Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Amok Hastalığı Nedir? Amok Hastalığı Belirtileri

Ordu'da yaşanan vahşette 20 yaşındaki genç üniversite öğrencisi Ceren Özdemir'i öldüren katilde ortaya çıkan Amok hastalığı vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor.
Eklenme:
 Amok Hastalığı Nedir? Amok Hastalığı Belirtileri

Ordu’da işlenen cinayette henüz çok genç olan Ceren Özdemir’i öldüren katilde rastlanan Amok hastalığı gündemde ilk sırada yer aldı. Aniden ortaya çıkarak kişinin şiddet eğiliminde bulunmasına neden olan bir ruhsal hastalık olan Amok daha öncesinde ilkel kabilelerde ortaya çıktığı belirlendi. Peki nedir bu Amok hastalığı? Tedavisi bulunuyor mu?

20 yaşındaki genç üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’in katilinde rastlanan Amok hastalığı gündemde ilk sırada. Ülkemizi derinden yaralayan bu vahşet sonrasında vatandaşlar genç kızın katilinde rastlanan Amok hastalığı hakkında bilgi toplamaya başladılar.

Amok Hastalığı Nedir?

Aniden ortaya çıkmakla birlikte kişinin şiddet eğilimi göstermesini sağlayan ve değişken bir ruh hastalığı olan Amok, ilk olarak geçmiş yüzyıllarda ilkel kabilelerde görülüyordu. Ağır depresyon hali ile beraber kişilerde aniden ortaya çıkan ve eğilimi göstermesine sebebiyet veren Amok konusunda kesin tanılar bulunmamaktadır.

Filipinlerin yanı sıra, Papua Yeni Gine ve Porto Riko’daki ilkel kabilelerde görülen Amok hastalığı daha sonrasında verimliliğini kaybederek şimdiki zamanda ortadan yok olmuştur. Bilim adamlarına göre coğrafi konumlar başta olmak üzere modernizmadan uzak yaşayan insanlarda görülen bu rahatsızlığın nedenlerinden biri de kültürel faktörlerin yok olması.

Tayland ile beraber Endonezya ve Malezya gibi ülkelerde en çok erkeklerde rastlanan Amok hastalığı, kişide duygu ve durum bozukluğuna da neden olmakta. Rahatsızlığın ilk ortaya çıktığı anlarda kişi sürekli olarak bir saldırganlık haline bürünerek yaşam kalitesini kaybediyor.

Amok Hastalığının Belirtileri

Güneydoğu Asya ülkelerinde cinnet hali olarak bilinen Amok, derin bir depresyon geçiren kişilerde ortaya çıkıyor. Şiddet ile sonuçlanan ataklar ile birlikte kişi de ruh halinin değişmesine de neden olan Amok, en çok erkekler arasında görülüyor.

Psikiyatri dilinde belirli sendromlar ışığında Güneydoğu Asya’ya özgü olan Amok, cinnet halinin bir başlangıcı olup kişide toplu öldürme ya da yaralama gibi istekleri tetikliyor. Genel anlamda bardağı taşıran son damla niteliği taşıyarak patlak veriyor ve istemeyen sonuçlar ortaya çıkıyor.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap