Ananasın Faydaları Nelerdir?

Ananasın Faydaları Nelerdir?

Lezzeti ve içerdiği besin öğeleri ile eşsiz bir meyve olan ananas, sağlık açısından bir çok probleme çözüm olmaktadır. İyi ananası ayırt edebilmek ve faydaları hakkındaki bilgileri edinebilmek için yazıyı okumaya devam edin.

Yazar :

16 Mayıs 2018 2 dk okuma süresi
PUAN VERMEK İSTERMİSİN? :)
Çok KötüKötüOrtaÇok İyiMükemmel Henüz Puan Verilmemiş :(
Loading...

Ananas, Bromeliaceae familyasına ait, tatlı ve lezzetli bir tropikal meyvedir.  Ananasın ilk olarak 1484’te Christopher Columbus’un dönüşünden sonra Avrupa’ya getirildiği düşünülmektedir. Ananas, lezzetinin yanı sıra sağlık açısından mucizevi sağlık faydaları olduğu için yüzyıllardır tüketilmektedir. Bağışıklık sistemini ve solunum sağlığını güçlendirmesi, sindirime yardımcı olması ve kemikleri güçlendirmesi genel faydaları arasında sıralanabilir. Aynı zamanda inflamasyonu azaltmaya, öksürük ve soğuk algınlığı iyileştirmeye ve kilo vermeyi hızlandırmaya yardımcı olur.

İçerdiği besin öğeleri bakımından adeta bir sağlık deposudur. Bu meyvedeki vitaminler arasında A vitamini, C vitamini, beta-karoten, tiamin, B5 vitamini (pantotenik asit), B6 vitamini ve folik asit bulunur. Ayrıca bromelain, çözünür ve çözünmez diyet lifi ile birlikte potasyum, bakır, manganez, kalsiyum, sodyum ve magnezyum gibi mineraller de bulunur. Diğer meyvelere oranla daha düşük kalori içermesi bakımından da kilo verme diyetlerinin de önemli bir parçasıdır.

Ananas Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Ananas, en zengin askorbik asit kaynaklarından biri olan C vitamini bakımından zengindir. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin aktivitesini uyararak ve serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı savunmak için bir antioksidan görevi yaparak hastalıkların azaltılmasına ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur.

Ananasta bulunan yüksek oranda C vitamini içeriği, yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine ve ayrıca enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı savunma sisteminin geliştirilmesine yardımcı olur. C vitamini kollajen oluşturmada önemli bir rol oynar. Bu da kısmen bir iyileştirici vitamin olarak görülmesinin sebebidir, çünkü kollajen kan damarı duvarları, deri, organlar ve kemiklerin temel proteinidir. Kollajen ve C vitamini, sivilcelerin giderilmesine, cilt hasarlarının düzeltilmesine ve kırışıklık görünümünü azaltarak yaşlanmayı geciktirmeye de yardımcı olur.

Ananas, A vitamini, beta-karoten, bromelain, flavonoidler ve manganez de dahil olmak üzere antioksidanlar açısından zengin olduğundan, ağız, boğaz ve meme kanserlerini önleme ile doğrudan ilişkilidir. Manganez, süperoksit dismutazın önemli bir kofaktörüdür; bu, farklı kanserlerin önlenmesi ile ilişkili olan son derece güçlü bir serbest radikal toplayıcıdır.

Ananası düzenli olarak tüketmek kabızlık, ishal, irritabl bağırsak sendromu (IBS), ateroskleroz ve kan pıhtılaşması ve yüksek tansiyon gibi birçok sağlık probleminden koruyabilir. Ananas, lif bakımından zengin olmakla birlikte, besinlerin sindirim kanalından normal bir hızda ilerlemesini sağlar ve gıdaların çözünmesine yardımcı olmak için mide ve sindirim sıvılarının salgılanmasını uyarır.

Ananas nasıl seçilir?

Bir ananasın olgunluğu ve tazeliği (taç ne kadar yeşil olursa olsun) kokusuyla belirlenebilir. Kokusuz bir ananas ya çok erken hasat edilmiştir ya da olması gerektiği gibi tatlı değildir.

Bu İçeriği Aktif Kaynak Göstermek Koşulu İle Paylaşabilirsiniz. Hiçbir İçerik Aktif URL Verilmeden Kopyalanamaz! Lütfen Dikkate Alınız.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır"