AMD Zen 2, Intel Coffee Lake Teknolojisini Geride Bıraktı

AMD ile Intel arasındaki rekabet tüm hızıyla sürerken, AMD Ryzen 5 3600 işlemcisinin Intel i9-9900K işlemcisinden daha iyi performans gösterdiği iddiası ortalığı karıştırdı.

30.06.2019 - 15:37
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Benchmark, kıyaslama anlamına gelen ve işlemci modellerinin performans olarak ölçüldüğü testlerdir. Bu testlerden en çok kullanılan Passmark (cpubenchmark.net) birçok bilgisayar kullanıcısının bildiği bir test aracı ve sonuçları oldukça güvenilir olarak kabul ediliyor. AMD Ryzen 5 3600 işlemcisinin Intel Core i9-9900K işlemcisine oranla daha yüksek bir performans sergilediği iddiası birçok kullanıcıyı karşı karşıya getirdi.

ŞİRKETLER POLİTİKALARINI DEĞİŞTİRDİ

Intel Core i9-9900K işlemcisi benzersiz olmakla birlikte AMD’nin bu işlemciye karşılık gelen işlemcisi kesinlikle Ryzen 5 3600 değil. Bu gerçek birçok bilgisayar kullanıcısı tarafından da bilindiği için bu iddia kabul edilmedi fakat AMD fanları bu iddiayı destekleyen görseller paylaştı. İşlemcinin en önemli avantajı ise ABD fiyatının sadece 200 dolar olması ve hız aşırtma testlerinde çok daha yüksek performanslar sergilemesi.

İki işlemci arasındaki temel fark ise, AMD’nin 6 çekirdekli, Intel’in ise 8 çekirdekli olması. Aslında bu iddianın ortaya çıkışı da çekirdek sayısından ve teknolojisinden kaynaklanıyor. AMD Ryzen 5 3600 modeli 6 çekirdekli olduğu için tek çekirdek performansı Intel’in üzerinde. Diğer yandan, tüm çekirdekler devreye girdiğinde ise arada çok büyük farklar meydana geliyor. Birçok oyunun ve işlemin tüm çekirdeklerin devreye girmesiyle yapıldığını düşünürsek, Intel ile AMD modellerini kıyaslamak çok gereksiz.

Geçtiğimiz yıllarda ise şirketlerin politikaları tam tersiydi. Intel az çekirdek ile daha yüksek performans sergilerken, AMD ise daha fazla sanal çekirdek sayısı kullanarak satış hilesi yapmaktaydı. Diğer yandan, AMD’nin sahip olduğu Zen 2 teknolojisine karşılık Intel’in kullandığı Coffee Lake sistemi sınıfta kalıyor. AMD bu teknolojiye geçtiğinden bu yana düşük çekirdek sayısıyla yüksek performans elde edebiliyor.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim