Kimdir?

Ara Güler kimdir? Ara Güler’in Hayatı

Ülkemizin efsane fotoğrafçıları arasında yer alan Ara Güler hayatını kaybetti. Ara Güler, 19 Ağustos 1928 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Lisede okuduğu yıllarda film stüdyolarında sinemacılıkla uğraş veren Güler, Muhsin Ertuğrul’un tiyatro kurslarında eğitim gördü.

Yönetmen ve oyun yazarı olmak uğruna hayatını tiyatroya adayan Ara Güler, 1950 senesinde Yeni İstanbul Gazetesi’nde gazeteciliğe ilk adımını atarken bununla beraber İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde eğitimine devam etti. 1958 yılında Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinde foto muhabirliği yapan Güler, 1954 yılında da Hayat Dergisi’nde fotoğraf bölüm şefliği görevini yürüttü.

1953 senesinde Henri Cartier Bresson ile tanışan Güler, İngiltere’de yayına giren Photography Annual Antalojisi tarafından dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak lanse edildi. Aynı sene içerisinde ASMP’ye giren tek Türk olma unvanına sahip oldu.

Ara Güler’in Hayatı

1962 senesinde Almanya’da Master of Leica unvanını da elde eden Güler’in, 1964 yılında ABD’de basılan Young Turkey adlı yapıtı ile fotoğrafları kullanılmaya başlandı. Güler’in ayrıca 1967 senesinde de Japonya’daki Photography of the World antolojisinde de fotoğrafları yayına girdi.

1972 yılında Paris Ulusal Kitaplıkta sergisi açılan Güler, 1975 yılında ABD’ye davet edildi ve hemen ardından burada birçok ünlü Amerikalının fotoğraflarını çekti. Aynı yıl içerisinde Yavuz zırhlısının sökülmesini konu alarak ona Kahramanın Sonu adlı bir belgesel de çekti. İsmet İnönü, Winston Churchill, Salvador Dali, Picasso gibi birçok ünlü ile röportajlara yaparak onları fotoğrafladı.

İstanbul’da kaldırıldığı hastanede kalbi duran ve doktorlar tarafından yapılan müdahaleler sonrasında tekrardan yaşama geri döndürülen Ara Güler, 90 yaşında kalbinin durması sonucu aramızdan ayrıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu