1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ananas Suyunun Genel Sağlığa Faydaları ve Yan Etkileri
Ananas Suyunun Genel Sağlığa Faydaları ve Yan Etkileri

Ananas Suyunun Genel Sağlığa Faydaları ve Yan Etkileri

A+A-

Ananas suyunun en büyük faydası, bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Kalp sağlığını korumak konusunda da oldukça etkili olan ananas suyu, iltihaplanmayı yok eder, gelişimi ve büyümeyi destekler. Ananas suyu aynı zamanda, kas fonksiyonunu iyileştirmek, ruh halini dengelemek, doğurganlığı arttırmak, kanseri önlemek ve sindirimi hızlandırmak konusunda da oldukça faydalıdır.

Ananas Suyunun Genel Sağlığa Faydaları ve Yan Etkileri

Ananas Suyu Nedir?

Ananas suyu, Ananas comosus bilimsel adını taşıyan tropikal ananas meyvesinden sıkılmış tatlı ve lezzetli meyve suyudur. Bu şeker bakımından zengin meyve aslında Güney Amerika'ya, özellikle Brezilya ve Paraguay'a özgü, ancak daha sonra bitkinin gelişebileceği Orta Amerika, Karayipler ve diğer tropik bölgelere yayılmıştır.

Ananas suyu tatlı ve canlandırıcı tadıyla sevilen bir meyvedir ancak birçok insan ne kadar sağlıklı besinlerle dolu olduğunun farkında değildir. Protein sindirimi için kilit bir enzim olan bromelain bakımından zengindir. USDA göre, şekersiz ve seyreltilmemiş doğal ananas suyu vitamin A, B,C, kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, demir, karbonhidrat, şeker ve diyet lifi içerir.

Ticari olarak temin edilebilen birçok meyve suyu çeşidinde, meyve suyunun rengini ve tadını iyileştirmek için ek C vitamini (askorbik asit) bulunur. Tüm bu besin maddelerinin yanı sıra çeşitli antioksidanlar ve fenolik bileşikler, bu tropik içecekle ilgili birçok fayda sağlar.

Ananas Suyunun Genel Sağlığa Faydaları ve Yan Etkileri

Ananas Suyunun Sağlık Faydaları

Düzenli olarak ananas suyu içmek, yüksek tansiyon, düşük metabolizma, depresyon, anksiyete, duygu durum dalgalanmaları, besin eksikliği, kabızlık ve hazımsızlık ile mücadele eden insanlar için faydalıdır. Ananas suyunun faydaları aşağıda ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

Kan Basıncını Düşürür

Uluslararası Biyoteknoloji Araştırmaları dergisinde yayınlanan bir araştırma, ananasın kan basıncı seviyelerini düzenlemede yardımcı olan bromelain içerdiğini öne sürüyor. Ayrıca, ananas suyunda bulunan yüksek potasyum seviyesi, onu yüksek tansiyon için mükemmel bir çözüm haline getirir. Potasyum vazodilatör gibi davranarak, ateroskleroz, kalp krizi ve felç riskini azaltarak, hipertansiyonu azaltabilir ve genel kardiyovasküler sağlığı koruyabilirsiniz.

Ananas Suyunun Genel Sağlığa Faydaları ve Yan Etkileri

Bağışıklık Artırır

Araştırmalar, ananas suyunun çok güçlü bir antioksidan olan C vitamini açısından zengin olduğunu göstermektedir. Ayrıca, konserve ananas suyu çeşitleri, bu meyvede zaten mevcut olan C vitaminine ek olarak C vitamini (askorbik asit) ile desteklenir. Bu, bağışıklık sisteminizi hızlandırabilir ve vücudun birincil savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini artırabilir.

Ruh Halini Düzenler

Danimarka Aarhus Üniversitesi Hastanesi, Klinik Biyokimya Anabilim Dalı tarafından yapılan kapsamlı bir araştırma çalışması, B6 vitamininin depresyon belirtilerini azaltmada yararlı olduğu sonucuna varmıştır.

B6 Vitamini, ananas suyunda yüksek miktarlarda bulunur ve bu vitaminin (piridoksin olarak bilinir) vücuttaki hormonları düzenlemesine ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu, endişe sorunlarına ve ayrıca depresyona veya hormon dalgalanmalarına yatkın insanlara yardımcı olabilir.

Ananas Suyunun Genel Sağlığa Faydaları ve Yan Etkileri

Öksürüğü Keser

Ananas suyu, boğazdaki tahrişin rahatlamasını sağladığı için soğuk algınlığı ve öksürükten muzdarip kişiler için mükemmeldir. Soğuk algınlığı ve öksürüğü yatıştırmak için ananas suyu, tuz, karabiber ve bal karıştırdıktan yudumlayın.

Antiinflamatuar Özellikler

ABD, Durham'daki Duke Üniversitesi Tıp Merkezi'nden bir araştırma, taze ananas suyunun iltihabı azaltmada yardımcı olduğunu bulmuştur. Bu, proteolitik bir enzim olan bromelain varlığına ithaf edilir. Ananas suyunun bu antiinflamatuar özellikleri, artrit semptomlarının tedavisinde, ağrıyı hafifletmede ve şişliği azaltmada yardımcı olur. Taze meyve suyu tüketmek de sinüs tıkanıklığını en aza indirmeye yardımcı olur.

Doğurganlığı Artırır

Ananas suyunun potasyum, C vitamini ve çeşitli B vitaminleri dâhil zengin bir besin karışımı vardır. Bunların hepsi hem erkek hem de kadınlarda doğurganlığın artması ve üreme hormonlarında olumlu bir artış ile ilişkilendirilmiştir.

Ananas Suyunun Genel Sağlığa Faydaları ve Yan Etkileri

Sindirime Yardımcı Olur

Ananas suyunda güçlü bir sindirim enzimi olan bromelain bulunur. Bunun yanı sıra bol miktarda diyet lifi içeren ananas, sindirim sürecini kolaylaştırır, kabızlık ve şişkinliği önlemeye yardım eder. Bu, bağırsak hareketlerini düzenlemek ve sindirim sistemi tarafından uygun besin alımını sağlamak için peristaltik hareketi uyarabilir. Ayrıca, bu besinler ülseratif kolit gibi bağırsak hastalıklarının tedavisinde de yardımcı olurlar.

Büyümeyi Teşvik Eder

Etkileyici C vitamini içeriğiyle ananas suyu vücuttaki bütün dokularda, kas, kemik ve kan damarlarının oluşturulması için gerekli olan kolajen üretimini artırabilir. Bir hastalıktan veya ameliyattan kurtuluyor olsanız da, ya da geçmişte besin eksikliğiniz varsa, bu meyve suyu vücudunuzu tamir, gelişim ve genel gelişim açısından yeniden çalıştırabilir.

Kanseri Önler

Ananas suyunda beta karoten ve bromelain, kanserli hücrelerin üretimini ve yayılmasını yavaşlatan antikanser yararları ile ilişkilendirilmiştir. Bu antioksidan özellikler, oksidatif stresi azaltabilir ve sağlıklı hücrelerin mutasyonunu aktif olarak baskılayarak kronik hastalıkları önleyebilir.

Ananas Suyunun Genel Sağlığa Faydaları ve Yan Etkileri

Metabolizmayı Hızlandırır

Ananas suyunda bulunan B vitaminleri, enzimlerin oluşumundan nörotransmiter fonksiyonlarına ve kırmızı kan hücresi üretimine kadar vücutta çeşitli metabolik fonksiyonlara sahiptir. Sürekli bir B vitamini kaynağı olmadan, vücuttaki kritik işlemlerin çoğu verimi kaybeder.

Kas Fonksiyonunu Geliştirir

Amerikan Tıp Dergisi'nde yayınlanan araştırma, ananastaki potasyumun vücuttaki sıvı dengesini koruduğunu, sinir uyarılarını sağladığını ve kas kasılmasını düzenlediğini gösteriyor. Eğer egzersiz yapıyorsanız veya aktif bir kişiyseniz, optimal kas fonksiyonu için yüksek seviyelerde potasyum gerekir ve ananas suyu bunu sağlayabilir.

Göz Sağlığını Korur

Ananas suyunda bulunan C vitamini, katarakt oluşumunu önlemede harikadır. Meyve suyunu düzenli olarak içmek, yaşlandıkça genel görüşünüzü koruyabilir ve ayrıca görme ile ilgili birçok sorunu uzak tutabilir.

Astımı Önler

Beta-karoten bakımından zengin olan ananas suyunun düzenli alınması, astım semptomlarının hafifletilmesine sonuç verebilir. Sindirim sırasında beta-karoten A vitaminine dönüşür ve astım riskini en aza indirir.

Ananas Suyunun Genel Sağlığa Faydaları ve Yan Etkileri

Sağlıklı Cilt Sağlar

Ananas suyu beta-karoten ve C vitamini bakımından zengindir ve her ikisi de cildi sağlıklı ve ışıltılı tutmasıyla bilinir. Antioksidanlar olarak işlev görür ve kırışıklıkların ve zararlı UV ışınlarının ve kirlenmenin neden olduğu hasarın görünümünü azaltır.

Kilo Yönetimine Yardımcı Olur

Ananas suyu kilo yönetiminde yardımcı olur ve birçok detoks diyetinin bir parçasıdır. Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olan doğal bir idrar söktürücüdür. İçinde bulunan Bromelain, proteinin metabolize edilmesine ve karın bölgesinde aşırı yağ yakılmasına yardımcı olur. Bu yüzden ananas suyunun midede şişkinliği azaltmak ve göbek yağıyla savaşmak için kullanılması gerekir.

Ananas Suyunun Genel Sağlığa Faydaları ve Yan Etkileri

Ananas Suyu Tarifi

Ananas suyu marketlerde yaygın olarak bulunur, ancak birçok kişi herhangi bir ilave işlem veya katkı maddesi olmadan kendi taze suyunu yapmayı tercih eder. İhtiyacın olan tek şey bir blender, bir ananas ve bir süzgeç!

Malzemeler

  • 1 büyük ananas
  • 2 avuç buz küpü (isteğe bağlı)
  • 1/2 su bardağı su

Yapılışı

  • Adım 1 - Ananasın parçalarını kesin ve mümkün olduğunca yenilebilir meyveler aldığınızdan emin olun.
  • Adım 2 - Ananas parçalarını, buz küplerini ve suyu işlemciye ekleyin.
  • Adım 3 - 1-2 dakika karıştırın.
  • Adım 4 - İsterseniz karışımı süzün.
  • Adım 5 - Bir bardağa servis yapın, nane yapraklarıyla süsleyin ve tadını çıkarın!

Not: Meyve püresini süzmeyin, çünkü meyve suyunda ananas küspesi bırakarak diyet lifi alımınız artacaktır.

Ananas Suyunun Genel Sağlığa Faydaları ve Yan Etkileri

Ananas Suyunun Yan Etkileri

Ananas suyu ile ilgili bazı yan etkileri vardır. Bununla birlikte, ölçülü olarak kullanıldığında, bu meyve suyu genel sağlık üzerinde bir dizi olumlu etkiye sahip olabilir.

Alerjik Reaksiyonlar:  Solunum güçlüğü, mide ağrısı ve diş eti, dil ve dudaklardaki iltihaplı dokular ananas suyuna alerjik reaksiyon belirtileridir. Lâteks alerjisi olan kişilerde ananas alerjisi sık görünür, ancak suyu aşırı miktarda tüketildiğinde de oluşabilir.

Mide Sorunları:  Çalışmalar, ananas suyunda bulunan aktif enzim olan bromelainin, aşırı tüketildiğinde ishal, bulantı ve diğer gastrointestinal sorunlara neden olabileceğini göstermiştir.

Kanama Bozuklukları:  Ananas suyundaki bileşiklerin bazıları kan inceltici özelliklere sahiptir, bu da kanama bozukluğu olan veya yakın zamanda ameliyat olacak kişiler için iyi değildir.

Ananas Suyunun Genel Sağlığa Faydaları ve Yan Etkileri

Ağız Sağlığı:  Çok fazla ananas suyu içmek, ağızdaki mukoza zarlarına zarar verebilir ve mukus üretimini yavaşlatabilir. Ayrıca, yüksek şeker seviyesi nedeniyle diş eti iltihabına ve oyuklarına neden olabilir. Meyve suyunu içtikten sonra, suyla takip edin veya bu olası yan etkilerden kaçınmak için dişlerinizi fırçalayın.

Gebelik:  Ananas suyu, özellikle ilk iki trimesterde, hamile kadınlarda düşüklere neden olabilecek uterus kasılmalarına neden olabilir.

Diyabet / Kilo Alma:  Sağlık faydalarına rağmen, ananas suyunun kalorisi ve şekeri çok yüksektir. Eğer diyabetik semptomlarla obezseniz veya mücadele ediyorsanız, diğer temel besinleri elde etmek için daha az şeker zengini bir meyve suyu seçmelisiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.