Teknoloji

Apple, Intel’in Telefonlar İçin Kullandığı Modem Çip Sistemini 1 Milyar Dolara Satın Aldı

İki teknoloji devi arasında imzalanan bu anlaşmanın 2019 yılının dördüncü çeyreğinde devreye girmesi planlanıyor. Intel’in bu alandaki teknolojik başarısının telif hakları, ekipman durumu, resmiyet kontratları ve 2 bini aşkın çalışanı bu anlaşma ile Apple’a geçiyor.

Apple, bu dev anlaşma ile yaklaşık 20 bin kablosuz teknoloji patentini kendi yönetimine geçirmiş olacak; Intel ise bu teknolojiyi akıllı telefon dışındaki cihazlar için geliştirebilecek. Apple aynı zamanda bu anlaşma ile kendi 5G teknolojisine sahip güçlü çiplerini üretmeye başlayabilecek.

Apple, uzun bir süredir kendi telekomünikasyon şirketi olan Qualcomm ile yasal sorunlar yaşıyordu. Ardından nisan ayında sürpriz bir anlaşmayla şirketin akıllı telefonlar için özel olarak üretime soktuğu modemleri kullanacağını açıkladı.

“En Büyük Müşterimiz Apple”

Intel CEO’su Bob Swan, en büyük müşterilerinin Apple olduğunu, bu sebeple Apple’ı kaybetmek istemediklerini söyledi. Kendi 5G sağlayıcı teknolojilerinde bir gelecek görmedikleri için bunu Apple ile anlaşma yaparak onların ellerine bırakmalarında fayda gördüklerini dile getirdi.

Apple, Intel’den satın aldığı bu teknoloji ile şirket değerine büyük oranda yükseliş kattı. Uzun bir dönem boyunca Apple, Intel’in akıllı telefon modem teknolojisinde onlara destek olan ve onlarla işbirliği yapan tek müşterisiydi; bütün diğer Android cihazlar bu teknolojide ya Qualcomm şirketini sistemlerinde kullanıyor ya da kendi içlerinde üretime giriyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu