Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Apple, Fransa’da Telefonları Bilerek Yavaşlattığı İçin Para Cezasına Çarptırıldı

ABD'li teknoloji üreticisi Apple, Fransa'da iPhone'ları bilerek yavaşlatma gerekçesiyle 25 milyon euro para cezasına çarptırıldı.
Son Güncelleme:
 Apple, Fransa’da Telefonları Bilerek Yavaşlattığı İçin Para Cezasına Çarptırıldı

Dünyanın en güçlü teknoloji firmalarından birisi olan Apple, 2017 senesinde yaptığı bilgilendirmede, eski iPhone’ları bilerek yavaşlattığını istemeden de olsa itiraf etmek zorunda kalmıştı. iPhone sahiplerini, iOS 10.2.1 ve 11.2 güncellemelerinin telefonlarını (iPhone 6, 6S, SE ve 7) yavaşlatabileceği konusunda bilgilendirmeyen Cupertinolu firma, rezaletin ortaya dökülmesinden sonra yüzlerce dava ile baş başa kalmıştı.

Apple’a dava açanlar arasında bulunan Fransız tüketici örgütü HOP, mahkemeden beklediği müjdeyi sonunda aldı. Apple, yaklaşık üç yıldır süren dava sonucunda 25 milyon euro para cezasına çarptırıldı.

HOP: “Tarihi Bir Zafer”

Sonucu mutlulukla karşıladıklarını belirten HOP’un yöneticilerinden Laetitia Vasseur, “Bu, hem tüketiciler hem de çevre adına, ‘çöpe gitmeye hazır’ rezil uygulamalara karşı kazanılmış tarihi bir zafer” diye konuştu. Apple kanadından yapılan bilgilendirmede ise sorunun DGCCRF (Rekabet, Tüketici İlişkileri ve Dolandırıcılığı Önleme Genel Müdürlüğü) ile uzlaşılarak kapatılmasından duyulan memnuniyet aktarıldı.

ABD’de Federal Mahkemeler Harekete Geçmişti

Hedeflerinin hep kullanıcılar tarafından takdir edilen güvenli cihazlar üretmek olduğunu aktaran Cupertinolu şirket, mümkün olduğunca uzun zaman dayanan iPhone’lar yaratmaya uğraştıklarını söyledi. 2017 senesinde Apple’a, eski iPhone modellerini bilerek yavaşlattığı için, ABD’nin 8 farklı federal mahkemesi tarafından dava açılmıştı.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Playstation 5 Oyunseverleri Heyecanlandırdı
10 06 2020 - 16:53
24 Mayıs hatlar neden çekmiyor? Vodafone, Turkcell, Türk Telekom arama yapılamıyor
24 05 2020 - 16:13
Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone şebeke sorunu yaşanmaya başladı
24 05 2020 - 14:16
NASA’dan paralel evren açıklaması! Paralel evrenin varlığına kanıt bulundu
21 05 2020 - 09:54
Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
18 05 2020 - 00:58
Seyahat izin belgesi artık e-Devlet üzerinden alınabilecek
17 05 2020 - 13:22
Yorum Yap