Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Apple Pay Nedir? Apple Pay Türkiye’de Nasıl Kullanılır?

Eklenme:
 Apple Pay Nedir? Apple Pay Türkiye’de Nasıl Kullanılır?

Apple Pay, iOS 8.1 ile beraber gelen ve iPhone kullanıcılarının sıklıkla kullandıkları mobil yöntemlerden birisidir. Apple Pay sadece iPhone 6 ve üzerindeki sürümlerinde kullanılabilir durumda olup bundan önceki sürümlerde ise aktifliğini zaman dilimi içerisinde kaybetmiştir. Ancak Apple Pay şu anda dünyanın şehitli ülkelerinde kullanılabilmesine rağmen Türkiye servisleri henüz aktifleştirilmemiştir. Apple Pay’ın varlığından ülkemizdeki kullanıcılarının henüz haberi bile olmamaktadır.

Peki nedir bu Apple Pay? Apple Pay nasıl kullanılır? İşte bu soruların cevabını hep birlikte arayacağız.

Apple Pay Nedir?

Bankaların vermiş oldukları kredi kartlarının temassız ödeme yöntemleri biçiminde kullanılabilen Appley Pay hizmeti NFC ortaklığı ile POS cihazı sayesinde akıllı telefonlarınız arasında yer alan kablo bağlantısı ile kuruluyor. Bunun için öncelikle bir internet bağlantınız olması ve Apple Pay için de ödemiş olacağınız fiyat sonrasında kartınızdan parmak izi doğrulaması da alınmaktadır.

Apple Pay’a kartınızı eklemek için gereken en önemli şartlardan biri ise bankanız ile Apple arasındaki anlaşma. Mesela ABD’de de bulunmakta olan Bank of America ile Apple arasında anlaşma sağlandığından dolayı Bank of America müşterileri her daim Apple Pay’a kart tanımlama hizmetinden yaralanarak ödeme işlemlerini temassız olarak gerçekleştirme imkanına sahip bulunuyorlar.

Apple Pay’ı Türkiye’de Kullanma

Ancak ülkemiz için bu durum hiç de öyle görünmüyor. Çünkü Apple Pay hizmeti halen Türkiye için deaktif konumda. Apple ile herhangi bir Türk bankasının anlaşma yapmamasından dolayı Apple Pay işlemlerini kullanıcılar henüz gerçekleştiremiyorlar.

Ancak bunun için sadece bir yol bulunmakta. İngiltere üzerinden açılmış olan bir App Store hesabınızın bulunması gerekiyor. Bunun olmaması durumunda işiniz epey bir zor. Eskiden bu tür hesapları açmak kolay olsa da ilerleyen teknoloji ile şu anda bunun önüne geçilmiş durumda. Hesabınızın bulunduğu ülkeyi değiştirme ve yeni bir hesap açarak kredi kartı ekleme mümkün olsa da artık böyle seçeneklerin yer almadığı da görmek mümkün kılınabiliyor.

İngiltere’de bulunan bankalardan sizin adınıza açılmış bir kart ile Apple Pay’ı basit bir şekilde kullanıma açarak işlerinizi kolayca halledebilirsiniz. Böyle bir karta sahip değilseniz Virtual private network (VPN) programları kullanarak İngiltere üzerinden kendinize yeni bir hesap açarak kartınızı Apple Pay’a tanımlama şansına sahip olabilirsiniz.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Beın Sports üyelik iptali 2020! Beın Sports üyeliği nasıl iptal edilir?
5 08 2020 - 11:38
65 yaş üstü seyahat belgesi nasıl alınır? Seyahat belgesi alma ekranı
5 08 2020 - 11:07
2020 PTT çalışma saatleri! PTT saat kaçta açılıyor saat kaçta kapanıyor?
4 08 2020 - 10:43
Kurban eti dondurucuda nasıl ve ne kadar saklanır?
1 08 2020 - 13:56
Kurban eti ne kadar dağıtılır? Kurban eti kimlere verilir?
31 07 2020 - 11:52
AVM’ler bayramda saat kaça kadar açık? Bugün AVM’ler kaçta kapanacak?
31 07 2020 - 11:08
Yorum Yap