Haber

Android telefonda dosya / klasör şifreleme nasıl yapılır ?

ANDROİD telefonda dosya / klasör şifreleme nasıl yapılır  ?

ANDROİD cihazlarınızda dosya ve klasör şifrelemek oldukça basit bir yöntemdir.  Telefonda diğer şahısların görmesini istemediğimiz birtakım dosyalar klasörler olabilir. Bu dosya ve klasörler eğer herhangi bir işlem uygulamazsak herkes tarafından ulaşılabilir bir konumdadır. Bu yazıda anlatacağımız yöntemler ile sizi bu herkese açık olan dosyalarınızın ikinci bir veya üçüncü şahıslar tarafından görülmesini engelleyeceğiz böylece dosyalarınızı güvenli bir şekilde şifreli olarak saklayabileceksiniz. Böylece özel dosyalarınız daha güvenli bir şekilde telefonunuz da yer almış olacak.

ANDROİD telefonlar günümüzde pek çok kişinin kolaylıkla erişebildiği gerek mobil gerekse tabletlerde ve diğer cihazlarda kullanılan bir işletim sistemidir. Mobil tarafına baktığımızda mobilde bir numara olan ANDROİD diğer bir söyleyişle en fazla kullanılan hatta mobil kullanımlarda yüzde seksen oranında kullanım ile en çok tercih edilen işletim sistemi pozisyonunda yer almaktadır.

ANDROİD işletim sisteminin bu kadar popüler olmasını sağlayan açık kaynak koda sahip olmasıdır. Açık kaynak kodlu yazılım ile pek çok teknoloji firması ANDROİD sistemini satın alarak kendi cihazlarına uygulayabilmekte ve sonuç olarak bu da işletim sisteminin popüler olmasını ortam hazırlamaktadır.

Android cihazlarda dosyaları gizlemek oldukça basit ve kolay. Üstelik dosyaları gizlemek için herhangi bir uygulama yüklemenize de gerek kalmıyor.

ANDROİD DOSYA GİZLEME NASIL YAPILIR

Telefonumuzda gizlemek istediğimiz dosyaların isimlerini değiştirerek dosyaları kolay şekilde gizleyeceğiz. Telefonunuzun dosyalarım bölümüne giderek burada gizlemek istediğiniz dosyanın adını değiştir diyoruz. Ardından adını değiştirmek istediğiniz dosyanın adının başına “.” Sadece nokta koyuyoruz. Örnek uygulama; “sevgilim.jpg” dosyasını gizlemek istiyoruz. “.sevgilim.jpg” olarak sadece başına nokta koyarak işlemi sonlandırıyoruz.

Bu işlemleri doğru şekilde yaptığınızda galeride ilgili dosya yok olmuş yani görünmez hale gelecektir. Dosyalarınızı geri getirmek de oldukça basit, gizlenen dosyaları geri getirmek için; klasörün içindeyken, seçenekler bölümüne basarak, ayarlar’a gidin, ardından gizli dosyaları göster seçeneğinin yanına tik işareti koyun.

Bu işlemleri uyguladıktan sonra artık dosyalarınızı gizleyebilecek, istediğiniz zaman dosyalarınızı geri getirebileceksiniz.

Dosyalarınızı gizlemek bu şekilde oldukça basit ve kolaydır. Sizler de arkadaşlarınızın ve ailenizden birilerinin görmesini istemediğiniz özel dosyalarınızı bu yöntem ile kolay şekilde gizleyebilir ve diğer kişilerden kolay şekilde saklayabilirsiniz.

Bu yazıda sizlere telefonunuzdaki dosyaları gizlemeyi anlattık. Kolay ve hızlı bir yöntem ile nasıl dosyalarınızı gizli hale getirebileceğinizi öğrendiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu