Eğitim

Amerika’da Dil Eğitimi Nasıldır?

Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Amerika kıtasında yer almaktadır. Bu kıtanın yüzölçümü baz alındığı zaman kıtanın yarısına tekabül eden ülke haline geldiği çok net bir şekilde gözlemlenmektedir. Ekonomik olarak dünyanın en büyük ülkelerinden biri olarak göze çarpan Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık’ın bir parçası olarak kolonileştirildiğinde takvimler 1600’lü yılları gösteriyordu. Ancak daha sonrasında Amerikalılar, ki bunlar çoğunlukla Avrupa’dan bu ülkeye gemilerle gelen Avrupalı göçmenlerden oluşmaktaydı. İsyan bayrağını çeken bu kişiler daha sonrasında sıkı bir bağımsızlık mücadelesi içerisine girmişlerdir. Bu durum er ya da geç gerçekleşmiş olacaksa da buna patlak veren Birleşik Krallık yönetimin Amerikalılar üzerinde uyguladığı yüksek vergi oranları hala günümüzde de devam etmektedir.

Durumlar böyle olunca da köle muamelesi gören Amerikalılar, bu duruma son vermek adına İstiklal Savaşı’na girişmek zorunda kalmışlardır. 4 Temmuz 1776 tarihinde Birleşik Krallık’ın yenilgiye uğraması ve Birleşik Devletler’in zafer elde etmesi sonrasında bağımsızlık savaşı kazanılmıştır. Amerika Birleşik Devletleri, bu tarihle beraber bağımsız bir devlet haline gelmiş ve eyaletlerinin birçoğunda İngilizce dili resmi dil olarak kabul edilmiştir. Birleşik Krallık’tan kalan en büyük özellik ise işte bu İngilizce dili olmuştur. İngilizcenin evrensel bir dil olması aslında Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya gibi ülkelerin Birleşik Krallık tarafından uzun bir süre idare edilmesi ve bu ülkelere kendi sistemini empoze etmeye çalışması olmuştur. İşte ”Üzerinde Güneş Batmayan İmparatorluk” ifadesi de tam buradan günümüze kadar gelmiştir.

Amerika’da Dil Eğitimi Nasıldır?

İnternet kullanımının yaygınlaşması sonrasında İngilizcenin de daha evrensel bir dil haline gelmesi daha çabuk bir süre zarfında gerçekleşmiştir. Bugün internet ortamında kullanılan yazışma dilinin neredeyse yüzde 80’den fazlasını İngilizce dili oluşturmaktadır. Her geçen gün bu oran daha da artmaktadır. Artık milletiniz uyruğunuz ya da başka bir ifadeyle taşıdığınız pasaport ne olursa olsun ikinci dil olarak İngilizce konuşmanız her daim hayatınızda bir kolaylık sağlayacaktır. Bu sayede birçok kişi ve kurumla iletişim sorunu yaşanmayacaktır. İngilizce bu anlamda öğrenilmesi gereken en önemli dillerin başında gelmektedir. Her yıl milyonlarca öğrenci ve kişi İngilizce öğrenmek maksadıyla Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmeyi kendilerine uygun görür. Bu anlamda Amerika Birleşik Devletleri, öğrenciler vasıtasıyla milyonlarca dolar gelir elde imkanı da bulur. Elde edilen bu gelir sayesinde birçok küçük ülkenin yıllık girdisinden daha fazla kazanç elde edilir. Uluslararası anlamda en çok tercih edilen ülkelerin başında gelen Amerika Birleşik Devletleri, sahip olduğu esnek programlarla da bunu daha cazip bir hale getirir. Ayrıca öğrencilere kısmı olarak da çalışma izni sağlayan ülke yasaları, bu anlamda ülkenin tercih edilmesinde imkana sağlayacaktır. Amerika Birleşik Devletleri’ne dil öğrenmek maksadıyla her yıl 16 milyona yakın öğrenci seyahat eder. Bu neredeyse İstanbul nüfusuna denk gelir ve oldukça etkileyicidir.

Amerika’da Dil Eğitimi

Amerika Birleşik Devletleri’ne ülkemizden de çok sayıda öğrenci dil öğrenme maksadıyla seyahat etmektedir. Bunun için alınacak programın süresine bağlı olarak ortalama 15 bin Türk lirası ödeyen yurttaşlar, Amerikan ekonomisine katkı sağlarlar. Türkler diğer yabancı uyruklu öğrencilerin aksine Amerika Birleşik Devletleri’nden ziyade Birleşik Krallık’ı daha çok tercih ederler. Amerika Birleşik Devletleri’ne dil eğitimi alma maksadıyla gidilmesi durumunda öncelikle, 20 ila 25 bin Türk lirasını 2 aylık periyot için gözden çıkarmanız gerekmektedir. Bu rakam oldukça yüksek olsa da Türkler bir şekilde ülkede özellikle de Türklerin yanında iş bulup, çalışabilmektedir ve masraflarının üçte ikisine kadar tekabül eden kısmı kendi imkanları doğrultusunda çalışarak ödeyebilme şansını elde ederler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu