Argan Yağı Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır? Faydaları Nelerdir?

NAVİGASYONArgan Yağı Nedir?Argan Yağı KullanımıArgan Yağının Faydaları Kendisi ile aynı adı taşıyan ağacın meyvelerinden elde edilen mucizevi argan yağı adını gün geçtikçe bitkisel yağlar içerisinde daha sık duymaya başladığımız ürünlerden biri olmuştur. Şifalı yanları ile kozmetikten bakıma birçok alanda ve sorunda kullanılan argan yağı nedir, nasıl kullanılır ve faydaları neler gibi soruların yanıtını aşağıdaki yazımızdan […]

16.07.2018 - 22:16
16.07.2018 - 22:16
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Kendisi ile aynı adı taşıyan ağacın meyvelerinden elde edilen mucizevi argan yağı adını gün geçtikçe bitkisel yağlar içerisinde daha sık duymaya başladığımız ürünlerden biri olmuştur. Şifalı yanları ile kozmetikten bakıma birçok alanda ve sorunda kullanılan argan yağı nedir, nasıl kullanılır ve faydaları neler gibi soruların yanıtını aşağıdaki yazımızdan detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

Argan yağı

Argan Yağı Nedir?

Fas’ta yetişen argan ağacından elde edilen argan yağı, güzellik sektöründe ön plana çıkan ve adını en sık duyulan ürünlerden biri halini almıştır. Argan ağacının yağının çıkarılması oldukça zahmetli olduğundan bu yağın orijinal olanları biraz maliyetli olsa da faydaları ile yağın talibi de oldukça fazladır. Saç ve cilt kusurları başta olmak üzere birçok farklı kozmetik amaca hizmet eden argan yağının faydaları onu şifalı yağların en özellerinden biri kılmaktadır.

Bakımını düşkün olan kişilerce popülerleştirilen bu yağın yalnızca Afrika’ya özgü olmasıysa onu maliyetli kılan bir diğer dezavantajıdır. Bu noktada ürünün orijinalliğini kontrol etmek için menşeini araştırmak gerekli olmaktadır. Geldiği kaynağı belli olmayan argan yağının faydadan ziyade zarar yaratacağı ve Anadolu’da ne yazık ki bu ağacı yetiştirmenin mümkün olmadığını hatırlatmakta fayda vardır.

Argan Yağı Kullanımı

Güzelleşme amaçlı kullanımının yanı sıra estetik problemlere de çözüm sunan argan yağının kullanımı oldukça basit ve geniş çaplıdır. Saçlar için kullanımına sık şahit olduğumuz bu yağdan maske ya da durulanan saç bakım kremi olarak faydalanabilir. Yıpranma miktarına bağlı olarak ürünün saçlarda durma süresi ve kullanım miktarı değişkenlik gösterir.

Argan yağı

Selülit ve çatlaklar başta olmak üzere birçok cilt problemi için de şifalı etkiler gösteren bitkisel yağımız, bu amaçla iyi bir masaj yağı olarak kullanılabilmektedir.

Tırnaklarının güçsüzlüğünden ve sık kırılmasından şikayetçi olanların argan yağını limonla karıştırarak kullanması mümkündür. Bu şekilde arganın mineral ve limonun vitamin içeriği bir araya gelerek capcanlı tırnaklara kavuşmak mümkün olmaktadır. Yalnızca 15 dakika beklettikten sonra yıkanan bu karışım sayesinde el ve tırnak bakımı çok daha doğal bir şekilde tamamlanabilir.

Direkt olarak yüz cildine uygulandığı takdirde kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini de ortadan kaldıran argan yağı, yüze masaj yapılarak yedirilir ve düzenli kullanımda canlandırıcı, yenileyici etkilerini gösterir.

Argan yağı

Argan Yağının Faydaları

Argan yağının yararları sayesinde güzellik sektöründe bitkisel odaklı kozmetik ürünleri ön plana çıkmaya başlamıştır. Çünkü hem saç hem de cilt için adeta bir ilaç etkisi yaratan bu yağın, diğer ürünler içerisine karıştırılarak da kullanılması, böylece kişilerin alışmış olduğu hemen her ürünü daha etkili kılması mümkün olmaktadır.

Argan yağı

Saçlar için kullanıldığında kırıkları ve ısıl işlemlerden dolayı yaşanan yıpranmaları büyük ölçüde azaltan ve engelleyen argan yağı, saça yumuşaklık ve parlaklık kazandırır.

Ciltte kullanıldığı takdirde çatlamaları engelleyen ve bu şekilde yüzdeki kırışıklıkları ve kuruluğu da ortadan kaldıran argan yağının kullanımı, bu yönüyle hem genç hem de orta yaşlı kadınları cezp etmektedir. Hamilelikte alınan kiloların yarattığı cilt problemlerinden çekinenler için tamamen doğal bir ürün olarak imdada yetişen argan yağı, hücreleri yenileyici yanıyla doğum sonrasında da var olan deformasyonları ortadan kaldırmak için kullanılmaya başlanabilir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim