Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Arap Kahvesi (Mırra) Nedir? Arap Kahvesinin Faydaları

Arap topraklarında kokusuyla tadıyla meşhur olan bu kahveyi tattığınızda hafızalarınıza yer edecek!
Eklenme:
 Arap Kahvesi (Mırra) Nedir? Arap Kahvesinin Faydaları

Arap Kahvesi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Arap topraklarında meşhur hale gelmiş olan kahve aynı zamanda Türk topraklarında da ulaşmıştır. Mırra adı ile bilinen bu kahve benzeri aroması, demlenme şeklinin püf noktaları ve insan vücuduna olan faydaların ile başta kahve tiryakileri olmak üzere son yıllarda tüm dünyanın dikkatini çekmeye başladı. Zaten Türkiye’de Güneydoğu Anadolu bölgesinde bilinen bu kahve Mardin, Gaziantep ve Şanlıurfa gibi şehirlerimizde oldukça sık tüketilmektedir. Arap kahvesi aroması ve ağızda bıraktığı tat oldukça yoğun ve acıdır.

Kahvenin yapılışına gelince, bu iş ustalık ve tecrübe gerektiren bir özen istiyor. Kahve çekirdeğinin kalitesinden tutun havanda dövülmesi, kaynatılması ve demlenmesi kısmı büyük bir zanaat olarak görülmekte. Arap kahvesi sert olduğu için genelde kahve gurmeleri tarafından müptelası olunuyor. İçeriğinde barındırdığı kakule ile mırra tadı bambaşka bir aromaya ulaşıyor. Güzel kokmasına da fayda sağlayan kakule yine insan vücudu açısından çok sağlıklı. Birden fazla demleme usulü ile yapılan kahvenin yapımı oldukça zahmetli. Ama ortaya çıkan bu mis kokulu kahveye kimsenin hayır diyebileceğini düşünmüyoruz.

Yazımızın devamında mırra yapımının püf noktalarını ve servis edilme usulünü yakından göreceğiz. Bununla beraber insan vücuduna olan sayısız mucizevi faydası hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Arap Kahvesi Nasıl Demlenir?

Mırra yapımına başlarken öncelikle kaliteli kahve çekirdeklerine ihtiyaç duyuluyor. Bunun için de çiğ halde bulunan kahve çekirdekleri tercih ediliyor. Toplanan kahve çekirdekleri öncelikle iyice kavruluyor. Kavurma işleminin ardından ağaçtan imal edilmiş dibek adı verilen havanda çekirdekler dövülüyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli şey dövülen çekirdeğin çok incelmemesi. Dövme işleminin ardından kahvenin kaynatılması gerekiyor. Bunun için gümgüm adı verilen cezvelerde 2 saat gibi bir süre boyunca Arap kahvesi kaynatılıyor. Bu kaynatma işleminin ardından kahve kahve telvesi kıvamına ulaşması gerekmekte. Bu kıvama ulaşan kahvenin üzerinde oluşan ve şerbet adı verilen kısmı süzülmesi gerekiyor. Bu süzme işleminin ardından elde edilen Arap kahvesi mutbak adı verilen ve görünüşü ile güğümü andıran kaba transfer ediliyor.

Bu nokta da ise üzerine kahve ve sıcak suyun ilave edilmesi ile kahve pekmez kıvamına gelene dek kaynatılıyor. Bu işlem istenilen kıvam elde edilene dek devam ettiriliyor. Kıvamın elde edilmesi ile de Mırra denilen kahve elde edilmiş oluyor. Elde edilen bu kahve uzun süre muhafaza edilebilir ve tekrar tekrar kullanılabilir bir Arap Kahvesi elde edilmiş oluyor. Servis edilmek istendiğimde ise kahve tekrardan ısıtılıp ibrikler yardımı ile kulpsuz, küçük fincanlara konuluyor. Bu fincanlar geleneksel fincanlar olup ebatları ile de Türk kahvesi fincanını andırıyor.

Kültürel olarak sadece cenaze evlerinde, sünnet düğünlerinde ve bayramlarda ikram edilen mırra size ikram edildiğinde tek seferde içmelisiniz ve kahvenizi içtikten sonra fincanınızı masaya bırakmamalısınız. Eğer masaya bırakırsanız kültüre göre ya fincanı altınla doldurmanız gerekecek ya da kahveyi ikram eden kişi ile evlenmek veya evlendirmek gerekecek. Bunun yanı sıra kahveyi ikram eden kişinin çeyizini yapmanız gerekebilir. Bu yüzden kahve fincanınızı masaya bırakmamaya özen gösterin ve kahveyi size ikram eden kişiye fincanınızı geri verin. Eğer daha fazla mırra içmek istemiyorsanız kahve fincanınızı ters çevirerek geri vermelisiniz. Eğer bunu yapmazsanız ikram eden kişi size mırra sunmaya devam edecektir.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51