Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı
G.ALTIN
378,97
DOLAR
6,8174
EURO
7,4166
STERLİN
8,2986
BIST 100
103.024
FAİZ OR.
9,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
Gazete Oku
Gazete Oku
Foto Galeri
FOTO Galeri
Video Galeri
Video Galeri

Apandisit Nedir? Apandisit Belirtileri Evde Nasıl Anlaşılır? Apandisit Hakkında Her Şey

Eklenme:
 Apandisit Nedir? Apandisit Belirtileri Evde Nasıl Anlaşılır? Apandisit Hakkında Her Şey

Halk içinde kör bağırsak şeklinde de bilinen bölgeye sancı saplanması ve bu sancıları devamlı yaşanmasının ardından tedavi edilmediği zaman ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Bu hastalık çoğunlukla 10 -30 yaşlarındaki kişilerde daha sık görülüyor. Peki, apandisit vücudun hangi bölgesindedir ve apandisit semptomları nasıl anlaşılıyor.

Apandisit Nedir?

Apandisit, kalın bağırsaktan devam eden yaklaşık olarak 6 ila 9 cm uzunluğunda olup 2 ila 3 cm kalınlığındaki apendiksin iltihaplanması durumudur. Karnın sağ alt kısmında kalın bağırsağın bulunduğu bölgede bulunur. Apandisit, çoğunlukla karnın sağ tarafından gelen ağrının kişiyi rahatsız etmeye başlamasıyla beraber ortaya çıkan ciddi hastalıklardan biridir.

Vücuttan dışkı atımına engel olduğu için şişen iltihaplı alan uzun süre herhangi bir tedavi görmezse patlayarak içerisinde yer alan zararlı bakterileri kana verir. Hasta için yaşamın tehlikeye girdiği an bundan itibaren başlar. Bu aşama ne kadar geciktirilirse cerrahi müdahalenin çapı ve hızı da buna bağlı olarak değişir.

Apandisin esas görevi sindirim için elzem olan iyi bakterileri bünyesinde bulundurmasıdır. Bunun haricinde apandis bağışıklık sistemine önemli boyutlarda katkı sağlar. Apandisin önemiyse tam olarak ortaya konmamakla beraber gerekli olduğu durumlarda hayati risk mevcutsa eğer apandistin alınması bireyin hayat fonksiyonlarını olumsuz etkilemeyecektir.

Apandisit Ağrısı Neden Olur?

Enfeksiyon doğrultusunda meydana gelen iltihaplanma ve şişlik ciddi sancı ve ağrılara yol açmaktadır. Karın bölgesinde görülen bu ağrı daha sonra ki etapta karnın sağ alt kısmında şiddetlenir. Hayati önem arz eden korkulan bir durum gösteren apandist patlaması, enfeksiyonun bedene yayılarak bireyin sağlığını tehlikeye sokmaktadır. Bu yüzden bu bölgede yaşanan ağrılar dikkate alınmalı ve de ağrının devam etmesi doğrultusunda vakit kaybetmeden doktora muayene olunmalıdır. sürmesi durumunda mutlaka bir hastaneye gidilmelidir.

Apandisit ağrısının haricinde kusma, bulantısı, ateş, kabızlık, diare, sırt ağrısı ve gaz birikimi gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Apandisitin en göze çarpan özelliği ise karnın sağ alt kısmında meydana gelen çok şiddetli ağrı durumudur. Fakat bu ağrıya şikayetine eşlik eden başka sağlık sorunları da bulunur ve bunlar bireyden bireye göre değişiklik gösterir. Bazı bireylerde kabızlık, ishal ya da gaz gibi problemler meydana gelirken bazısında ise iştahsızlık, ateş ve kusma belirtileri gözlemlenebilir.

Apandisitin en göze çarpan özelliği ise karnın sağ alt kısmında meydana gelen çok şiddetli ağrı durumudur.

Apandisitin en göze çarpan özelliği ise karnın sağ alt kısmında meydana gelen çok şiddetli ağrı durumudur.

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Apandisit rahatsızlığının bilinen ve önemli olan belli başlı belirtileri bulunmaktadır. Bunlar;

 • İştah seviyesinde azalma;
 • Mide bulantısı yaşanması,
 • Ağrılar başlamasının devamında meydana gelen kusma,
 • Karın bölgesinde şişkinlik ve gaz oluşumu,
 • Gazla beraber meydana gelen kabızlık veya ishal,
 • Gaz çıkartmakta çok zorlanma,
 • Ateş, çoğunlukla 38 C’nin üzerine asla çıkmaz,
 • Rektum bölgesinde yaşanan ağrı durumu,
 • Ağrılı idrar yapma görülen belirtilerdendir.

Kişi yukarıdaki maddelerde belirtilen semptomlardan en az 3 tanesine sahipse, o halde hiç vakit kaybetmeden hekim kontrolüne gidilmesi gerekmektedir. Ağrı kesici, müshil ya da ısıtma yastığı gibi uygulamalar, apandisitin yırtılmasına neden olabileceği için, kesinlikle uzak durulmalıdır.

Apandisit Neden Olur?

Apandisit hastalığı oluşma nedeninin tam olarak bilinmemesine rağmen, apandisitte meydana gelen bir enfeksiyon ya da tıkanıklık sonucu görülebilmektedir. Hayati risk taşıdığı için, acil ameliyat gerekmektedir. Apandisite neden olan bazı faktörler şunlardır;

 • Büyümüş lenfoid
 • Parazitler
 • Yaralanmalar
 • Tümörler
 • Apandisitte oluşan iltihaplanma
Ağrı kesici, müshil ya da ısıtma yastığı, apandisitin yırtılmasına neden olabileceği için, kesinlikle uzak durulmalıdır.  

