1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Aort Damar Tıkanıklığı ve Şah Damarı Tıkanıklığı
Aort Damar Tıkanıklığı ve Şah Damarı Tıkanıklığı

Aort Damar Tıkanıklığı ve Şah Damarı Tıkanıklığı

A+A-

Vücutta birçok bölgede

damar tıkanıklığı

olabilmekte ve hastanın hayatını olumsuz şekilde etkilemektedir. Damar tıkanıklığı söz konusu olduğu zaman en çok merak edilen aort damar tıkanıklığı ve şah damarı tıkanıklığı konularına değineceğiz. Aynı zamanda damar tıkanıklığı ile karıştırılabilen damar balonlaşmasına da yazımızda yer vereceğiz. Detaylar için okumaya devam edin...

Aort Damar Tıkanıklığı ve Şah Damarı Tıkanıklığı

Aort Damar Tıkanıklığı Nedir?

Aort damarı vücutta kalpten kan taşıyan en büyük ve en önemli damardır. Aort damarı çok geniş bir damar olması nedeniyle tıkanıklığı oldukça nadir görülmektedir. Aort ana damar olması nedeniyle belirtisi tek bir bölgeye bağlı değildir. Büyük bir alanda çeşitli belirtiler verebilmektedir. Aort damar tıkanıklığı oluşması durumunda kalpten vücuda gönderilen kanın akışında yavaşlama olmakta ve bu nedenle de sorunlar ortaya çıkmaktadır. Aort damar tıkanıklığında genellikle tıkanıklığın bulunduğu bölgeden kalbe kadar olan kısımda kan basıncı yüksektir.

Aort damar tıkanıklığı farklı tiplerde olabilmektedir. Aort damar tıkanıklığının en önemli nedeni doğumsal kalp sorunlarıdır. Bu sorunlar genellikle çocuklarda görülmekte ve erkeklerde kızlara oranla 3 kat daha fazla rastlanmaktadır. Aort damar tıkanıklığının birçok belirtisi vardır. Aort damarında oluşan tıkanıklık kalbin kanı pompalarken zorlanmasına, büyümesine ve kalp yetmezliğine neden olabilmektedir.

Özellikle bebeklerde doğumdan sonra sık nefes alıp verme, emmede güçlük yaşanması, terleme gibi belirtiler kendini gösterebilmektedir. Eğer aort damar tıkanıklığının derecesi fazla değilse bu durumda herhangi bir şikayet de görülmeyebilir.

Şikayete neden olmayan aort damar tıkanıklığında genellikle rutin muayeneler sırasında kalpte üfürüm duyulmasıyla hastalık ortaya çıkmaktadır. Aort damar tıkanıklığı teşhisi yapılan detaylı muayene ile koyulmaktadır. Bunun için tansiyon ölçümü yapılmaktadır. Aort damar tıkanıklığında kollardan ölçülen tansiyon bacaklardan ölçülen tansiyondan yüksek olmaktadır. Aynı zamanda diğer radyolojik görüntüleme yöntemleriyle de tanı koyulması mümkündür.

Aort damar tıkanıklığının tedavisi cerrahi müdahaledir. Aort damar tıkanıklığının cerrahi müdahale ile tedavi edilmesi en ideal tercihtir. Ameliyat yöntemi ile yapılan tedavilerde ameliyat öncesinde veya sonrasında yapılması gereken ek durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Aort Damar Tıkanıklığı ve Şah Damarı Tıkanıklığı

Şah Damarı Tıkanıklığı

Karotid atardamarı da denilen şah damarı boyun bölgesinde bulunmaktadır. Şah damarı beyne kan götüren en önemli damardır. Şah damarında meydana gelen herhangi bir tıkanma veya daralma son derece önemlidir. Çünkü hayati organımız olan beyni etkilemektedir. Şah damarı tıkanıklığı ile beyne kan gidişinde azalma olmakta ve beyne pıhtı atarak felce neden olabilmektedir.

Şah damarı tıkanıklığı sürecinde oluşan daralma felce neden olsa da çoğu zaman öncesinde bazı belirtiler de vermektedir. Bu belirtiler vücutta uyuşma ya da karıncalanma, kol ve bacaklarda kuvvet kaybı, konuşmanın bozulması, gözlerde görme sorunları, geçici bilinç kaybı ve ani baş dönmesi olarak gösterilebilir. Bu nedenle kişinin vücudunu dinlemesi ve belirtileri yorumlayabilmesi çok önemlidir.

Belirtilerden biri veya birkaç tanesi olsa da hemen bir doktora başvurmak şarttır. Bu gibi şah damar tıkanıklıklarında erken teşhis felci önlemeye neden olabilir.

Şah damarı tıkanıklığı damar sertliği veya damar kireçlenmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Genellikle ileri yaş kişilerde görülen şah damarı tıkanıklığı 50 yaşın üzerindeki her kişide görülebilme potansiyeline sahiptir. Damar sertleşmesine bağlı olan şah damarı tıkanıklığı yüksek tansiyon, şeker hastası, kolesterol yüksekliği ve sigara içen kişilerde daha sık görülmektedir.

Şah damarı tıkanıklığında tanı koyulması için radyolojik görüntüleme gerekmektedir. Hastanın şikayetleri doğrultusunda radyolojik görüntüleme istenir ve şah damarı tıkanıklığı olup olmadığı tespit edilir. Şah damarı tıkanıklığında tıkanıklık damarın yarısından fazlaysa açılması gerekmektedir.

Bunun için ise ya ameliyat yapılır ya da anjiyografi yöntemi ile damara stent yerleştirilir. Bazı durumlarda sadece ilaç tedavisi de yeterli olmaktadır. Şah damarı tıkanıklığında stent yerleştirilmesi güvenilir bir yöntemdir ve risk ihtimali çok düşüktür. Bu nedenle de sıklıkla tercih edilmekte ve tedavide kullanılmaktadır.

Damar Balonlaşması

Damar balonlaşması damar çapının belli bir bölgede %50’den fazla büyümesi anlamına gelmektedir. Damar balonlaşmasının ana nedenleri kollajen ve elastin liflerinin bazı kişilerde az olmasıdır. Bazen bu lifler sorunlu olduğu için de damar balonlaşması görülebilmektedir. Genellikle ailesinde damar balonlaşması öyküsü olan kişilerin bu duruma yakalanma riski de yüksektir.

Damar balonlaşması yani anevrizma şekil olarak 2 tipte görülmektedir. Bunlardan biri damar duvarındaki zayıflığın dışarı doğru asimetrik şekilde büyümesidir. Genellikle kafa içinde görülen bu tipte damar balonlaşması böbrek, bağırsak ve dalakta da görülebilmektedir. İkinci tip damar balonlaşması ise her yönde simetrik bir genişleme olarak görülmektedir. Genellikle bacak atardamarlarında ve aort damarında ortaya çıkmaktadır.

Aort Damar Tıkanıklığı ve Şah Damarı Tıkanıklığı

Damar balonlaşmasında en büyük tehlike damarın büyüyerek yırtılması ve sonrasında ise kanama olmasıdır. Genellikle hasta tarafından tespit edilemeyen damar balonlaşmasında özellikle aort damarlarında görülen balonlaşmada omurga ve böbrek ağrıları ipucu vermektedir.

Damar balonlaşması vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkma karakterine sahiptirler. Ancak en sık damar balonlaşması kafa içinde ve aort damarlarında görülmektedir. Damar balonlaşması tanısı radyolojik görüntüleme yöntemleriyle koyulmaktadır. Diğer yandan damar balonlaşması tedavisi de farklı yöntemleri içermektedir.

Her damar balonlaşması tedavi gerektirmeyebilir. Ancak takip edilmesi gerekmektedir. Belirli aralıklarla yapılan muayenelerde herhangi bir büyüme görülmezse tedaviye gerek kalmaz. Ancak damar balonlaşması daha kötü bir hal alırsa o zaman tedavi düşünülebilir. Damar balonlaşmasında cerrahi tedavi balonlaşmanın şiddetine ve özelliklerine göre değişmektedir. Her bölgedeki damar balonlaşmasının tedavisi farklıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.