Antibiyotik Kullanımında Zirvede

Yorum Yap
1 dk okuma süresi
29 Kasım 2017

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Uzmanlar tarafından sürekli olarak uyarılar yapılan antibiyotik, ülkemizde bir türlü önlenemiyor. Bilindiği üzere yaşanılan hastalıklar ve sorunlar sonrasında gereksiz yere bireyler tarafından doktor onayı alınmadan antibiyotik kullanımı yapılıyordu. İçerisinde birçok maddeyi barındıran antibiyotik ise sık sık kullanılması halinde çeşitli problemlerin habercisi oluyor. Bu tür problemleri ortadan kaldırmak isteyen yetkililer ise reçetesiz olarak satışını yasaklasa da özellikle kulaktan dolma bilgiler ile bir şekilde kullanımlar artış gösteriyor. Dünya çapında yapılan araştırmalarda ise Türkiye’nin antibiyotik kullanımında ilk sıralara yerleşerek rekor kırdığı belirtildi.

İlk Sırada Yer Alıyor

Yapılan araştırmalarda ise Türkiye’deki antibiyotik kullanımının yaklaşık olarak %40 ile %45 civarında olduğu ve bu durumun Avrupa standartlarında oldukça yüksek bir rakam olarak karşılandığı belirtildi. Profesör Doktor Ata Nevzat Yalçın ise vatandaşları bu konuda bir kez daha uyardı. Antibiyotik ilacının gereksiz kullanımlar sonucunda birçok probleme yol açtığını belirten Yalçın, ‘Hastalar tarafından mutlaka bu ilacın doktor kontrolünde kullanılması gerekiyor. Her ne kadar basit gibi görülse de dikkatsiz kullanılması halinde birçok hastalığın nedeni haline geliyor. Bu sebeple antibiyotik kullanımını azaltmalı ve ilk sıralardan aşağı düşmeliyiz’ dedi.

Ayrıca Yalçın yaptığı uyarıların devamında ilaç kullanımının sadece antibiyotik için geçerli olmadığını ve diğer ilaçların da mutlaka bilinçli bir şekilde doktor kontrolü ile kullanılması gerektiğini belirtti.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com