Artrit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Artrit, vücudun üretmiş olduğu, eklemlerde görülen iltihap durumudur. Vücut üzerinde, ayak bileği, el bileği, diz eklemi olmak üzere çok sayıda eklem üzerinde görülmektedir. Artrit 6 farklı grupta kategorize edilmektedir. Bunlar; Romatizmal artrit, Travmatik artrit, Osteoartrit, Bakteriyel artrit, Kimyasal – hormonal artrit, Gut artriti Artrit Belirtileri Nelerdir? Artrit belirtileri eklem bölgesinde kendisini göstermektedir. Sıklıkla görülen belirtiler: Eklem […]

30.04.2018 - 22:47
30.04.2018 - 22:47
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Artrit, vücudun üretmiş olduğu, eklemlerde görülen iltihap durumudur. Vücut üzerinde, ayak bileği, el bileği, diz eklemi olmak üzere çok sayıda eklem üzerinde görülmektedir. Artrit 6 farklı grupta kategorize edilmektedir. Bunlar;

 1. Romatizmal artrit,
 2. Travmatik artrit,
 3. Osteoartrit,
 4. Bakteriyel artrit,
 5. Kimyasal – hormonal artrit,
 6. Gut artriti

Artrit Belirtileri Nelerdir?

Artrit belirtileri eklem bölgesinde kendisini göstermektedir. Sıklıkla görülen belirtiler:

 • Eklem ağrısı,
 • Eklemlerde katılık,
 • Şişlik,
 • Halsizlik,
 • Eklem bölgesinde hareket kaybı,
 • Egzersiz sonrasında artan ağrı ve acı duyusu

Artrit tanısında yaygın olarak görüntüleme çeşitlerinden biri olan röntgen kullanılmaktadır.

 

Artrit tedavileri Nedir?

Artrit tedavisi artritin hangi kategoriye ait olduğunun tanısının koyulmasıyla başlamaktadır. 6 kategoriye ayrılan artritin tedavi protokolleri kendi içerisinde değişmektedir. Bu bağlamda:

1. Romatizmal artrit; insan vücudu üzerinde romatizmanın en sevdiği yerler ise eklem bölgeleridir.Halk içerisinde “İltihaplı Romatizma” olarak bilinen bu artrit, sık görülen sistemik bağ dokusu hastalığıdır. Romatoit artritin tedavisinde erken tanı çok önemli bir yer tutmaktadır. Tanı aşamasından sonra duruma göre ilaç tedavisi dışında, hasta ve hasta yakınlarını bu konuda eğitmek, gerekli dönemlerde cihazlar kullanmak, özel tekniklerle egzersiz yapmak, psikolojik açıdan destek almak da tedaviye dahildir. Akupuntur ise romatoid artrit durumunda etkili olan bir tedavi yöntemidir.

2. Travmatik artrit; Alınmış bir darbeye bağlı olarak eklemler zarara uğrar. Travmanın ortaya çıkmasıyla beraber ilgili eklemlerde ağrı, şişme, kısıtlamayla kendisini belli edebilir. Eklemin aldığı yara sonucu travmatik artrit ortaya çıkar.

3. Osteoartrit (Eklem Artriti); Eklemlerin zarar görmesi ile birlikte aşınma ve yıpranmadan dolayı kireçlenme meydana gelir. Kesin tedavisi yoktur bunun için ağrılar en aza indirgenmeye çalışılır. Ağrı kesicilerin yanı sıra fizik tedavi de önemlidir. Diz, kalça ve bileklerde yani vücut ağırlığını taşıyan bölgelerde olan kireçlenmelerde ise kişinin kilo vermesi zorunludur.

4.Bakteriyel artrit; Streptokok, stafilokok benzeri eklem çevresinde meydana gelen bakterilerden kaynaklanan bir enfeksiyondur. Enfeksiyonun bu kadar ciddi olmasıyla beraber cerrahi özellikte tedavi uygulanması gerekebilir. Antibiyotik tedavisi var olan durumun daha da kötüleşmemesi adına kullanılabilir. Bazı olaylarda ise hastalıklı eklemin etrafında bulunan zarlar bir enfeksiyon sebebi ile zarar görebilir ya da eklemin hareketsiz kalması durumu görülebilir.

5.Gut artriti; Vücutta üretilen ürik asidin atılmasında yaşanan bir sorun bulunuyorsa veya çok fazla ürik asit üretiliyorsa vücutta birikimle beraber kandaki düzeyi artar. Eklemlerde biriken bu ürik asit ise iltihaplanmaya sebep olur. Gut artritin, kesin bir tedavisi olmamakla beraber ara ara kendisini ortaya çıkartır. Yüksek tansiyon, şişmanlık, diyabet başta olmak üzere bu gibi hastalıklar gut artritin oluşmasında ön plandadır.

Eklem bölgelerinde görülen ağrı, şişlik, egzersiz sonrası eklem hareketinde görülen zorlanma gibi durumlar artrit belirtisi olabileceği için mutlaka bir uzmana gösterilmesi gerekmektedir. Bu durumun en kısa süre içerisinde gerçekleştirilmesi eklemin zarar görmemesi ve tedavi sürecinin başlaması açısından çok önemlidir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim