1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Antidepresanların Yan Etkileri Nelerdir? Depresyon İçin Doğal Çözümler
Antidepresanların Yan Etkileri Nelerdir? Depresyon İçin Doğal Çözümler

Antidepresanların Yan Etkileri Nelerdir? Depresyon İçin Doğal Çözümler

A+A-

Antidepresanlar, yan etkilerine rağmen modern dünyanın en çok kullanılan ilaçları. ABD'de, antidepresan kullananların sayısı, 1999-2014 arasında genel olarak yüzde 7,7'den yüzde 12,7'ye yükseldi. Her 100 kişiden 12,7'si, “10 yıl ve daha uzun süredir” antidepresan kullandıklarını söylüyor. Peki, antidepresanların yan etkileri neler?

Antidepresan İlaç Nedir?

Antidepresanlar, depresyon belirtilerini azaltmayı amaçlayan bir psikoaktif (psikotropik veya beyin değiştiren) ilaç sınıfıdır. Kimyasal dengesizliklerin duygu durum bozukluklarına neden olduğunu varsayarsak, kimyasal dengesizlik efsanesi adı verilen kanıtlanmış bir varsayıma dayanarak formüle edildiler. Antidepresanlar, birçoğumuzun inanmaya yönlendirildiği kadar gerçekten de yardımcı değiller. Birçok doktor ve araştırmacı, bu ilaçların yararlarının, antidepresanların ana yan etkilerini telafi etmediğinden endişe duyduklarını söylüyor. 2002 yılında yapılan bir klinik araştırma incelemesi, antidepresanların “gerçek ilaç etkisini” yaklaşık% 10-20 oranında tanımlamaktadır; bu, antidepresan ilaç denemelerinde hastaların% 80-90'ının sadece plasebo etkisine cevap verdiğini veya gerçek bir yanıt alamadığını göstermektedir.

Antidepresanların Yan Etkileri Nelerdir? Depresyon İçin Doğal Çözümler

Antidepresanların Yan Etkileri

700 hasta üzerinde yapılan araştırmalarda yüzde 38'inin ortak antidepresanların yan etkileri gösterdiği belirlendi. Bu yan etkiler ise şu şekilde;

İntihar Düşünceleri

Şok edici bir şekilde, antidepresanlar intihar düşüncelerinin artmasına neden olabilir. Bu 1980'lerde bilinen bir durum olmasına rağmen, bilgilerin halka açıklanması on yıllarca sürdü. Bir ilaç firması, intihar riskinin arttığını bildiklerini Mayıs 2006'da yayınlanan “Sevgili Sağlık Profesyonelleri” ilk defa kabul etti.

Mide Bulantısı

Genel sindirim sorunları antidepresanlarda oldukça yaygındır. Bazı kaynaklar, mide bulantısının, genel olarak antidepresanların en sık bildirilen yan etkisi olduğunu göstermektedir.  Antidepresanların neden olabileceği bilinen diğer sindirim problemleri, kusma ve ishaldir.

Antidepresanların Yan Etkileri Nelerdir? Depresyon İçin Doğal Çözümler

Baş ağrısı

Sık görülen baş ağrıları, antidepresanların bilinen yan etkilerinden biridir.

Huzursuzluk

Araştırmacılar genellikle “ajitasyon” veya antidepresanların neden olduğu huzursuzluk hakkında hemfikirdir. Bazı durumlarda, bu endişe, mani veya tamamen şişirilmiş panik ataklara yol açabilir.

Yorgunluk

Antidepresanlar olan insanlar her zaman yorgunmuş gibi hissedebilirler. Bu uykululuk, yorgunluk veya uykusuzluk olarak tanımlanabilir.

Cinsel İşlev Bozukluğu

İktidarsızlık veya libido eksikliği gibi cinsel sorunlar da antidepresanların en sık bildirilen yan etkilerindendir.

Antidepresanların Yan Etkileri Nelerdir? Depresyon İçin Doğal Çözümler

Parkinson Sorunları

Bu sonuçlar pek yaygın olmamakla birlikte, uzun süre önce antidepresan yan etkilerin en çok ilgisini çeken sonuçlardır. “Ekstrapiramidal belirtiler” normal hareket ve sözel işlevi olan konular anlamına gelir. Bunlar hem TCA'lar hem de SSRI'lar ile olası yan etkilerdir.

Kilo Alma

Antidepresan kullananlar kilo alır ve ilaç kullanırken kilo veremezler.

Davranış Değişiklikleri

Huzursuzluğa benzer şekilde, antidepresanların diğer yan etkileri bir bireyde normal davranışta değişiklik yaparak irritabiliteye, agresif davranışa, inhibisyon kaybına ve dürtüselliklere neden olur.

Depresyon İçin Doğal Çözümler

Antidepresan kullanmadan depresyonunuzu yönetmeye gelince doğal çözümler deneyebilirsiniz. Üstelik bunlar hem çok sağlıklı hem de yan etkileri yok. İşte depresyon için doğal çözümler;

Sağlıklı, Dengeli Bir Diyet Uygulayın

Önerimiz, diyetinizi meyveler, sebzeler, kaliteli proteinler, sağlıklı yağlar ve fermente gıdalar üzerine yoğunlaştırmak. Fermente gıdalardaki probiyotikler ve kombucha gibi sağlıklı bakteriler, bağırsaklarınızdaki depresyon ve anksiyete ile bağlantılı bir durum olan sızıntılı bağırsaklardan korunmanıza yardımcı olabilir.

Antidepresanların Yan Etkileri Nelerdir? Depresyon İçin Doğal Çözümler

Egzersiz Yapın

Egzersiz, özellikle uzun vadede, bu semptomları azaltmada antidepresanlardan daha iyi performans gösterebilir. Eğer depresyon riski altındaysanız veya onunla mücadele ediyorsanız, yaşamınız için uygun bir egzersiz programı başlatın. Bu yararı gösteren göstergeler, vücudunuzun genel olarak hareket etmesini ve güçlendirilmesini sağlamak yerine, belirli bir egzersiz türüne atıfta bulunmaz.

Profesyonel Yardım Alın

Oldukça tabu olsa da, birçok insan şimdi depresyon gibi ruh hali ile ilgili sorunları olduğunu kabul etmenin önemini anlıyor. Hem SSRI ilaçları hem de diğer antidepresanlar ile hem tedavi hem de tedavi olmadan pozitif sonuçlarla birçok depresyon tedavisi incelenmiştir. En yaygın terapi türü, depresyon belirtileri üzerinde (ve diğer koşullar) “büyük etki büyüklüğü” üreten ve antidepresanlardan daha iyi performans gösteren bilişsel davranışçı terapi olarak bilinir.

Uçucu Yağları Kullanın

Depresyon için günlük rutininize ekleyebileceğiniz uçucu yağlar vardır. Her bir yağın farklı olduğunu ve yalnızca% 100 terapötik sınıf yağlar satan güvenilir bir aktardan satın alınması gerektiğini unutmayın. İşte kullanabileceğiniz bazı yağlar;

Lavanta

  • Roma papatyası
  • Portakal yağı
  • Limon otu

Yakınlarınızdan Destek Alın

Aile ve arkadaşlardan oluşan güçlü bir destek sisteminde bulunmak, depresyon riskinizi azaltmanın ücretsiz, yan etkisiz bir yoludur.

Haberdar Olun

Depresyon araştırması alanındaki pek çok bilim insanı, depresyonun geleneksel tedavisinde antidepresanların ve diğer mevcut seçeneklerin etkinliğinden memnun olmadığını kabul ediyor. Daha iyi depresyon ilaçları için bir dizi çığır açan çalışma yürütülüyor. Kendinizin ve kendi ruh sağlığınızın savunuculuğunu yapmaya yetkili olduğunuzu bilmenizi istiyoruz. Bunun bir bölümü, depresyon konusunda en güncel bilgilerden haberdar olmaktır.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.