Anksiyete Bozukluğu Nedir? Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Ve Tedavi Süreci

NAVİGASYONAnksiyete Bozukluğu Nedir?Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?Anksiyete Bozukluğuna Neden Olan Faktörler Nelerdir?Anksiyete Bozukluğu Nasıl Teşhis Edilir?Anksiyete Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir? Anksiyete bozukluğu görülen kişilerde, anlık olarak stres seviyesinde artış yaşanmaktadır. Bu durumda kişiler en küçük bir olayda aşırı kaygı gösterme ve kendilerini tehlike içerisinde görmektedir. Travmatik durumlardan kaynaklanan depresyon sorunları yaşayan kişilerde, anksiyete bozukluğu yaygın olarak görülen […]

12.12.2018 - 17:54
12.12.2018 - 23:31
Yorum Yap
5 dk okuma süresi

Anksiyete bozukluğugörülen kişilerde, anlık olarak stres seviyesinde artış yaşanmaktadır. Bu durumda kişiler en küçük bir olayda aşırı kaygı gösterme ve kendilerini tehlike içerisinde görmektedir. Travmatik durumlardan kaynaklanan depresyon sorunları yaşayan kişilerde, anksiyete bozukluğu yaygın olarak görülen bir sorundur. Endişe ya da kaygı sorunu olarak da bilinen bu durumun kişide oluşturduğu belirtiler ve tedavi süreci hakkında tüm bilgiye, bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Elbette kaygı durumu herkesin karşılaşabildiği bir durumdur. Özellikle yoğun iş temposu, aile içerisinde oluşan sorunlar, maddi -manevi problemler ve birçok sorun, kişinin kaygı duymasına neden olmaktadır. Kaygı, kişinin karşılaştığı sorunlarla başa çıkmasını sağlayan ve bu sorun hakkında hızla çözüm üretmesini kolaylaştıran bir olgudur. Sağlıklı bir kişide endişe seviyesi, olması gereken düzeydedir ve hayatını olumsuz yönde etkilememektedir. Ancak kaygı bozukluğu görülmeye başladığında, birey günlük hayatta her zaman karşılaştığı durumlara bile, çok aşırı tepkiler vermektedir. Anksiyete bozukluğu durumu, içe kapanıklık, davranış bozuklukları, takıntılı davranış şeklinde belirtiler göstermektedir. Psikolojik olan bu rahatsızlığın görülme oranı yıllar geçtikçe hızla artış göstermektedir. En önemli belirtisi, kişinin her an bir felaket olacakmış gibi tedirgin davranmasıdır. Ancak bireyin çevresi tarafından ciddiye alınan bir durum olmadığı için, teşhisi hemen konabilen bir rahatsızlık değildir.

Kaygı bozukluğu, kişinin çocukluk döneminde yanlış yetiştirilmesinden de kaynaklı görülebilen bir rahatsızlıktır.

Kaygı bozukluğu, kişinin çocukluk döneminde yanlış yetiştirilmesinden de kaynaklı görülebilen bir rahatsızlıktır.

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete bozukluğu olan bir kişide ilk görülen belirti, küçük bir olay karşısında çok aşırı tepki vermesidir. Hastalığın diğer belirtileri aşağıda sıralandığı şekildedir.

 1. Aşırı panik hali
 2. Migrene benzeyen şiddetli ağrılar,
 3. Kişide nefes almada zorluk yaşama,
 4. Aşırı terleme (özellikle ellerde),
 5. Mide krampı,
 6. Kas ağrısı,
 7. Halsizlik,
 8. Uyku uyuyamama,
 9. İdrara çıkmada artış,
 10. Ailesine ve arkadaşlarına karşı güvensizlik durumu,
 11. Hafızada zayıflık,
 12. Evden dışarı çıkmaktan korkmak,
 13. Dikkat kaybı şeklinde belirtiler görülmektedir.

Hastalık sonucu oluşan belirtiler, kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Çünkü her insanın yaşadığı problemler farklıdır ve bazen kaldıramayacağı noktaya gelebilir. Teşhisin erken konabilmesi için, yakın çevresi tarafından durumunun izlenmesi ve hastanın doktora yönlendirilmesi gerekmektedir. Kaygı bozukluğu durumu kontrol altına alınamadığı zaman, kişide saldırganlık ve kendine zarar verme gibi tehlikeli durumlar oluşabilmektedir.

