1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Armudun Sağlığa 9 Faydası
Armudun Sağlığa 9 Faydası

Armudun Sağlığa 9 Faydası

A+A-

Armut sevmek için neden mi arıyorsunuz? Armut meyvesinin onlarca faydası var. Örneğin, yüksek düzeyde antioksidanlar sağlayarak kronik hastalıklarla savaşma yeteneğine sahiptir. Ayrıca yüksek lif içeriği sayesinde kolesterolü düşürme yeteneğine de sahiptirler.

Armut, iltihap önleyici flavonoidler, antikanser polifenoller ve yaşlanma karşıtı flavonoidler dahil olmak üzere özel bitki besinleri içerir. Armut beslenmesi ile ilgili çalışmalar meyvenin tüketimini düşük kabızlık seviyeleri,  böbrek taşları, yüksek kolesterol ve hatta diyabet ile ilişkilendirmiştir.

Armudun diğer sağlığa faydaları nelerdir? Armutta çok fazla kalori bulunmamakla birlikte, armut çoğu hastalığın kökü olan iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, tüm meyvelerin en iyi diyet lifi kaynaklarından biridir. Kemik sağlığına yardımcı olan yüksek miktarda C vitamini, K vitamini ve bor sağlar, armut bakır eksikliğini ve düşük potasyum miktarını tersine çevirir.

Aşağıda armudun faydaları şu şekildedir;

Armudun Sağlığa 9 Faydası

Bağışıklık Güçlendirici ve C Vitamini Kaynağı

Yaşlandıkça armut yemek neden önemli? Bunun bir nedeni, armutun ihtiyaç duyduğunuz günlük C vitamini dozunu iyi bir şekilde sağlamasıdır. Bu vitamin serbest radikal hasarlarıyla savaşan ve oksidatif stresi azaltan güçlü bir antioksidandır. Taze, orta boy bir armut, C vitamini (askorbik asit de denir) için önerilen diyet ödeneğinin yüzde 10 ila 12'sini içerir. C vitamini, DNA'yı korumak, hücre mutasyonunu durdurmak, sağlıklı bir metabolizmayı sürdürmek ve dokuları onarmak için faydalıdır.

Armut cilt için iyi mi? Evet, C vitamini içeriği nedeniyle cildinize fayda sağlar. Armut gibi yüksek antioksidan yiyeceklerden C vitamini almak, cildin bağışıklığını arttırmaya yardımcı olur. Ayrıca, yaşlanma karşıtı etkilere sahiptir, çünkü cilt hücrelerinin yenilenmesini destekler. C vitamini yiyecekleri ayrıca bağ dokusunun korunmasını desteklemekte, kesik ve morlukları iyileştirmekte, bulaşıcı ve yaşa bağlı hastalıklara karşı korumaktadır.

Büyük Fiber Kaynağı

Her orta boy armutta beş gramdan fazla lif bulunur,  yüksek lifli gıdalardandır. Elyafta sindirilebilir sıfır kalori var, sağlıklı bir kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olduğu ve düzenliliği sağladığı için sağlıklı bir diyet için gerekli bir unsurdur.

Armudun en çok araştırılan yönlerinden biri, armudun pektin lifi denilen bileşiğidir. Pektin lifi sadece bir regülâtörden daha fazlasıdır; Suda çözünür ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olan ve sindirim sağlığını artıran özel bir faydalı lif türüdür.

Armudun Sağlığa 9 Faydası

Antioksidanlar Sağlar

C vitaminine ek olarak, armut kabuğu önemli bitki besleyicileri içerir. Bu polifenolleri, fenolik asitleri ve flavonoidleri içerir. Bunlar çoğunlukla armut kabuğunda bulunur ve hastalık oluşumunu engellemeye yardımcı olabilir, bu nedenle meyvelerinizi soymayın. Aslında, araştırmacılar armut ve elmanın antioksidan kapasitesini incelediklerinde, meyve kabukları içeren diyetlerin daha yüksek seviyede sağlıklı yağ asitleri ve antioksidan aktiviteye sahip olduklarını buldular.

