DünyaGenelHaber

Anlaşma Çok Yakın: ABD’de Borç Tavanı Krizi Çözülüyor mu?

ABD'de uzun süredir tartışılan borç limitinin artırılarak ülkenin temerrüde düşmesini önleyecek yasa tasarısı Temsilciler Meclisi'nde onayladı.

Beyaz Saray ve Cumhuriyetçilerin anlaştığı yasa tasarı, Temsilciler Meclisi’nde de 117 ret olmasına karşın 314 oyla kabul edildi.

ABD Başkanı Joe Biden, yaptığı açıklamada, ‘Temsilciler Meclisi, ilk temerrüdü önlemek ve ülkemizin zor kazanılmış ve tarihi ekonomik toparlanmasını korumak için kritik bir adım attı’ derken, iki partinin de desteğini alan uzlaşma müzakerelerinde her iki taraf da istediklerini tam olarak alamadı.

Biden, Senato’yu da mümkün olan en kısa sürede tasarıyı geçirmeye davet etti.

Borç limiti, anlaşmayla 1 Ocak 2025’e kadar askıya alınacak olup, tasarının bir sonraki durağı ABD Senatosu olacak.

Tasarı, Senato’dan da geçerse Başkan Biden’ın imzası ile yürürlüğe girecek, ‘Borç limitinin artırılmasıyla’ ABD’nin temerrüde düşmesi engellenecek.

Borç limitinin askıya alınması yanında bazı harcamalarda da kesintiye gidilecek. Gıda yardım programları, pandemi sırasında ödenen yardımların kullanılmayan kısımlarının da geri alınması planlanıyor.

Tasarıda bazı enerji projelerinde izin süreci de hızlandırılacak. Ancak bu da tepkilere neden oldu.

ABD Batı Virginia Senatörü Joe Manchin, Mountain Valley Boru Hattı projesini destekleyerek Cumhuriyetçilerle borç limiti anlaşmasına projeyi dahil edince tepkiler oluştu.

Virginia eyaletinden geçecek yaklaşık 483 kilometre uzunluğundaki doğal gaz boru hattı projesi, çevrecileri kızdırdı.

Manchin, konuşmasında, ‘Buna Amerika’da ihtiyaç var. Ne yaparsan yap bazı insanları tatmin edemezsin’ ifadelerini kulandı.

Ekonomist Scott B. MacDonald, ABD’nin olası temerrüdünün, dolar ve ekonomi için sonuçların büyük olacağını söyledi.

MacDonald, National Interest için kaleme aldığı ParaAnaliz’de aktarılan yazısında, tasarının geçmemesinin ABD halkı ve dünyadaki konumu için ağır yük olacağını, temerrüdün de doları tahtından indireceğini belirtti. 

 

Kaynak: https://onedio.com/haber/anlasma-cok-yakin-abd-de-borc-tavani-krizi-cozuluyor-mu-1151919

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu