Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Başarılı Anne-Çocuk İletişimi Nasıl Olmalıdır?

Son Güncelleme:
 Başarılı Anne-Çocuk İletişimi Nasıl Olmalıdır?

Anne çocuk ilişkisinin doğru şekilde kurulması, çocuğun psikolojik gelişimi açısından büyük öneme sahip. Uzmanlar annenin çocuğuyla olan bağında tutarlı ve eşit olması gerektiğini ortaya koyuyor. Annenin çocuğuyla olan ilişkisinde, korumacı tavırlar sergilemesinde aşırıya kaçmaması gerekiyor.

Sağlam karakterli ve mutlu çocuklar yetiştirmenin sırrı, aşırıya kaçılmamış ilgi ve doğru iletişim tekniklerini kullanmaktan geçiyor.

Çocuğuna ilgi ve güven veren anne, çocuğunda sevgi ve öz güven duygusu inşa eder.

Çocuğuna ilgi ve güven veren anne, çocuğunda sevgi ve öz güven duygusu inşa eder.

Çocuğun ilk etapta iletişime geçtiği kişi annedir. Çocuğuna ilgi ve güven veren anne, çocuğunda sevgi ve öz güven duygusu inşa eder. Çocukta oluşan bu duygular çocuğun, gelecekteki yaşamının inşa edilmesinde rol oynar. Dolayısıyla çocuğun ilk bağını kurduğu anneyle olan ilişkisi mutlaka doğru olmalıdır.

Doğru Anne Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalı?

Özellikle 4 ile 5 yaşları arasındaki çocuklar bu yaş aralığında anneye daha fazla bağımlıdır. Ancak 5 yaşını geçtikten sonra bu bağımlılık azalmaya başlar. Çocuk artık bir birey özelliği kazanır. Bu nedenle çocuğun bire olma yolundaki gelişimi doğru desteklenmeli yalnızca anne tarafından değil baba tarafından da doğru iletişim kurulmalıdır.

Ancak unutulmaması gereken nokta bu dönemin kolay bir dönem olmadığı gerçeğidir. Çocuklar bu 4-5 yaş arasındaki süreçte etrafını daha fazla tanımaya başlar. Bu nedenle kafasında cevabını aradığı çok sayıda sorusu vardır. Anne ile babanın bu dönemde çocuğun sorularını bir yetişkin gibi cevaplandırması ve hiç bir sorunun cevapsız kalmamasına özen gösterilmesi gerekir. Çocuğun öz saygınlığını kazanabilmesi açısından bu durum önem arz eder.

Çocuğun ilk etapta iletişime geçtiği kişi annedir.

Çocuğun ilk etapta iletişime geçtiği kişi annedir.

Çocuğun toplum içerisindeki yeri düşünüldüğü zaman özel hayatına karşı saygı duyulmasına yönelik olan bu duygu yine bu dönemlerde kazandırılır. Buna örnek olarak; çocuğun aile bireylerinin odasına girerken mutlaka kapıyı çalması bilgisi bu dönemde çocuğun odasına girerken aile bireylerinin çocuğun oda kapısını çalmasıyla kazandırılır. Bu adım çocuğa oldukça kolay bir şekilde kazandırılır. Çocuk gelişiminde yeni metodlar kullanılması ve uzmanlardan bilgi alınması da çok önemlidir. Bu bağlamda çocuk gelişiminde Monterssori metodu çok yararlıdır.

Anne ve babanın çocuk eğitiminde yumuşak fakat kararlı tutumlar sergilemesi, çocuğun anne baba arasında duruma göre seçim yapmasını ve sinir krizleri geçirmesinin önüne geçilmesini sağlar. Bu nedenle aile fertlerinin çocuk üzerinde dengeli tutum sergilemesi, çocuğun kişilik gelişimi ve hayatta karşılaşacağı durumlara vereceği tepkiler için önemlidir.

Başarılı anne çocuk ilişkisi sonucunda çocuklar kendilerine güvenir.

Doğru Anne Çocuk İlişkisi Kurmanın Faydaları

Her ne kadar annenin çocuğuyla olan iletişimi önemli olsa da babanın da çocuğu ile doğru iletişim frekansında olması gerekir. Çocuğun kişilik gelişiminde bu kadar önemli bir yere sahip olan bu konu doğru bir şekilde yürütüldüğü zaman çocuğun gelişimi o denli doğru olacaktır. Anne ve babanın çocuklarıyla olan ilişkilerindeki başarılarının çocuktaki yansımaları şu şekildedir;

 • Öz güven sorunu yaşamayan kendinden emin çocuklar yetişir,
 • Çocukların toplum hayatlarında karşılaşacakları sorunlarla başa çıkabilme yeteneği artar,
 • Çocuklar daha mutlu ve daha olumlu bir bakış açısına sahip olurlar,
 • İnsan ilişkilerinde daha tutarlı davranışlar sergilenir,
 • Çocuklar çözüm odaklı olduğu gibi yeni şeyler üretme konusunda da açık fikirli davranır,yeni projeler ortaya koymaktan çekinmez.

Anne ve babalar, çocuklarına onlar yardım talep ettiğinde yol göstermelidir.Anne ve babalar, çocuklarına onlar yardım talep ettiğinde yol göstermelidir.

Hatalı Anne Çocuk İlişkisine Örnekler

Çocuk gelişiminde bu denli önemli bir yer olan anne çocuk ilişkisinin doğru yanlarının neler olduğunu bilmek ve uygulamanın dışında, hangi davranışların hatalı olduğunu da bilmekte fayda var. Anne çocuk ilişkisinde hatalı olan davranışlar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Çocuğa kırıcı sözlerle karşılık vermek,
 • Anne ya da babasından yardım bekleyen çocuğa tepkisiz kalmak,
 • Hissettiği duygulara karşı küçümseyici davranmak,
 • Sorularını yanıtsız bırakmak,
 • Kendi başına başarabileceği konularda mutlaka ona yardım etmekte ısrar etmek,
 • Kararlarına saygı göstermemek.

Bütün bu davranışlar, çocuk gelişiminde istenmeyen, hatalı davranışlar olarak gösterilir. Anne ve babanın, çocuğuyla ilişkisinde doğru davranmak ve kafasındaki sorulara yanıtlar bulmak için mutlaka konusunda uzman olan kişilere danışılabileceği unutulmamalıdır.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.e-psikiyatri.com[/su_spoiler] [/su_accordion]


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap