1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Aminotransferaz (AST) Nedir? Düşüklüğü Ve Yüksekliği Hakkında Her Şey
Aminotransferaz (AST) Nedir? Düşüklüğü Ve Yüksekliği Hakkında Her Şey

Aminotransferaz (AST) Nedir? Düşüklüğü Ve Yüksekliği Hakkında Her Şey

A+A-

Aminotransferaz (AST) karaciğer tarafından sentezlenen bir enzimdir. Karaciğer, kalp ve böbrek başta olmak üzere, kırmızı kan hücrelerinde de bulunan önemli bir enzimdir. Yüksekliğinde ve düşüklüğünde kişide çeşitli rahatsızlıklar görülmektedir. Aminotransferaz (AST) Nedir? Düşüklüğü Ve Yüksekliği Hakkında Her Şeye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Aminotransferaz (AST) Nedir?

Böbrek, beyin, kas ve kalpte yüksek oranda bulunan Aminotransferaz (AST) enzimi, az da olsa kan dolaşımında da bulunmaktadır. Kandaki seviyesinin normalden düşük ya da yüksek görülmesi halinde bazı sağlık problemleri oluşabilmektedir. Çok yüksek seviyelerde karaciğerde işlevsel sorunların görülme riski oldukça fazladır. Bu maddenin yükselmesine neden olan başlıca şey, doku ve hücrelerde oluşan hasarlardır. Aminotransferaz (AST) enzimi, hücre ya da dokunun hasar görmesinden yaklaşık 4-6 saat sonra kanda artış göstermektedir. Bu değer, 3 yaşa kadar yüksektir sonrasında yaş arttıkça seviyesi de normale dönmektedir.

  • Kişide herhangi bir belirti görüldüğü zaman yapılması gereken ilk 2 test, kan ve idrardır. Bu sayede vücut değerlerine bakılarak, hastalığa neyin neden olduğu araştırılmaktadır.

Kafeinsiz kahve tüketiminin sağladığı faydalar şunlardır;

  1. AST ve ALT enzimlerinin seviyelerini düzenlemektedir.
  2. Antioksidan içerdiği için, böbrek ve kanda bulunan zehirli maddelerin atılımını kolaylaştırmaktadır.
  3. Siroz oluşumunu önlemektedir.
  4. Diyabet oluşumunu minimuma indirmektedir.
  5. Kalp ve damar rahatsızlıkları riskini düşürmektedir.

Yapılan testler sonucunda AST ve ALT enzimlerinin yüksek ya da düşük çıkmasının nedeni ya da nedenleri tespit edilmektedir. Bu noktada önemli olan, kişinin tedaviye açık olmasıdır. Doktor tarafından ilaç tedavisi başlatılırsa, kişinin reçeteye tamamen uyması gerekmektedir. Kimi durumlarda, bazı ilaçlar yan etkilerini gösterebilmektedir. Böyle bir durumda ilaç bırakılmadan önce, konu hakkında bilgi verilmeli ve sonrasında doktorun önerdiği yeni tedavi uygulamasına geçilmelidir.

[su_accordion][su_spoiler title="KAYNAKLAR" open="no" style="default" icon="plus" anchor="Kaynaklar" class=""]

  • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.