Ağrı kesici, müshil ya da ısıtma yastığı, apandisitin yırtılmasına neden olabileceği için, kesinlikle uzak durulmalıdır.

Apandist Ağrısı Ne kadar Sürer?

Apandisit ağrısı, karnın sağ alt kısmında başlayıp git gide şiddetlenmektedir. Ağrının şiddetini azaltmak için, ağrı kesici etkili ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak bir süre sonra, ilacın etkisinin azalmasıyla birlikte, ağrı şiddetli bir şekilde sürmektedir.

Apandisit Kimlerde Görülür?

Apandisit hemen hemen her insanda görülebilen, riskli bir durumdur. Ancak bazı durumlarda görülme sıklığı artış gösterebilmektedir. Bunlar;

 • Yapılan araştırmalarda, özellikle batı ülkelerinde Apandisit riskinin %10 olduğu görülmüştür.
 • 2 yaş altı çocuklarda risk minimumdur.
 • Özellikle 20’li yaşlardan sonra risk oldukça artmaktadır.
 • En çok görülme oranı 60 yaş sonrası yaşlılardır.
 • Erkeklerde görülme riski daha fazladır.
 • Çocukluk döneminde, kız ve erkeklerde görülme oranı eşittir.

Apandisit Belirtileri Evde Nasıl Anlaşılır?

Apandisit belirtilerinin ede anlaşılması için uygulanması gereken yöntemler bulunmaktadır. Bunlar;

 • Apandisit belirtileri evde nasıl anlaşılır konusunda yapılacak ilk kontrol, karnın sağ alt kısmına yumuşak bir şekilde baskı uygulamaktadır. Bu baskıdan sonra, şiddetli bir ağrı hissediliyorsa, vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.
 • Bölgeye elle muayene uygulandığında, daha evvel hissedilmeyen bir sertlik varsa, apandisit tehlikesinden şüphelenilmektedir.
 • Apandisit sonucu oluşan ağrı, kişinin hareket kabileyetini kısıtlar. Bunun nedeni kişinn yaşadığı şiddetli ağrıdır. Bu durumda, derhal hekim kontrolüne gidilmelidir.
 • Evde kontrol aşamasında yapılması gereken bir diğer yöntemde cenin pozisyonunu almaktadır. Bu pozisyonda durmak, ağrının şiddetinin azalmasına yardımcı olduysa, o zaman ağrının apandisitten kaynaklanma riski oldukça yüksektir.
Apandisit teşhisi için, karın muayenesi yapılmaktadır.

Apandisit teşhisi için, karın muayenesi yapılmaktadır.

Apandisit Nasıl Teşhis Edilir?

Apandisit şüphesi ile hastaneye gelen kişiye, kesin teşhis konması için bir takım kontrollerin yapılması gerekmektedir. Çünkü, bu belirtiler aynı zamanda Crohn hastalığı, yumurtalık sorunları ve bağırsak iltihabı gibi hastalıklarda da görülmektedir. Apandisit rahatsızlığının kesin teşhisi için kullanılan testler şunlardır;

 1. Rektal muayene,
 2. Karın muayenesi,
 3. Ultrasyon görüntüleme,
 4. CT Taraması,
 5. Vücuttaki enfeksiyonu ölçmek için, kan testi uygulaması,
 6. İdrar yollarındaki enfeksiyonu ölçmek için idrar testi yapılarak hastalığın teşhisi sağlanmaktadır.
apandisit tedavisi nasıl yapılır

apandisit tedavisi nasıl yapılır

Apandisit Nasıl Tedavi Edilir?

Kişiye kesin tanı konduktan sonra, acilen cerrahi müdahale yapılmaktadır. Genel anesteziye alınan hastanın karnını sağ alt bölümüne atılan kesi ile, apandisit alınmaktadır. Apandisit alındıktan sonra, vücutta herhangi bir komplikasyon gelişmemektedir. Ameliyat sonlandırılmadan önce, kesiden bir parça alınarak incelemeye gönderilmektedir. Apandisitte iltihaplanma meydana geldiyse, alınmadan evvel içerisindeki iltihap temizlenmektedir. Sonrasında apandisit alma işlemi uygulanır.  Operasyon sonrası 12 saat kadar istirahatten sonra, hasta yavaş yavaş ayağa kalkabilmektedir. 3 gün sonrasında da rutin hayatına geri dönmektedir. Ancak, dinlenme süresi boyunca kişide, kusma, baş dönmesi ve ameliyat bölgesinde akıntı ve ağrı gibi şikayetler görülürse, doktora başvurulmalıdır.

Kişiye kesin tanı konduktan sonra, acilen cerrahi müdahale yapılmaktadır.

Kişiye kesin tanı konduktan sonra, acilen cerrahi müdahale yapılmaktadır.

Apandisit Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalı?

Operasyon sonrası, herhangi bir sorun yaşanmaması için, hastaların 2 gün hastanede dinlenmesi gerekmektedir. Genelde, ameliyattan 12 saat sonra evinde istirahat etmek isteyen hastalarda, yara iltihaplanma,ağrı,kusma gibi şikayetler görülmektedir. Bu nedenle ilk 3 günü hastanede geçirmek erken müdahele açısından önemli bir harekettir. Hastanın taburcu olduktan sonra, dikkat etmesi gerekenler aşağıda sıralanmaktadır;

 • Öksürme durumunda kesiye hafif baskı uygulamalı,
 • Hızlı hareket etmemeli,
 • Düzenli uyku uyumalı,
 • Ağrı kesiciler ağrıyı azaltmıyor ise doktora danışmalı

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.acibadem.com.tr
 • www.medicana.com.tr[/su_spoiler] [/su_accordion]

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23