Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

AMD Zen 2, Intel Coffee Lake Teknolojisini Geride Bıraktı

Son Güncelleme:
 AMD Zen 2, Intel Coffee Lake Teknolojisini Geride Bıraktı

Benchmark, kıyaslama anlamına gelen ve işlemci modellerinin performans olarak ölçüldüğü testlerdir. Bu testlerden en çok kullanılan Passmark (cpubenchmark.net) birçok bilgisayar kullanıcısının bildiği bir test aracı ve sonuçları oldukça güvenilir olarak kabul ediliyor. AMD Ryzen 5 3600 işlemcisinin Intel Core i9-9900K işlemcisine oranla daha yüksek bir performans sergilediği iddiası birçok kullanıcıyı karşı karşıya getirdi.

ŞİRKETLER POLİTİKALARINI DEĞİŞTİRDİ

Intel Core i9-9900K işlemcisi benzersiz olmakla birlikte AMD’nin bu işlemciye karşılık gelen işlemcisi kesinlikle Ryzen 5 3600 değil. Bu gerçek birçok bilgisayar kullanıcısı tarafından da bilindiği için bu iddia kabul edilmedi fakat AMD fanları bu iddiayı destekleyen görseller paylaştı. İşlemcinin en önemli avantajı ise ABD fiyatının sadece 200 dolar olması ve hız aşırtma testlerinde çok daha yüksek performanslar sergilemesi.

İki işlemci arasındaki temel fark ise, AMD’nin 6 çekirdekli, Intel’in ise 8 çekirdekli olması. Aslında bu iddianın ortaya çıkışı da çekirdek sayısından ve teknolojisinden kaynaklanıyor. AMD Ryzen 5 3600 modeli 6 çekirdekli olduğu için tek çekirdek performansı Intel’in üzerinde. Diğer yandan, tüm çekirdekler devreye girdiğinde ise arada çok büyük farklar meydana geliyor. Birçok oyunun ve işlemin tüm çekirdeklerin devreye girmesiyle yapıldığını düşünürsek, Intel ile AMD modellerini kıyaslamak çok gereksiz.

Geçtiğimiz yıllarda ise şirketlerin politikaları tam tersiydi. Intel az çekirdek ile daha yüksek performans sergilerken, AMD ise daha fazla sanal çekirdek sayısı kullanarak satış hilesi yapmaktaydı. Diğer yandan, AMD’nin sahip olduğu Zen 2 teknolojisine karşılık Intel’in kullandığı Coffee Lake sistemi sınıfta kalıyor. AMD bu teknolojiye geçtiğinden bu yana düşük çekirdek sayısıyla yüksek performans elde edebiliyor.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Mafia Trilogy’nin fragmanı yayımlandı
13 05 2020 - 20:07
Android 11, 4. önizleme sürümünde sohbet bildirimlerine yeni özellikler eklendi
13 05 2020 - 16:30
Disco Elysium’a eklenecek yeni dil için anket başlatıldı (Türkçe’de yer alıyor)
13 05 2020 - 16:06
Play Store, 813 trojanlı uygulamayı mağazadan kaldırdı
13 05 2020 - 15:55
Xiaomi CEO’sundan gelen iPhone’lu paylaşım hayal kırıklığı yaşattı
13 05 2020 - 12:14
Facebook, içerik yöneticilerine 52 milyon dolar tazminat ödeyecek
13 05 2020 - 10:23