Ankara’da S-400 teslimatı bugün de devam etti füzeler ise deniz yoluyla getirilecek

Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı hava savunma sistemi S-400’lerin teslimatı bugün de devam ediyor. Hava Savunma sisteminin parçalarını taşıyan bir Rus uçağının Ankara'ya iniş yaptığı öğrenildi.

13.07.2019 - 10:53
13.07.2019 - 10:53
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava Ve Füze Savunma sisteminin malzemelerinin sevkiyatı bugün de sürüyor. Hava savunma sisteminin parçalarını taşıyan dördüncü uçak, Ankara’da bulunan Mürted Hava Meydanı’na indi. Türkiye ve ABD arasında yaşanan gerilimin sebebi olarak gösterilen Rus yapımı hava savunma sistemlerinin ilk parçaları dün Ankara’ya getirilmişti. Sabah saatlerinde Rusya’ya ait iki nakliye uçağı Ankara’ya iniş yapmış ve sisteme ait bazı parçaları teslim etmişti. Öğle saatlerinde ise bir uçak daha geldi ve üçüncü parçaları getirdi.

Füzeler deniz yoluyla gelecek

Ankara’ya dün sabah saatlerinde ulaşan uçakların inmesinden tam bir saat sonra hangar kapakları açıldı. Üstü branda bezi ile kaplı olan taşıyıcı kamyonlar parçaları, altyapısı hazırlanan hangarlara taşıdı. Söz konusu taşıyıcıların rampa olarak kullanılacak olan kamyonlar olduğu belirtilirken branda bezi ile kapalı olanların ise içi boş füze fırlatma tüpleri olduğu açıklandı. Bu sabah saatlerinde sistemin komuta kontrol merkezinin önemli bazı parçaları ve diğer değişik araçlarda Ankara’ya ulaştırıldı. Şu anda sadece Türkiye’ye getirilmesi gereken füzeler kaldı. Kulislerde dolaşan dedikodulara göre Türkiye Rusya’dan en az 120 füze aldı. İlerleyen günlerde füzelerin deniz yolu ile getirilmek ihtimali olduğu konuşuluyor. Mürted çevresinde uçakların inişi sırasında jandarma ve diğer güvenlik birimleri tarafından geniş güvenlik önlemleri alındı.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim