Nedir?

Arı Poleni Nedir? Nasıl Tüketilir? Özellikleri, Faydaları ve Zararları

Dünyanın doğal döngüsünün sürekliliği açısından arıların büyük bir rolü vardır. Binlerce farklı çiçekten arılar tarafından özenle toplanan polenler, yalnızca doğal döngüde değil, çocuk ve yetişkinlerin sağlığı için de şifa niteliğindedir. Arı poleni hakkında tüm merak ettiklerinizi ise aşağıda yer alan yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Antik dönemlerden beri kullanılagelen arı poleni bilinen en şifalı, en besleyici gıdalardan biridir. İnsanların normal beslenmesine sağladığı destekle birçok hastalığa şifa bulmasına yardımcı olan arı poleninin faydaları özellikle gelişim çağında olan çocuklarda ön plana çıkmaktadır.

Arı Poleni Nedir?

Arıların gezdikleri süre boyunca kanatlarında biriktirmiş oldukları besinleri kovan içerisinde bir araya toplamasıyla meydana gelen besin için arı poleni tabiri kullanılır. İnsanların gün içinde alması gereken besleyici bileşen miktarının neredeyse tamamını karşılamaya yetecek derecede besleyici olan bu besin, arıların seçtiği çiçeklere göre renk ve şekil farklı gösterir. Haliyle polenin içeriğinde de küçük farklar olabilmektedir. Doğal arı poleni rengi genelde sarı olarak karşımıza çıksa da mor, kırmızı ve hatta siyah olan türlerine de rastlanabilmektedir.

Arı Poleni Nasıl Tüketilir?

Sindirim yollarını da etkileyen arı poleni bağırsaklarda bulunan iltihapları iyileştirir, iştahı açar, bu şekilde daha enerjik ve rahat hissedilmesine katkıda bulunur. Cilt üzerinde daha güzel ve parlak bir görünüm bırakan polenler hafıza ve bağışıklık için de kuvvetlendirici etkilere sahiptir.

Arı Poleninin Yan Etkileri

Arı poleni tüketmek için karar vermeden önce kişinin mutlaka arı testi yaptırması gereklidir. Alerjisinin olup olmadığında emin olmadan polen tüketmek sağlığına kavuşmak isterken kişinin sağlığının elinden olmasına yol açabilir ve bu alerjik reaksiyonlar ölümcül olabilmektedir.

İlaç kullanan kişilerin ekstra dikkatli olmasını gerektiren bir diğer durum da polenin ilaçlarla reaksiyona girmesinden ileri gelir. Kalp, diyabet ya da kolesterol ilacı kullananların doktora danışmadan polen tüketmemesi önemlidir.

Aşırı doz kullanımda midede bulantı ve başta dönmeye yol açan arı poleninin yan etkileri başlangıçta daha çok görülecektir. Işığa karşı duyarlılık, ciltte döküntü ve kızarıklıklar alerji göstergesi olabileceğinden bu durumları gözlemlediği anda tüketici kişinin arı poleni tüketmeye son vermesi gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu