Nedir?

Altın Oran Nedir ? Altın Oran Kimlerde Vardır?

İnsan vücudunun bir bütün halinde görülmesi gerektiğini ve her bir parçanın uyum içinde olduğunu biliyoruz. Bu uyumun bir kriteri olan altın oran ise son zamanlarda güzellik kavramında önemli bir yer edinmeye başlamıştır. Altın oran nedir, kimler bulunur sorularının detayları için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Altın Oran Nedir?

Dünya genelinde pek çok nesnenin ve doğal varlığın uyum halinde olduğunu ifade etmede kullanılan ölçülere altın oran denmektedir. Altın oran nedir sorusunu detaylandıracak olursak bu ölçülerin sanatsal eserlerdeki yansımalarına bakılabilir. İnsan vücudu ve yüzünün kusursuz ölçülerde tasvir edildiği heykeller altın oranı en iyi şekilde göstermektedir.

Altın Oran Kriterleri

Bir kişide altın oran bulup bulunmadığına bakılırken bazı özellikler kontrol edilir. Örneğin birçok heykelde insan boyunun 1,61 m. olması  buna örnektir.

Parmak ucu ve dirsek, omuz ve baş, göbek deliği ve baş, göbek deliği ve diz aralarındaki mesafeler diğer ölçüm kriterleridir.

Toplumda beğeni kazanan ve kendine has havasıyla dikkat çeken pek çok ünlü ismin altın oranı sahibi olduğu görülmektedir. Yalnızca vücut değil, yüz ölçülerini de kapsayan altın oranda kaşlar arası mesafe, dudakların ve dişlerin büyüklüğü, burnun kaşlara göre konumu gibi özelliklere de bakılmaktadır.

Günümüzde plastik ve estetik cerrahları tarafından sıkça kullanılan altın oran ölçüleri insanların ideal görünüme kavuşmasını sağlayabilir. Dikkatli incelendiğinde güzelliğiyle dikkat çeken kişilerde altın oran ölçülerinin bulunması buna kanıttır.

Altın oran ölçüleri arasında daima belirli bir sayı bulunur, ölçüm sonuçları daima aynıdır ve bu sayıya phi sayısı adı verilir.

Alt dudağın üst dudağa göre daha kalın olması, üst dudağın hafif bir şekilde nispeten öne çıkık olması, burun ucunun kalın olmaması, alın yapısının düz olması, çenenin önde  ya da geride olmaması, kulakların burun boyutuyla orantılı olması gibi kriterler diğer altın oran ölçümü kurallarındandır.

Altın Oran Kimlerde Vardır?

Aslında pek çok kişi doğuştan bu ölçülere sahip olsa da çevresel faktörler, beslenme, genetik gibi etkiler zaman içinde yüzde deformasyon yaratarak oranın bozulmasına yol açabilmektedir. Altın orana sahip ünlüler arasında en bilinenleri Adirana Lima, Megan Fox, Rihanna, Charlize Theron, Jessica Alba, Liz Hurley gibi ünlü oyuncu ve modellerdir.

İlginizi çekebilecek diğer konu başlıkları:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu