GenelHaber

Araştırma Şirketleri Son Tura Kadar Cumhurbaşkanlığı Seçim Anketlerinde Neler Dediler?

Türkiye, aylardır uzun ve sancılı geçen bir 2023 Cumhurbaşkanlığı seçim süreci yaşadı.

Seçim süreci boyunca pek çok araştırma şirketi adayların sandıktan yüzde kaç oranında oy alacaklarını kamuoyu anketleri yaparak halkla paylaştılar. Peki bu araştırma şirketlerinin birinci ve ikinci turdaki tahminleri ne olmuştu?

Detaylar içerikte!

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri ülke gündemini uzun bir süre meşgul etti. Aylar boyunca ittifaklar kuruldu, masalar toplandı.

Seçimlerin olacağı 14 Mayıs 2023 tarihine kadar siyasi ve ekonomik alanlarda anket çalışmaları yapan pek çok araştırma şirketi seçim sonuçları ile ilgili çeşitli anketler yayınladı.

Anket firmaları seçimlerin birinci ve ikinci turunda hangi sonuçları kamuoyu ile paylaştı, gelin hep birlikte bakalım.

Birinci tur öncesi 11 Mayıs günü Muharrem İnce adaylıktan çekildikten sonra yapılan son anketlere baktığımızda ORC’nin yaptığı anketler şu şekilde:

Erdoğan’ın ilk turda aldığı yüzde 49.52 oy oranına ve Kılıçdaroğlu’nın aldığı yüzde 44,88 en çok yakın sonucu paylaşan şirketlerden biri Betimar.

Remres araştırma şirketi, birinci tur öncesinde yayınladığı ankette seçim sonuçlarına yakın değerleri yakalayamadı.

KONDA araştırma şirketinin 6-7 Mayıs 2023 tarihinde yaptığı araştırmada Kılıçdaroğlu’nun oylarının Erdoğan’ın oylarından 5.6 oranında daha fazla olacağı tahmin edilmişti.

Birinci tur öncesi yapılan son anketlerde Areda Survey, Asal, Genar ve Optimar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzde 50 üzerinde oy alacağı yönünde tahmin ederken, ORC, Avrasya ve Remres gibi şirketler Kılıçdaroğlu’nun oyları için yüzde 50 üzerinde tahminde bulundu. Şirketlerin ortalaması ise şu şekilde:

Ancak 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylar yüzde 50’yi geçemedi ve seçim ikinci tura kaldı.

Seçimlerin ikinci turu olan 28 Mayıs tarihine kadar anket şirketleri, seçim sonuçlarına dair yaptıkları araştırmaları sürdürdü. Peki ikinci tur için neler dediler?

Seçimlerin ikinci turu için 16 araştırma şirketi anket yayınladı. Bu anket sonuçlarından sadece 3’ü olan ALF, ORC ve Area Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nın yüzde 50’yi geçerek seçileceği kanaatindeydi.

Geri kalan 13’ü ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzde 51-53 bandında oy alarak seçileceği yönündeydi. Nitekim öyle de oldu. Erdoğan, yüzde 52.18 oranında oy alarak yeniden seçildi.

Bunlardan biri olan KONDA, birinci tur öncesi Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’dan 5.6 puan önde olacağını söylerken ikinci tur sonrası yaptığı anketlerde tam tersi şeklinde Erdoğan’ın rakibine 5.4 puan fark attığını yayınladı.

28 Mayıs seçim sonuçlarına en yakın anket oranlarını paylaşan ile Betimar oldu. Yaptığı anketlerde Erdoğan’ın yüzde 52.2, Kılıçdaroğlu’nın ise yüzde 47.8 oy alacağını tahmin etti.

Kaynak: https://onedio.com/haber/arastirma-sirketleri-son-tura-kadar-cumhurbaskanligi-secim-anketlerinde-neler-dediler-1152280

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu