Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Anensefali Nedir? Nedenleri ve Çeşitleri Nelerdir? Tanısı ve Tedavisi Nasıldır?

Son Güncelleme:
 Anensefali Nedir? Nedenleri ve Çeşitleri Nelerdir? Tanısı ve Tedavisi Nasıldır?

Doğumla birlikte ortaya çıkan şekil bozuklukları elbette her aile için korkutucu. Ancak günümüzde gelişmiş tıp imkanları sayesinde birçok hastalığı daha iyi anlamak mümkün olmaktadır. Bu hastalıklardan biri olan anensefali nedir, nedenleri nelerdir, nasıl tanı konur ve tedavi edilir konularını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

anensefali nedir

Anensefali Nedir?

Anensefali Nedir?

Bebeklerde beynin ya da kafatasının tamamlanamaması ile gelişen kusurlar ve hasarlar anensefali olarak adlandırılır. Şekli itibariyle oldukça belirgin bir hastalık olan anensefali, bebeklerin kafatasının bir kısmının açık ve eksik bir şekilde meydana gelmesi ile kendini gösterir. Anensefalik bebeklerde beynin düşünme ve koordinasyon yetilerini sağlayan ön beyin kısmı bulunmamaktadır. Beynin kısmen gelişmiş olan diğer kısmı kafatası kemiği ile kapanmış ya da kapanmamış olabilir. Bu hastalık ile doğan bebekler ne yazık ki kısa bir süre sonra kaybedilmektedir. Ancak yoğun bakım altında anensefali tanısı alan bebeklerin 2 ila 3 yaşına kadar yaşatılabildiği görülmüştür.

Anensefali hastalığı olan bebeklerde nöral tüp adı verilen ve sinir sistemiyle omuriliği de kapsayan bir diğer yapı da zarar görür. Normal gebeliklerde döllenmeden sonraki 4. haftada nöral tüpün kapanmış yani tamamlanmış olması gereklidir. Nöral tüpün gelişememesine bağlı birtakım doğumsal sorunlar, anensefaliye eşlik edebilir. Beyin ve omurilik kökenli sinirlerin açıkta kaldığı craniorachischisis, omurga boyunca kapanmama defekti ile görülen spina bfida, beyin ve zarının kafa tası boşluklarından çıkması ile gelişen ensafalosel ve başın omurilik problemlerinden dolayı arkaya doğru gelişmesi ile karakteri inensefali hastalıkları bunlara örnektir.

Anensefalinin Nedenleri Nelerdir?

Anensefalinin nedenleri için tek ve kesin bir yanıt henüz bulunamamıştır. Ancak uzmanlar birçok farklı etmenin bir araya gelerek bu hastalığa neden  olduğu konusunda hemfikirdir. Anensefali nedenleri başlıca şu şekilde sıralanabilir:

 • Daha önceki gebeliklerde de anensefali yaşanmış olması
 • Ateşli hastalıklar
 • Gebelikte kullanılan ilaçlar
 • Anne adayının obez olması
 • Gebeliğin riskli dönemlerinde aşırı sıcağa maruz kalmak
 • Folik asit, B6 ve B12 vitaminleri, çinko ve selenyum eksikliği
 • Metabolik nedenler
 • Genetik faktörler
anensefali nedir

Anensefali Nedenleri

Dünya genelinde yaklaşık beş bin bebekten birinde görülen anensefali, ne yazık ki ülkemizde daha da yaygındır. Bunun en temel nedenleri arasında folik asit kullanımı yetersizliği ve gebelik kontrollerinin düzenli olmayışı yer almaktadır. Folik asit desteği alınmasının anensefali bozukluğunu önlemede %70 gibi yüksek bir oranda etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Anensefali Çeşitleri Nelerdir?

Anensefali, semptomların ağırlığına bağlı olarak ikiye ayrılır. Meroakrani türü hastalığın nispeten hafif versiyonu olmakla birlikte bu türde kranial kılıfta küçük bir hasar bulunurken, holoakrani olarak adlandırılan türde beyin tamamıyla yoktur.

anensefali nedir

Anensefali Çeşitleri

Anensefali Tanısı

Beynin gelişiminin tamamlanmakta olduğu evrelerde eğer herhangi bir tıbbi kontrol yapılmışsa anensefalinin anlaşılması mümkün değildir ve anne sorunu ancak doğum  sonrası öğrenebilir. Her geçen gün ilerleyen tıbbi imkanlar sayesinde gebeliğin 3 ya da 4. haftalarında yapılan ultrason görüntülemeleri, amniyosentez ve alfa-fetoprotein testleri sayesinde doğum öncesinde anensefali tanısı konabilmektedir.

Anensefali Tedavisi

Anensefalik doğacak olan çocuklar genelde hamiliğin 37. haftasında dünyaya gelir. Yeni doğanın kilosu beyin haricinde normaldir. Ancak kafatası üzerinde görülen bir kusur, kafa derisinin bulunmaması, beynin yerinde fibröz doku katmanı bulunması gibi gözlemsel yöntemlerle hastalık anlaşılmaktadır.

Anensefali tedavisi için bebeklere henüz cerrahi bir müdahale yapılamamaktadır. Bebekler yoğun destek ünitesinde bakılarak ömrü uzatılabilir olsa da çok azı haftalarca yaşatılabilir ve vaka genelde ölümle sonuçlanır. Bu nedenle anensefali tanıları kürtaj yasağı kapsamının dışındadır.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Elma sirkesi ve karbonatla yapılan doğal diş beyazlatma dişlere zarar veriyor
10 06 2020 - 12:03
Evde Yıkanabilir Kolay Maske Yapımı
9 06 2020 - 17:51
Dakikalar içinde sonuç veren koronavirüs antijen testine FDA onay verdi
10 05 2020 - 19:50
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Yorum Yap
1
Tüm Yorumlar
 • Zeynep
  Zeynep 1 sene önce

  Türkiyede yasayan bebek varmı

  Cevapla
  12