Armut da dahil olmak üzere taze meyveler açısından yüksek beslenmeler ayrıca anti-enflamatuar ve kansere karşı koruyucu etkilere sahip olduğu için büyük ilgi görmüştür. Bu, C vitamini, antioksidanlar ve fitokimyasallar gibi yüksek seviyede gerekli besinlerden kaynaklanmaktadır. Bu esansiyel besinler ve antioksidanlar, armutları daha iyi antienflamatuar yiyeceklerden biri yapar.

Armudun sağlığa başka ne gibi faydaları var? Armudun ayrıca glutatyon sayesinde antioksidan ve antikanserojen etkileri vardır. Glutatyon, kanseri, yüksek tansiyonu ve felci önlemeye yardımcı olduğu bilinen "süper bir antioksidandır".

Ulusal Kanser Enstitüsü'nün yaptığı araştırmalara göre, günlük olarak taze meyve tüketmek, vücudun kanser büyümesini önleme, iltihabı azaltma, pH dengesinde kalma, lipidlere oksidatif hasarı azaltma ve sağlıklı insanlarda antioksidan durumunu iyileştirme becerisine olumlu etkileri olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda daha fazla meyve ve sebze yemenin, vücudunuzu zararlı maddeler ve toksinlerden arındırmanın en iyi yolu olduğu da doğrudur. Her yıl ABD'nin ulusal politika yapıcılarının hem çocuklar hem de yetişkinler arasında meyve ve sebze tüketimini artırmak için ulusal bir diyet hedefi belirlemesi birincil nedenidir.

Doygunluk Sağlayarak Kilo Verme Yardım Eder

Armut kilo vermeye nasıl yardımcı olur? Meyve ve sebze tüketmek, kapsamlı araştırmalara göre, obeziteye karşı korunmaya yardımcı olabilir. Tekrar tekrar görüyoruz ki, ne kadar taze sebze ve meyve yenirse, sağlığı korumak için kilo alma ve mücadele etme olasılığı o kadar düşüktür.

Fazla kilolu erişkinler arasında yapılan uzunlamasına çalışmalar, meyve ve sebze tüketiminden elde edilen yüksek lifli diyetin daha yavaş kilo alımı ile ilişkili olduğunu bulmaktadır. Bu durum meyvelerin ve sebzelerin besin yoğunluğundan yüksek, kaloriden düşük olmasından ötürüdür. Armut, ağır hissettirmeden tok tutan, nemlendirici bir atıştırmalıktır. Ayrıca, çantanıza bir tane koymak ve yoğun bir günde tüketmek kolaydır.

Armudun Sağlığa 9 Faydası

Kalp Sağlığını Destekler

Armut kalp için neden iyidir? En dikkat çekici armut faydalarından biri, armudun antioksidanlar, vitaminler ve lif sağlayarak kalbi koruyabilmesidir. Yüksek meyve tüketimi, bazı çalışmalarda düşük kalp hastalığı oranları ile bağlantılıdır. Epidemiyolojik çalışmalar, meyve ve sebzelerde yüksek diyet ile kardiyovasküler hastalıklar, kalp krizi ve felç için daha düşük bir risk arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir.

Meyve ve sebzelerin faydalı etkileri muhtemelen arterleri temiz tutan, iltihaplanmayı azaltan ve yüksek oksidatif stres düzeylerini önleyen antioksidan fitokimyasalların varlığından kaynaklanmaktadır. Ayrıca, armutta bulunan ve pektin adı verilen spesifik lif türünün, doğal olarak kolesterol seviyelerinin düşürülmesinde çok faydalı olduğunu biliyoruz.

Halk Sağlığı Okulundan araştırmacılar 15 yıllık bir süre içinde yetişkinleri takip ettiklerinde, genel olarak daha fazla meyve ve sebze alımının, sonuçta ölüm, kanser ve kardiyovasküler hastalık riskinin düşük olması ile ilişkili olduğunu buldular. Bu, meyve ve sebzelerin birden fazla porsiyonunu tüketmek için genel sağlık tavsiyesini destekler (ideal olarak günde beş ila dokuz farklı türde). Ayrıca felç, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, divertiküloz ve hipertansiyonda koruyucu rolü olan meyveler için birikti olduğuna dair kanıtlar vardır.

Sindirim Geliştirir ve Kabızlıkla Mücadele Eder

Temel besinleri sağlayan yüksek lifli bir yiyecek olarak, daha fazla armut yemek, sindirim sorunlarını önlemek veya tedavi etmek için harika bir yoldur. Armut kabızlığa iyi mi? Evet, beslenmeye daha fazla lif eklemek en iyi doğal kabızlık giderici ilaçtır.

Armutta bulunan pektin nedeniyle sindirim sağlığına yarar sağlar. Pektin doğal bir idrar söktürücü olarak kabul edilir ve hafif bir müshil etkisi vardır. Bu, tüm armutları (derisi dahil) yemek veya armut suyunu içmek, bağırsak hareketlerini düzenler, suyun tutulmasını önler ve şişkinliği azaltır.

Yüksek meyve tüketimi, ayrıca özellikle kolonun genel sindirim sağlığı ile de ilişkilidir. Armutta ve diğer meyvelerde bulunan bitki besinleri sindirim organlarını oksidatif strese karşı korur. Ayrıca vücudun alkalize edilmesine ve pH seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur. Daha fazla armut yemek, doğal bir hemoroit ilacı ve tedavisi olarak da faydalı olabilir.

Armudun Sağlığa 9 Faydası

Diyabetle Mücadeleye Yardımcı Olur

Araştırmacılar armut da dahil olmak üzere bazı meyvelerdeki flavonoidlerin insülin duyarlılığını artırabildiğini buldular. Kilo alımına ek olarak diyabetin önlenmesi ve tedavisi için anahtar sayılabilir. Yaklaşık 20 yıl boyunca 25-74 yaş arasındaki 9,600 yetişkin takip edildikten sonra, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden araştırmacılar, günde beş veya daha fazla porsiyon meyve ve sebze yemenin diyabet oluşumu riskini önemli ölçüde azalttığını tespit etti.

Armut glisemik indeksi düşük bir meyve olarak kabul edilir. Her birinin yaklaşık 26 –28 net gram karbonhidratı vardır. Armuttaki yüksek lif içeriği nedeniyle, kan dolaşımına yavaşça şeker salıverir ve bu nedenle düşük glisemik yüke sahiptir. Kan şekeri seviyesini olumsuz yönde etkileyebilecek rafine şekerlerle dolu paketlenmiş tatlılarla karşılaştırıldığında, armut yemek tatlı krizlerini olumsuz yönde etkilemeden doğal olarak rahatlamak için harika bir yoldur.

Egzersiz Öncesi ve Sonrası Tüketilebilir

Tüm meyvelerde olduğu gibi, armut yemek de antrenmandan önce hızlı bir enerji artışı sağlayabilir. Armut, fiziksel performansı, konsantrasyonu ve dayanıklılığı arttırmak için vücudun hızlıca kullandığı doğal bir fruktoz ve glikoz kaynağıdır. Bu özellik armudu antrenman öncesi atıştırmalıklardan biri yapar. Ayrıca bir egzersiz yaptıktan sonra glikojen rezervlerini yenilemek ve kasları iyileştirmek için glikoza ihtiyacınız vardır. Egzersiz sonrası yemek ya da atıştırmalık olarak sağlıklı bir protein kaynağıyla birlikte bir armut tüketebilirsiniz.

Armudun Sağlığa 9 Faydası

Kemik Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur

Armut, iskelet sağlığının anahtarı olan iki besin maddesinin iyi bir kaynağıdır: K vitamini ve bor. K vitamini eksikliği kişiyi kemikle ilgili bozukluklar için büyük risk altında bırakmaktadır. Kemik parçalanmasını önlemek için kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi diğer temel besinlerle çalışır. Aslında, bazı uzmanlar K vitamininin potansiyel olarak osteoporozla mücadelede en önemli besin olduğunu düşünüyorlar. Hatta k vitamini kalsiyumdan bile daha sağlıklı kemikler oluşturur.

Bor faydaları arasında kemik mineral yoğunlu, osteoporozu önlemek, artrit gibi iltihaplı durumları tedavi etmek ve kas kütlesini iyileştirerek kemiklerin güçlü kalmasına yardımcı olma yeteneği bulunur. Bor, osteoporozun önlenmesi konusunda genellikle yeterince kullanılmamaktadır, ancak birçok sağlık uzmanı, yaşa bağlı kemik bozukluklarının önlenmesinin önemli bir parçası olduğunu düşünmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.