Annelerde Süt Üretimi ve Süt Üretimini Arttırmanın Yolları

NAVİGASYONAnnelerde Süt ÜretimiSüt Üretimi Nasıl Olur?Anne Sütünün Özellikleri Nedir?Süt Üretimi Nasıl Arttırılabilir? Annelerde Süt Üretimi Annelerin süt üretme yeteneği onları kutsal kılan şeylerden sadece birisidir. Bir kadın içinse süt üretimi yapabilmek çok özel bir duygudur çünkü süt üretmek bebeğinin hayatta kalması için yapılan bir eylemdir. Kadınların süt üretimi sürecini psikolojik ve fiziksel olarak etkileyen birçok […]

14.07.2018 - 22:32
15.07.2018 - 9:54
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Annelerde Süt Üretimi

Annelerin süt üretme yeteneği onları kutsal kılan şeylerden sadece birisidir. Bir kadın içinse süt üretimi yapabilmek çok özel bir duygudur çünkü süt üretmek bebeğinin hayatta kalması için yapılan bir eylemdir.

Kadınların süt üretimi sürecini psikolojik ve fiziksel olarak etkileyen birçok etken bulunmaktadır. Emziren kadın kendisini güçlü hisseder. Vücutları ise biyolojik olarak bu olaya kendini hazırlar. Bir kadın doğurmadığı bir bebeğe bile süt verebilir. Bu da kadın biyolojisinin ilginç yönlerinden sadece biridir.

süt üretimi

Süt Üretimi Nasıl Olur?

Kadınların gebelik döneminde vücutlarında değişiklikler olur. Gebeliğin ikinci ya da üçüncü ayından sonra ise vücutta süt üretebilmek için çeşitli değişiklikler meydana gelir ve süt üretimi başlar. Ardından da bu süt depolanır. Doğumdan sonra ise bebeğin plesantası vücuttan ayrılır ve bu durum annenin beynine süt üretmek için gerekli uyarıları verir. Çıkan ilk süt koyu sarı renkli bir süttür. Aynı zamanda vücutta prolaktin hormonu yükselmeye başlar. Bu hormon da bebeğe yetecek kadar süt üretimini sağlar.

Anne Sütünün Özellikleri Nedir?

Anne sütü gerçekten çok özel bir besindir. Her annenin sütü farklı bileşenler içerir. Anne sütü göğüs ucundaki reseptörler sayesinde bebeğin ihtiyacı olan bileşenleri algılar ve onları salgılar. Bu olay bebeğin gelişimi ve hastalıkları atlatması için oldukça önemlidir. Anne sütü doğal antikorlar içerir. Normal şartlarda her anne çocuğu için gereken miktarda sütü üretebilir ancak bazı stres ve endişe gibi psikolojik durumlarda östrojen salımının fazla olması nedeniyle süt üretimi baskılanabilir.

Süt Üretimi Nasıl Arttırılabilir?

 • Doğumdan sonra anne bebeğini hemen kucağına alıp emzirmelidir.
 • Bebeğin ağladığı her zaman emzirmelidir.
 • Bebek sütü emdikten sonra süt boşalımı tam olarak tamamlanmamışsa boşaltılmalı böylece beyne süt üret uyarısı gidecektir.
 • Eğer bebek küvezdeyse ve anne emziremiyorsa her iki saatte bir dolu süt kanalları boşaltılmalıdır.
 • Bol bol ılık su ile duş alınmalıdır.
 • Anne düzenli ve sağlıklı beslenmelidir.
 • Stresten uzak durulmalı.
 • Kuru üzüm, dut gibi prolaktin hormonunun üretimini tetikleyecek besinler yenilmelidir.
 • Anne düzenli yürüyüş yapmalıdır.
 • Neşeli ve hareketli müzikler dinlenilmeli.
 • Anne için huzurlu, mutlu ve güvenilir bir ortam oluşturulmalıdır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim