Sağlık

Anne Estetiği: Nedir, Ne Zaman Yapılmalı?

Hamilelik ve doğum sonrasında, pek çok kadın zayıflamış karın kasları, kalçalarda kalıcı aşırı yağ, uyluk veya karında sarkıklık, dolgun olmayan göğüsler gibi istenmeyen fiziksel değişiklikleri görür. Vücudunuzun gebelik sonrasında çok fazla değiştiğini düşünüyorsanız, anne estetiği gibi bir tercihiniz olduğunu bilmelisiniz. Anne estetiği gebelik sonrasında vücudunuzu iyileştirmek için tasarlanmış kişiselleştirilmiş cerrahi işlemlerin bir birleşimidir.

Yapılan işlemlerin spesifik kombinasyonu, plastik cerrah tarafından seçilecektir. Anne estetiği danışmanlığı sırasında, arzularınızı, ihtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi netleştirerek net olmanız gerekir. Arzulanan sonuçların elde edilmesi için gerekli uygulamaların gerçekçi bir bakışını sağladığı için cerrahınızın kararına da güvenmelisiniz. Hedeflerinize bağlı olarak, anne estetiği aşağıdaki işlemlerin özel bir kombinasyonundan oluşabilir:

Anne Estetiği: Nedir, Ne Zaman Yapılmalı?

Anne Estetiğinin Zamanlaması

Anne estetiği doğumdan sonra yapılmalıdır ve kısa süre içinde tekrar hamile kalmayı planlamamanız gerekir. Ne kadar çabuk iyileşeceğiniz sağlığınıza, yaşam tarzınıza ve cerrahınızın tavsiyesine bağlıdır. Hamileliğin altı ayı, sıklıkla tercih edilmez.

Emzirmeye devam ediyorsanız, bebeğinizi sütten kestikten sonra altı ay beklemeniz önerilir. Özellikle meme büyütme ameliyatı anne estetiğinin bir parçası haline gelirse. Emzirme süreci tamamlandıktan sonra anne estetiği planlanmakta ve sonrasında uygulanmaktadır. Planlama doktorunuz tarafından yapılacak ve buna uygun yol izlenecektir.

Anne Estetiği İçin İyi Bir Aday Mıyım?

Çoğu kadın için, bir çocuk sahibi olmak, hayatlarının en doyurucu deneyimlerinden biridir. Yeni bir çocuğun doğuşu, yalnızca anneye değil çevresindeki herkese mutluluk getirir. Ancak bazı kadınlar, gebeliğin vücutlarındaki etkileri hakkında kendilerini mutsuz hissetmekteler. Karnınız, göğüsleriniz, kalçalarınız ve gebelik sırasında vücudun diğer bölgelerindeki cildin gerilmesi sarkmalara, gerilme izlerine ve izole yağ yığılmalarına neden olabilir. Bu değişikliklere karşı koymak için, bazı kadınlar gebelik sonrası plastik cerrahi, cilt tedavisi ve selülit giderimi kombinasyonu olan anne estetiği yaptırmayı seçerler . Bu işlemler öncelikle diyet ve egzersiz yoluyla tersine çevrilmesi mümkün olmayan gebeliğin istenmeyen fiziksel etkilere yöneliktir.

Anne estetiği benzersiz kişiselleştirilmiş tedavi planlarıdır ve doktorunuz, kozmetik hedeflerinize, bütçenize, sağlığınıza ve istenen zaman çizelgesine dayanarak sorunlarınıza en uygun olan tedavi kombinasyonunu oluşturmaya yardımcı olacaktır. İşlemlerin hiçbiri kilo kaybı tedavisi olarak düşünülmese de, anne estetiğini takiben, hamilelik öncesi vücudunuza daha yakından benzeyen daha şık, daha genç bir görünümden yararlanabilirsiniz.

Mevcut sağlık ve yaşam tarzınız, hedeflemek istediğiniz vücut bölgeleri ve gebelik sonrası plastik cerrahinin ailenizin yaşamını nasıl etkileyeceği gibi birçok konu anne estetiği öncesi düşünülmelidir.

İdeal Adaylar

Hamileliğinizden sonra kilo vermeniz başarılı olmasına rağmen, inatçı yağları ve sarkmış cildi ortadan kaldıramazsanız, muhtemelen anne estetiği için iyi bir adamsınız demektir. Ayrıca, anne estetiğinin sadece yeni anneler için değil, doğumdan sonra birkaç ay veya birkaç yıl geçmiş olan anneler için de uygun olduğunu hatırlatmak önemlidir.

Anne estetiği, doğal olarak doğum yapan kadınlar için olduğu gibi, sezaryen doğum yapanlar için de uygundur. Aslında, bir sezaryenin sonucu olarak cildinizde yara izi veya sarkma varsa, anne estetiği bu sorunları gidermek için harika bir yol olabilir.

Anne Estetiği: Nedir, Ne Zaman Yapılmalı?

Anne Estetiği Öncesinde ve Sonrasında Neler Yapılmalı?

Anne estetiği ameliyatı planlandıktan sonra , bir sonraki adım büyük güne ve iyileşmeye hazırlanmaktır. Bu yazımızda anne estetiğinden güvenli ve güzel bir sonuç elde etme şansınızı artıracak ipuçlarını paylaşacağız.

Ameliyattan Önce

İyileşmenin ilk birkaç günü boyunca, biraz şişme ve ağrı yaşayacaksınız. İyileşme sürecinizi mümkün olduğunca acısız ve rahat bir hale getirmek için bazı ilaçlar reçete edilebilir. Ameliyattan hemen sonra almanız için hazır olan bu reçeteleri önceden temin etmek akıllıca olacaktır.

İyileşme gereklilikleri üzerine stok yapın. Ameliyattan önce market alışveriş yapmayı planlamak mantıklıdır. İyileşme sürecinizi daha kolay hale getireceğine inandığınız gerekli öğelerin listesini yapın. En sevdiğiniz kitapları, DVD’leri ve müzik çalarınızı hazırlayın.

Evinizi hazırlayın. İyileşme işleminden sonraki ilk günlerde yatak istirahatının yapılması şarttır, bu nedenle evinizi hazırlamak akıllıca olacaktır. Temiz çarşafları hazır bulundurun ve kıyafetlerinizi önceden hazırlayın.

Ameliyattan Sonra

Vücudunuza karşı nazik olun. Egzersiz ve çocuk kaldırma da dahil olmak üzere yorucu faaliyetler, iyileşmenin en azından ilk iki haftasında sınırlı olacaktır. Cerrahınızın talimatlarını dinleyin, çünkü normal faaliyetleri sürdürmenin ne zaman güvenli olacağını belirleyebilirler.

Takip randevularını atlamayın. Anne estetiği, her hastanın kendine özgü ihtiyaçlarına uyacak şekilde özel olarak hazırlanmış son derece özel bir tedavi yöntemidir. Her hasta diğerinden daha farklı şekillerde iyileşir. Takip randevularınız cerrahınızın iyileşme sürecini yeterince değerlendirebilmesinin tek yoludur. Nasıl iyileştiğine bağlı olarak, cerrah iyileşmemizi nasıl geliştireceğiniz konusunda daha fazla iyileşme zamanı veya ipucu önerebilir.

Anne Estetiği Sonrası İyileşme İpuçları

Anne estetiğinin ardından iyileşme deneyimi her hasta için değişir. Anne estetiğinden sonra en iyi şekilde görünmenin kademeli bir süreç olduğunun anlaşılması önemliyken, iyileşme sürenizin olabildiğince rahat olmasını sağlamanıza yardımcı olabilecek birkaç yol vardır.

Planla

Yatak odanı, oturma odasını veya yedek bir odayı iyileşme alanı olarak belirleyin. Bu, uygun seviyede destek sağlamak için ekstra yastıklarla donatılmasının yanı sıra okumak ve izlemek için çeşitli araçların stoklanmasını da içerir. Yemek, çocuk bakımı ve ev işlerine yardım etmek için bir arkadaşınızı veya aile üyenizi yardıma çağırmanız da önemlidir.

Süreci Hızlandırma

Ameliyattan sonra iyileşme, vücudunuzun doğal iyileşme sürecinin, ilgili işlemlere bağlı olarak birkaç hafta veya ay sürebilecek doku, kas ve sinirleri yavaş yavaş tamir etmesini gerektirir. İyileşme işlemleriniz, erken çalışmaya geri dönerek veya rahat hissettiğinizden fazlasını yapmaya çalışarak gerekli duruşların atılmasına yönelik çabalar tarafından engellenmiş olabilir. Bu süreçten sabırlı olun ve çabucak iyileşmenin genel sonuçlarınızı olumsuz yönde etkileyebileceğini unutmayın.

Talimatları Takip Edin

Cerrahınız, yakından takip edilmesi gereken ayrıntılı bakım talimatlarını sağlayacaktır. Bunlar arasında bir kompresyon giysisi giyilmesi veya kısıtlı bir fiziksel aktivite rejimi uygulanması sayılabilir. Cerrahınızın talimatlarını takip etmek ve başka sorularınız veya endişeleriniz olup olmadığını öğrenmek önemlidir. Ameliyat sonrası talimatlar sağlığınız, güvenliğiniz ve nihai sonuç dikkate alındığında dikkatlice planlanmaktadır.

Anne Estetiği: Nedir, Ne Zaman Yapılmalı?

Anne Estetiği Sonrası Çocuk Sahibi Olabilir Miyim?

Çoğu kadın, çocuk sahibi olduktan sonra vücutlarının görünümünde değişiklikler yapmak isterler. Hamilelik ve doğum vücudu deforme eden bir süreçtir. Ancak anne estetiği ile tüm sorunlardan kurtulmak mümkündür. Diğer yandan çoğu anne anne estetiği sonrasında yeniden çocuk sahibi olup olamayacağını merak etmektedir.

Anne estetiği anne veya bebeğin sağlığı açısından gebeliği etkilemez. Karın germe ameliyatı ve liposuction gibi işlemler, bir kadının gebe kalma becerisine müdahale etmez ve meme büyütme ve meme dikleştirme gibi meme estetiği ameliyatları bir kadının emzirme yeteneğini nadiren etkiler.

Bununla birlikte, gelecekteki gebelikler, anne estetiği sonuçlarını olumsuz etkileyebilir. Örneğin göğüs dokusu ve cilt esnekliği gebelik ve doğum sırasında ve sonrasında değişir ve muhtemelen göğüslerin şeklini, boyutunu ve yerini etkiler. Ameliyatla kaldırılan göğüsler, emzirmekten dolayı tekrar sarkmaya başlayabilir. Ayrıca, karın germe ameliyatı, fazla cildi karından temizlemek ve gebeliğin neden olduğu abdominal kas hasarını onarmaktır. Anne estetiğinden sonra hamilelik karnı ve kasları bir kez daha ayırabilir.

Anne estetiğini ne zaman yaptırmak istediğini seçmek kişisel bir tercihtir, ancak en iyi sonuçları elde etmek için, tekrar çocuk sahibi olmayı düşünmediğiniz ana kadar bu düşünceyi ertelemeniz en iyisidir.  En iyi sonuçları elde etmek için tedavinizden önce dengeli ve sağlıklı bir kilo vermenin de önemli olduğunu unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu