Aminotransferaz (AST) Nedir? Düşüklüğü Ve Yüksekliği Hakkında Her Şey

Aminotransferaz (AST) enzimi karaciğer tarafından salgılanan bir enzim türüdür. Özellikle aşırı kilolu ya da sağlıksız beslenen kişilerde, bazı organların zarar görmesi sonucunda AST oranı oldukça yükselmektedir. Yapılması gereken ilk şey kan testi olmalıdır.
03.01.2019 - 17:53
03.01.2019 - 17:54
Yorum Yap
5 dk okuma süresi

Aminotransferaz (AST) karaciğer tarafından sentezlenen bir enzimdir. Karaciğer, kalp ve böbrek başta olmak üzere, kırmızı kan hücrelerinde de bulunan önemli bir enzimdir. Yüksekliğinde ve düşüklüğünde kişide çeşitli rahatsızlıklar görülmektedir. Aminotransferaz (AST) Nedir? Düşüklüğü Ve Yüksekliği Hakkında Her Şeye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Aminotransferaz (AST) Nedir?

Böbrek, beyin, kas ve kalpte yüksek oranda bulunanAminotransferaz (AST) enzimi, az da olsa kan dolaşımında da bulunmaktadır. Kandaki seviyesinin normalden düşük ya da yüksek görülmesi halinde bazı sağlık problemleri oluşabilmektedir. Çok yüksek seviyelerde karaciğerde işlevsel sorunların görülme riski oldukça fazladır. Bu maddenin yükselmesine neden olan başlıca şey, doku ve hücrelerde oluşan hasarlardır.Aminotransferaz (AST) enzimi, hücre ya da dokunun hasar görmesinden yaklaşık 4-6 saat sonra kanda artış göstermektedir. Bu değer, 3 yaşa kadar yüksektir sonrasında yaş arttıkça seviyesi de normale dönmektedir.

 • Kişide herhangi bir belirti görüldüğü zaman yapılması gereken ilk 2 test, kan ve idrardır. Bu sayede vücut değerlerine bakılarak, hastalığa neyin neden olduğu araştırılmaktadır.
AST Düşüklüğü Ve Yüksekliği Hakkında Her Şey

AST Düşüklüğü Ve Yüksekliği Hakkında Her Şey

Aminotransferaz Testi Neden Yapılır?

Aminotransferaz Testi, özellikle karaciğer kaynaklı rahatsızlıkların teşhis edilmesi için kullanılmaktadır. AST olarak bilinen bu testin yanı sıra ALT testinin de yapılması gerekmektedir. Eğer kişide karaciğer hastalığından şüpheleniliyorsa, ALT testine bakılması daha kesin sonuçlar vermektedir.

 • Kişi de yapılan kan testi sonucunda, ALT oranı düzenli ancak AST oranı oldukça yüksek ise, o zaman kas ya da kalp sorunlarından şüphelenilmektedir.
 • Kişi de yapılan kan testi sonucunda, AST oranı düzenli ancak ALT oranı normal değerden daha yüksek ise, o zaman karaciğer rahatsızlıklarından (özellikle hepatit) şüphelenilmektedir.

AST Testi yapılmasının gerekli görüldüğü durumlar aşağıda belirtilmektedir;

 1. Halsizlik,
 2. Mide bulantısı,
 3. Aşırı kilo kaybı,
 4. Deride pullanma,
 5. Şiddetli ağrı,
 6. Sarılık,
 7. İdrarın koyu renkli olması,
 8. Kanama sorunları,
 9. Baş dönmesi,
 10. Alerjik reaksiyonlar.
Kişi kilo aldıkça, AST değerinde de artış görülmesi çok doğaldır.

Kişi kilo aldıkça, AST değerinde de artış görülmesi çok doğaldır.

Aminotransferaz Normal Değeri Nasıl Olmalı?

AST Testi sonuçları yaklaşık olarak 1 günde verilmektedir. Kişide bulunması gereken normal Aminotransferaz değerleri aşağıdaki şekilde belirtilmektedir;

 • Kadınlarda: 8-33 ünite
 • Erkeklerde: 11-41 ünite

Yukarıda belirtilen normal Aminotransferaz değerleri aralığı değişim gösterebilmektedir. Bu nedenle, değerin yüksek ya da düşük mü? yoksa normal seviyede mi? olduğu hekim tarafından incelendikten sonra belli olmaktadır.

Aminotransferaz Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir?

Aminotransferaz değer aralığı düşük olduğu durumlarda, bazı organlarda çalışma bozukluğundan şüphelenilmektedir. Bu durumlar aşağıda belirtilmektedir;

 • Çeşitli böbrek rahatsızlıkları,
 • Diyabet oluşumu,
 • Diyabet koması,
 • Hamilelik durumu
 • Ürede artış,
 • B6 vitamini yetersizliği.
Karaciğere zarar verdiğinden, aşırı alkol tüketiminin derhal bırakılması gerekmektedir.

Karaciğere zarar verdiğinden, aşırı alkol tüketiminin derhal bırakılması gerekmektedir.

Aminotransferaz Yüksekliği Nedenleri Nelerdir?

Aminotransferaz (AST) değer aralığı yüksek olması; karaciğer rahatsızlığı başta olmak üzere böbrek, kalp ve damar hastalıklarının habercisi olmaktadır. Herhangi bir belirti görüldüğünde kan testinde öncelikli olarak AST ve ALT değerlerine bakılmaktadır. AST yüksekliğinin nedenleri şunlardır;

 1. Karaciğer kanseri,
 2. Siroz,
 3. Safra kanallarında tıkanma,
 4. Hepatit,
 5. Tümör,
 6. Felç,
 7. Aşırı A vitamini alımı,
 8. Gebelik,
 9. Yorucu ve çok sık egzersizler yapma,
 10. Kas rahatsızlıkları,
 11. Bazı ilaçların yan etkileri sonucu,
 12. Pankreas rahatsızlığı,
 13. Vücudun enfeksiyon kapması,
 14. Yanıklar,
 15. Genetik sorunlar,
 16. Cerrahi operasyon geçirme,
 17. Kalp ve damar hastalıkları,
 18. Aşırı alkol tüketimi,
 19. Aşırı sigara tüketimi,
 20. Dengesiz beslenme (yağlı ve hazır gıdalar vb),
 21. Mesanede oluşan rahatsızlık.
Yağlı ve tuzlu gıdalar yerine, az kalorili ve sağlıklı sebzelerin tüketilmesi gerekmektedir. Bu noktada, sebzelerin haşlanarak ya da zeytinyağı ile pişirilmesi önerilmektedir.

Yağlı ve tuzlu gıdalar yerine, az kalorili ve sağlıklı sebzelerin tüketilmesi gerekmektedir. Bu noktada, sebzelerin haşlanarak ya da zeytinyağı ile pişirilmesi önerilmektedir.

Aminotransferaz Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Aminotransferaz (AST) seviyesinin yüksek olması durumunda, yapılması gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Bu sayede seviyenin normal değerlere indirilmesi sağlanabilmektedir. Bunlar;

 • Aşırı alkol tüketiminin derhal bırakılması gerekmektedir. Yaklaşık 2 hafta içerisinde değerler normale dönmektedir. Ancak başka bir rahatsızlık sonucu bu enzim değeri yükseldiyse o zaman değerde herhangi bir azalma görünmez.
 • Kişi kilo aldıkça AST değerinde de artış görülmesi çok doğaldır. Bu nedenle, kişinin sağlıklı bir diyete başlaması gerekmektedir.
 • Aşırı şeker tüketen kişilerin, bu alışkanlıktan vazgeçmeleri gerekmektedir.
 • Yağlı ve tuzlu gıdalar yerine az kalorili ve sağlıklı sebzelerin tüketilmesi gerekmektedir. Bu noktada, sebzelerin haşlanarak ya da zeytinyağı ile pişirilmesi önerilmektedir.
 • Doğal bitkilerden özellikle zerdeçal baharatı, karaciğer fonksiyonlarını düzene sokmaktadır. Bu sayede AST enzimi normal seviyelere düşmektedir. Ayrıca böbrek iltihabı ve safra sorunlarının oluşumunu engellemektedir.
 • İdrar söktürücü özellikteki ilaçların kullanılması, yüksek AST oranını normal değerlerde tutmaktadır.
 • Düzenli su tüketimi enzim miktarını düşürmektedir.
 • Çay ve kahve tüketiminin azaltılması ve kafein içermeyen içeceklere yönelmesi gerekmektedir.
Aminotransferaz değer aralığı düşük olduğu durumlarda, bazı organlarda çalışma bozukluğundan şüphelenilmektedir.

Aminotransferaz değer aralığı düşük olduğu durumlarda, bazı organlarda çalışma bozukluğundan şüphelenilmektedir.

Kafeinsiz kahve tüketiminin sağladığı faydalar şunlardır;

 1. AST ve ALT enzimlerinin seviyelerini düzenlemektedir.
 2. Antioksidan içerdiği için, böbrek ve kanda bulunan zehirli maddelerin atılımını kolaylaştırmaktadır.
 3. Siroz oluşumunu önlemektedir.
 4. Diyabet oluşumunu minimuma indirmektedir.
 5. Kalp ve damar rahatsızlıkları riskini düşürmektedir.

Yapılan testler sonucunda AST ve ALT enzimlerinin yüksek ya da düşük çıkmasının nedeni ya da nedenleri tespit edilmektedir. Bu noktada önemli olan, kişinin tedaviye açık olmasıdır. Doktor tarafından ilaç tedavisi başlatılırsa, kişinin reçeteye tamamen uyması gerekmektedir. Kimi durumlarda, bazı ilaçlar yan etkilerini gösterebilmektedir. Böyle bir durumda ilaç bırakılmadan önce, konu hakkında bilgi verilmeli ve sonrasında doktorun önerdiği yeni tedavi uygulamasına geçilmelidir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Künye | İletişim