Anksiyete bozukluğu durumu, içe kapanıklık, davranış bozuklukları, takıntılı davranış şeklinde belirtiler göstermektedir.

Anksiyete bozukluğu durumu, içe kapanıklık, davranış bozuklukları, takıntılı davranış şeklinde belirtiler göstermektedir.

Anksiyete Bozukluğuna Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Kaygı bozukluğu, kişinin çocukluk döneminde yanlış yetiştirilmesinden de kaynaklı görülebilen bir rahatsızlıktır. Birey, çocukluk çağında yeterli sevgi ve ilgi görmediyse ya da aile içi şiddete maruz kaldıysa, ilerde anksiyete bozukluğu yaşama riski daha fazladır. Buna ek olarak endişe bozukluğuna neden olan faktörler şunlardır;

 • Aşırı stres,
 • Travma
 • Özgüven kaybı,
 • Psikolojik sorunlar,
 • Yoğun iş temposu,
 • Kalıtsal faktörler,
 • Alkol bağımlılığı,
 • Kötü madde bağımlılığı,
 • Beyin fonksiyonlarında meydana gelen aksaklıklar
Ayrıca, psikolojik kaynaklı hastalığın hayatını ciddi şekilde etkileyen ağır belirtiler görülüyorsa, mutlaka doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir.

Ayrıca, psikolojik kaynaklı hastalığın hayatını ciddi şekilde etkileyen ağır belirtiler görülüyorsa, mutlaka doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir.

Anksiyete Bozukluğu Nasıl Teşhis Edilir?

Kişide, yorgunluk,uyku uyuyamama, dikkat eksikliği, aşırı stres gibi sorunlar son 6 ay içerisinde minimum 2 kere yaşandıysa anksiyete bozukluğu durumu riski düşünülmektedir. Ayrıca, psikolojik kaynaklı hastalığın hayatını ciddi şekilde etkileyen ağır belirtiler görülüyorsa, mutlaka doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir. Hastalığın teşhisinde gecikildiği takdirde, birey kendi yaşamına son vermeyi düşünebilmektedir. Tedavi, psikoterapi ve ilaç kullanımı ile sağlanmaktadır.

 

Tedavi, psikoterapi ve ilaç kullanımı ile sağlanmaktadır.

Tedavi, psikoterapi ve ilaç kullanımı ile sağlanmaktadır.

Anksiyete Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Anksiyete bozukluğu durumu teşhis edilen hastada uygulanacak tedavi yöntemleri aşağıda sıralanmıştır.

 1. İlaç yöntemi
 2. Psikolojik tedavi
 3. Terapi destekli yeni deneyimler

Tedavi sürecinde öncelikle yapılması gereken şey, konusunda uzman bir doktora başvurmaktadır. Ancak öncesinde, hastanın doktora gitmeye razı olması gerekmektedir. Psikolojik sorunları olan kişi, iyileşmeyi istemiyorsa bu tedavi sürecini olumsuz yönde etkileyecektir. Hastanın anksiyete bozukluğu seviyesi belirlendikten sonra, kişiye özel tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Genellikle, psikiyatrik destek ve ilaç kullanımının birlikte uygulanması, hastaların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Hastaya verilen ilaçlar yeşil reçete ile yazılmakta olduğundan, başkası tarafından kullanılmaması ve doktorun önerdiği dozdan fazla içilmemesi sağlık açısından önem taşımaktadır. Tedavinin etkileri 2 hafta geçtikten sonra görülmeye başlamaktadır. Ancak tam iyileşme için, tedavinin yaklaşık 1 yıl kadar sürüdürülmesi gerekmektedir.

Anksiyete bozukluğunun tedavisi sonrası kişi rutin hayatına geri dönmektedir. Ancak hastalığın nüks edebileceği noktası unutulmamalıdır. Bu nedenle kişinin stresle başa çıkamadığını hissettiği durumda, bir yakınını görmesi ya da terapi desteği alması, hastalığın ağırlaşmaması için gerekmektedir.

 

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.psikiyatri.org.tr
 • www.medicalpark.com.tr[/su_spoiler] [/su_accordion]

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim