Teknoloji

Android 9 Pie Hakkında Her Şey: Çıkış Tarihi ve Özellikleri

Google’ın Android P işletim sisteminin resmi adı bugün Android Pie olarak açıklandı ve son hâli de Google Pixel telefonlar için yayınlandı. Yeni işletim sistemi hem bu yıl, hem de önümüzdeki yıl yeni telefonları desteklemeye devam edecek. Peki net Android 9 Pie çıkış tarihi ve Android 9 Pie özellikleri hakkında ne biliyoruz?

Android 9 Pie ile pek çok tasarımsal değişiklik, yardımcı kısayollar ve yapay zeka özellikleri telefonlara ekleniyor. Kısacası Google bu sefer telefonunuzu daha verimli ve kullanımı kolay hâle getirmeye çalışıyor.

Aşağıda ise Android Pie’ın bütün özelliklerini ve desteklenen telefonları listeledik. İlerleyen dönemlerde liste genişleyecek ve Google’ın sıradaki işletim sistemini daha çok telefon alacak.

Android 9 Pie Hakkında Her Şey: Çıkış Tarihi ve Özellikleri

Android 9 Pie Çıkış Tarihi

Açıkçası bu soru biraz karışık çünkü bugünden itibaren Android Pie’ı Google Pixel telefonlar için indirebilirsiniz. Aynı zamanda Essential Phone’a da bugünden itibaren Android 9 Pie geldi. Android Pie’ı şu anda destekleyen telefonlar şu şekilde:

 • Google Pixel 2
 • Google Pixel 2 XL
 • Google Pixel
 • Google Pixel XL
 • Essential Phone

Ayrıca yeni işletim sistemi 21 Aralık tarihine kadar çeşitli telefonlara gelecek. Yakın bir tarihte güncellemeyi alacak markalar ise şu şekilde:

 • Sony
 • Xiaomi
 • HMD Global
 • Oppo
 • Vivo
 • OnePlus

Peki ya Samsung, LG ve Motorola gibi markalar ne olacak? Pek çok diğer üreticinin Android 9 Pie’ı 2019 yılında telefonlarına sunmasını bekliyoruz. Samsung ve LG de bunlara dahil.

Android 9 Pie Özellikleri

Adaptif – Uyumlu Batarya Ömrü

Android Pie’ın amacı kullanıcılara daha istikrarlı bir batarya ömrü sunmak. Bunu yaparken de makine öğrenmeden faydalanacak ve ilerleyen saatlerde hangi uygulamaları kullanacağınızı, hangilerini kullanmayacağınızı öğrenecek. Pil giderek azaldığında adaptif batarya devreye girecek ve cihazın kullanım ömrünü birkaç saat daha uzatacak.

Google bu derin öğrenme algoritmasını yaratmak için Deep Mind ile beraber çalıştı ve sonucunda Android batarya ömrü ciddi anlamda gelişti.

Android 9 Pie Hakkında Her Şey: Çıkış Tarihi ve Özellikleri

Adaptif – Uyumlu Parlaklık

Google’a göre mevcut otomatik parlaklık ayarları yeteri kadar iyi değil ve bu yüzden parlaklık konusunda da adaptif – uyumlu yönteme geçiliyor. Telefon böylece çevreyi ve davranışlarınızı öğrenecek, parlaklığı buna göre ayarlayacak.

Google’ın iddialarına göre adaptif parlaklığı test eden kullanıcıların yüzde 50’si artık manuel şekilde ayarlamayı bırakıyor.

Android 9 Pie Hakkında Her Şey: Çıkış Tarihi ve Özellikleri

Uygulama Eylemleri

Google artık işletim sistemine daha çok tahmin aracı ekliyor. Daha önce kullanım geçmişinize göre uygulamalar tahmin ediliyordu ve bu epey işe yarıyordu. Android Pie ile ise işler ileri gidiyor ve artık uygulama eylemleri özelliğiyle sıradaki işleminiz tahmin ediliyor.

Android 9 Pie Hakkında Her Şey: Çıkış Tarihi ve Özellikleri

Gezinti Değişiklikleri

Android Pie navigasyon arayüzü için yeni bir sistemle geliyor ve böylece çoklu işlemler kolaylaşıyor. Google genel anlamda kullanıcı arayüzünü basitleştirmek isterken, özellikle iOS kullanıcılarını da kendine çekmek istiyor.

Tecrübelerimize göre yeni navigasyon değişikliklerine alışmak biraz zaman alıyor fakat nihayetinde Android Pie ile Google’ın çok iyi iş çıkardğını görüyorsunuz.

Android 9 Pie Hakkında Her Şey: Çıkış Tarihi ve Özellikleri

Ses Barı Değişikliği

Ses azaltma – çoğaltma tuşu Android’de bir kez daha değişiyor. Bu sefer ses barı ekranın sağ kenar köşesine yerleştirildi ve çok daha iyi duruyor.

Android 9 Pie Hakkında Her Şey: Çıkış Tarihi ve Özellikleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu