Antibiyotik Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır? Yan Etkileri Nelerdir?

Antibiyotik ilaçlar bakteri kökenli hastalıkların tedavisinde yaygın şekilde kullanılan, yapay ortamda üretilen bir tür maddedir. Kullanımı konusunda oldukça bilinçli ve dikkatli olmayı gerektiren antibiyotikler konusu detaylarıyla yazımızın devamında..
Yorum Yap
3 dk okuma süresi
22 Ağustos 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Herkesin adını sık duyduğu ilaç gruplarından biri olanantibiyotiklerfarklı hastalıkların tedavisinde hayati bir öneme sahip olmakla birlikte kullanımıyla ilgili pek çok soru işaretini de beraberinde getiren ilaçlardandır. Antibiyotikler hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

antibiyotik

Antibiyotik Nedir?

Bitki ya da hayvan kökenli, özellikle de küf mantarında daha da yoğun şekilde var olan ve yapay ortamlarda üretilebilen teramisin, streptomisin ve penisilin türevi kimyasalların genel ortak adı antibiyotik ilaçlar olmaktadır. Bakteri kökenli enfeksiyonların tedavisinde bu ilaçlar büyük bir öneme sahiptir.

Latince anlamına bakıldığında ”hayata karşı” anlamına gelen antibiyotik kelimesi günümüzde pek çok bakteriyel rahatsızlığın sonlandırılmasında akla gelen ilk çözümdür. 1920 senesinde penisilinin keşfedilmesiyle birlikte tıbbi açıdan adeta bir devrim yapılmış olması sayesinde bu ilaç grubu günümüzdeki yaygın halini almış oldu.

Antibiyotikler Nasıl İşe Yarar?

Bakteri hücreleri ve insan hücreleri arasında hem pek çok benzerlik hem de farklılık bulunur. Bakterilerde insan hücrelerinin aksine hücre duvarı bulunması, antibiyotiklerin kullanımını açıklamaya yetiyor, çünkü hücre duvarı bakteriler için bir kalkan görevi görürken antibiyotikler bu duvarın yapımını engelliyor.

Bazı antibiyotik çeşitlerihücre zarlarının erimesini sağlar ve bakterinin DNA kopyalama yetisini etkiler. Bu açıdan bakıldığında farklı ilaç türlerinin bakterilere farklı şekilde etkileri olduğu anlaşılmaktadır.

antibiyotik

Antibiyotik Nasıl Kullanılmalıdır?

Hastalık ne olursa olsun antibiyotik kullanmadan öncesinde kültür testi yapılmalı ve hangi antibiyotik türünün seçilmesi gerektiği bir uzman tarafından belirlenmelidir. Bu işleme antibiyogram denmekte, eğer bu işlem uygulanamıyorsa hastalık için alternatif en iyi çözüm bulunmalı ve gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır.

Antibiyotikler gerekli olsa dahi vitamin sentezini kısmen kısıtladığından uzun süre kullanılmamalıdır. Yaygın inançlar antibiyotiğin grip, soğuk algınlığı gibi durumlarda kullanıldığını söylese de virüs kaynaklı olan bu durumlarda kullanılan antibiyotik kesinlikle gereksiz ve zararlı olmaktadır.

Antibiyotik kullanımıiçin mutlaka doktor onayı alınmalı ve belirtilen saatlere uyarak düzenli şekilde ideal süreli kullanılmalıdır.

antibiyotik

Antibiyotiğin Yan Etkileri Nelerdir?

Antibiyotik ne yazık ki tüm bakterileri etkilediğinden zararlı bakterilerin yanı sıra vücut için yararlı bakterilerin de ölümüne yol açar. Faydalı bakterilerin ölmesi bağırsaktaki emilimi azaltarak vücudun besinlerden aldığı faydalı içerikten yoksun kalınmasına yol açar.

Faydalı bakterilerin ölmüş olması farklı bakterilerin türemesi için bağışıklık sisteminin düşük olduğu bir zemin hazırlar. Bu durum da bir enfeksiyon tamir edilirken bir diğer bölgede enfeksiyon belirmesiyle sonuçlanabilir. Mikropların dengesinde bozulmalar meydana gelir ve üremeleri hızlanır.

Alerji, ishal, kilo alma diğer yaygınantibiyotiğin yan etkileriolan durumlar arasındadır.

İlginizi çekebilecek diğer konu başlıklarımız:

İÇERİĞİ KAYNAK GÖSTEREREK SİTENİZDE YAYINLAYABİLİRSİNİZ! UNUTMAYIN BÜYÜK SİTE OLMANIZ İÇERİĞİ İZİNSİZ ALMANIZ ANLAMINA GELMİYOR
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur. Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.

Sitemiz basın ahlak ilkelerine uymaya söz vermiştir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Künye | İletişim