Android Telefonlarda Yer Almayan 6 iPhone Özelliği

NAVİGASYONiPhone’da Olup Android’de Olmayan Özellikler3D TouchiMessageOffload ÖzelliğiAnimojiGeri Dönmek İçin KaydırınVakitli Güncellemeler Android ve iOS işletim sistemleri mobil sektörde kendilerine has özellikleriyle devamlı bir rekabet içerisindeler. Fakat eninde sonunda birbirlerinden belli özellikleri alıyorlar fakat iOS’un hâli hazırda Android’de yer almayan bazı avantajları var. Elbette iki işletim sisteminin de kendine has yönleri var ve her zaman ikisi […]

29.08.2018 - 9:53
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Android ve iOS işletim sistemleri mobil sektörde kendilerine has özellikleriyle devamlı bir rekabet içerisindeler. Fakat eninde sonunda birbirlerinden belli özellikleri alıyorlar fakat iOS’un hâli hazırda Android’de yer almayan bazı avantajları var.

Elbette iki işletim sisteminin de kendine has yönleri var ve her zaman ikisi arasında rekabet sürecek. Bu yazıyı da ‘iOS Android’den daha iyi’ demek için hazırlamadık. Sadece farkları göstermek istiyoruz.

iPhone’da Olup Android’de Olmayan Özellikler

3D Touch

Dokunmatik ekranda bir şey yapmak istediğinizde ekrana dokunursunuz. Başka bir şey yapmak istediğinizde ise daha uzun basılı tutarsınız. Fakat iOS’ta üçüncü bir seçenek, daha sert basma seçeneği var. iPhone’un basınca duyarlı ekranı ile yeni seçenekler meydana geliyor.

Buna 3D Touch denirken, Android cihazlarda bulunmuyor. 3D Touch menü sistemini daha açık hâle getirirken, kullanıcının işini de kolaylaştırıyor.

iMessage

10 iOS kullanıcısına neden iOS kullandıklarını sorun, en azından yarısı ‘mavi baloncuk yüzünden’ diyecektir. Elbette bu deyimle kast ettikleri şey iMessage. İphone telefonların mesajlaşma servisi olan iMessage, pek çok başarılı özelliği de bünyesinde barındırıyor. Aynı zamanda macOS bilgisayarlarla da uyumlu olarak çalışıyor.

Offload Özelliği

Telefonunuzda kullanmadığınız uygulamalar ve her seferinde bunları silmeye kalktığınızda kararsız kalıyor, başka bir zaman kullanacağınız düşüncesiyle vazgeçiyorsunuz. iOS 11 ile hayatımıza giren Offload özelliği ise uygulamaları silerken, kaydedilen verileri ise telefonda tutuyor. Böylece uygulamayı tekrar yüklediğinizde kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Animoji

Emojiler ile zaman zaman esprili, zaman zaman ironik şekilde kendimizi ifade edebiliyoruz ve bu duyguları çoğu kez yazıyla anlatmak mümkün olmuyor. Fakat yeni iPhone X telefonlarda emoji bir adım daha ileri taşınıyor ve Animoji tanıtılıyor.

Animasyonlu emoji olarak da adlandırabileceğimiz Animoji sizin yüzünüzü model alıyor ve o anki ifade durumunuza göre değişiklik gösteriyor.

Geri Dönmek İçin Kaydırın

Android’de geri dönme tuşu bulunuyor ve bir önceki ekrana bu şekilde dönüyorsunuz. Aynı zamanda bazı uygulamaların da sol üstünde dönme tuşu bulunuyor fakat büyük bir telefonda buraya tek elle erişmek pek mümkün olmuyor.

Diğer yanda iPhone telefonlarda ise sadece sağa doğru ekranı kaydırarak bir önceki sayfaya dönebiliyorsunuz ve bu büyük kolaylık sağlıyor.

Vakitli Güncellemeler

Android ve iOS karşılaştırmasında iPhone’un galip geldiği belki de en büyük nokta güncellemeler oluyor. Şu bir gerçek ki Android telefon üreticileri güncelleme konusunda hiçbir zaman iyi olamadı. Çok fazla model üretmeleri ve işletim sisteminin kendilerine ait olmaması buna sebep olurken, iPhone telefonlar ise daha az sayıda üretiliyor ve işletim sistemi doğrudan Apple tarafından yazılıyor. Bu sebeple de çok daha kolay şekilde güncellemelere ulaşıyorlar.

Google Pixel serisi bu noktada istisna olsa da, diğer Android telefonlarda güncelleme almak maalesef çoğu zaman işkenceye dönüşüyor. iOS kullanıcıları ise eski bir iPhone telefona sahip olsa dahi en yeni güncellemelere ulaşabiliyorlar.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim