Andımız Yazarı Reşit Galip Kimdir?

Öğrenci Andı‘nın yazarı olarak bilinen Reşit Galip bu günlerde bir kez daha gündem oldu. İlköğretim okullarında uygulamaya konan Öğrenci Andı’nın hükmünün iptali sonrasında arananlar arasında yazar Reşit Galip geldi. Reşit Galip Kimdir? 1893 yılında Rodos’ta dünyaya gelen Mustafa Reşit Baydur, ilk ve ortaokul eğitimini burada tamamladıktan sonra İzmir’de bulunan Fransız Koleji’nden mezun olduktan hemen sonra […]

20.10.2018 - 14:33
20.10.2018 - 14:33
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Öğrenci Andı‘nın yazarı olarak bilinen Reşit Galip bu günlerde bir kez daha gündem oldu. İlköğretim okullarında uygulamaya konan Öğrenci Andı’nın hükmünün iptali sonrasında arananlar arasında yazar Reşit Galip geldi.

Reşit Galip Kimdir?

1893 yılında Rodos’ta dünyaya gelen Mustafa Reşit Baydur, ilk ve ortaokul eğitimini burada tamamladıktan sonra İzmir’de bulunan Fransız Koleji’nden mezun olduktan hemen sonra İstanbul Darulfünuna bağlı Mekteb-i Tıbbiye’sini 1917 yılında doktor olarak bitirdi. Aynı fakülte de asistan olarak çalışan Galip, burada Hakikat adlı bir gazete çıkardı.

Türk Dili Tetkik Cemiyeti‘ne dahil olan Galip, Öz Dilimiz adlı dergide başyazarlık yaptı. Öğrencilik hayatında gönüllü olarak Balkan Harbi’ne dahil olarak savaşta yaralandı ve gazi oldu. 1. Dünya Savaşı’na katılmak için de gönüllü olan Galip, Çatalca ve Kafkasya Cepheleri’nde yer aldı ve Erzurum’da hastalandıktan sonra geri dönem zorunda kaldı.

Kurtuluş Savaşı yıllarında kurduğu dernek ile Doktor Hasan Ferit ile birlikte Tavşanlı’da milli mücadelenin propagandalarını yürüttü. Sakarya Meydan Muharebesi‘nden sonra Ankara’da Sağlık Bakanlığı Hıfz-ı Sıhha Dairesi başkanlığı yaptı. 5 Aralık 1921 tarihinde kendi isteği ile Mersin hükümet doktoru olarak atandı. Ancak kendisine verilen görevi kabul etmeyen Galip, istifasını verdikten sonra Mersin’de serbest hakimlik gerçekleştirdi.

1925 senesinde ara seçimlerde General İzzettin Çalışlar’ın istifa etmesi sonrasında Aydın milletvekili seçildi. 3. ve 4. Dönem TBMM. Aydın milletvekilliği yapan Reşit Galip, halkevleri örgütünün kurulmasına olanak sağladı.

19 Eylül 1932 senesinde Milli Eğitim Bakanlı olan Reşit Galip, Cumhuriyet’in 10. yılında 23 Nisan 1933 sabahı çocuklara kendi yazdığı andı okutarak bunu bir gelenek haline getirdi. 1933 senesinde Üniversite Reformu gerçekleştiren Reşit Galip, İstanbul Üniversitesi’nin kurulmasına da öncülük etti. Evli ve 3 kız çocuğu babası olan Reşit Galip, 5 Mart 1934 tarihinde 41 yaşında iken zatürre hastalığında Ankara’da hayatını kaybetti.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim