Altın Mevduat Hesabı Nedir? Çeşitleri, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? Nasıl Açılır?

NAVİGASYONAltın Mevduat Hesabı Nedir?Altın Mevduat Hesabı ÇeşitleriVadesiz Altın Mevduat HesabıVadeli Altın Mevduat HesabıAltın Mevduat Hesabı Nasıl Açılır? Birikim yapmanın en geleneksel ve kazanç garantili görülen yöntemlerinin başında gelen altın mevduat hesabı yatırımcıların kafasını karıştıran birtakım soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Bu nedenle altın mevduat hesabı nedir, nasıl açılabilir, avantajları ya da dezavantajları nelerdir, sorularının yanıtlarını […]

13.07.2018 - 0:16
13.07.2018 - 0:28
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Birikim yapmanın en geleneksel ve kazanç garantili görülen yöntemlerinin başında gelen altın mevduat hesabı yatırımcıların kafasını karıştıran birtakım soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Bu nedenle altın mevduat hesabı nedir, nasıl açılabilir, avantajları ya da dezavantajları nelerdir, sorularının yanıtlarını aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

altın mevduat hesabı

Altın Mevduat Hesabı Nedir?

Altın Mevduat Hesabı Nedir?

Altın mevduat hesabı, yatırımlarını altın üzerinden yapmak isteyen yatırımcıların bankaları kuyumculara nispeten daha güvenilir ve yüksek getirili görmesi sonucunda gelişen taleplere yanıt olarak, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından 2010 senesi itibariyle zorunlu karşılık ayrılma işlemlerinin altın bazında yapılabileceğini belirtmesi sonucu yürürlüğe giren bir tür hesap açma ve yatırım işlemidir.

Bankaların bu talep karşısında altına duyulan ilgiyi neden olarak göstermesi sonucundaysa altın mevduat hesapları çeşitlilik ve yaygınlık kazanmıştır. Altının güvenli bir yatırım aracı olarak algılanmasıysa talebin önemli etmenlerinden biridir.

Altının borsa, döviz gibi değişken ve risk oranı yüksek yatırım araçlarından daha farklı bir klasmanda olması onu geleneksel bir yatırım aracına dönüştürmüştür. Halihazırda geniş bir kitle tarafından yastık altı olarak tabir edilen altınla yatırım şekli, çağa ayak uydurarak daha sistematik bir hal almıştır.Altının bankada döviz, faiz ve enflasyon risklerinden bağımsız olarak uzun vadede kar sağlamasıysa, banka hesabı açmanın yastık altından çok daha cazip olmasını sağlamaktadır.

Altın Mevduat Hesabı Çeşitleri

Bankaya giderek altın üzerinden yatırım yapmak istediğini belirten kişiye, altın mevduat hesabı açılması gerektiğini söyleyerek yönlendirme yapılır. Ancak altını bu hesap içerisinde değerlendirmenin farklı yolları vardır ve bu yollar vadeli ya da vadesiz olarak iki başlığa ayrılmaktadır.

altın mevduat hesabı

Altın Mevduat Hesabı Çeşitleri

Vadesiz Altın Mevduat Hesabı

Altınla ilgili bozdurma ya da ekleme işlemleri için herhangi bir vade beyan etmediğiniz, yani vadesiz altın mevduat hesabı açtırdığınız takdirde dilediğiniz zaman hesabınıza erişerek işleminizi yapabilirsiniz. Altının miktarına karşılık gelen ücreti virman yaparak hesaba yatırdığınız takdirde yatırımınız sizin adınıza sağlanacaktır ve kuyumcularda karşılaşılan işçilik masrafı, vergi gibi ekstra maliyetlerle karşılaşmazsınız.

İnternet bankacılığı ile vadesiz altın hesabı yönetme talebinde bulunan kişiler için işlemler çok daha kolay ve hızlı gerçekleştirilebilmektedir. Vade beyanında bulunmadığınız için günün istenilen saatinde mobil uygulamalar ya da internet siteleri aracılığıyla altın fiyatlarına bağlı olarak değerlendirme ve değişiklik yapmak mümkün olur.

Vadeli Altın Mevduat Hesabı

Altın üzerinden yatırımın belli bir süre sonra birikim olarak geri alındığı hesaplar ise vadeli altın mevduat hesabı olarak geçmektedir. TL ya da dolar bazında yatırılan ücretin altın fiyatlarındaki karşılığına göre hesap oluşturulur, ancak bu defa faiz oranı ve vade de belirlenir. Belirtilen vade içerisinde yatırımcı sadece hesap kontrolü yapabilir, bir işlem yapmak istediği takdirde faizle elde edeceği kazançtan feragat etmiştir. Bu hesap tipinde miktarı bankadan bankaya değişiklik gösterecek şekilde tasarruf mevduat sigortası uygulanmaktadır.

altın mevduat hesabı

Altın Mevduat Hesabı Çeşitleri

Altın Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Birlikte çalışmak istediğiniz bankayı belirlemek altın mevduat hesabı açmanın ilk adımı olup, bu aşamada bankaların altına karşılık verdiği ücretleri değerlendirerek karar vermek gereklidir. Çünkü bankaların altın ihtiyacı ve buna bağlı verdiği ücret de değişkenlik gösterir. Eğer açılmak istenen hesap türü vadeli mevduat hesabı şeklindeyse faiz oranı da altın fiyatları ile birlikte değerlendirilmesi gereken bir diğer kriter olacaktır.

Birlikte çalışılmak istenen bankaya başvurmak ve gerekli prosedürleri kabul ederek hesap açma talebinde bulunmak için tek şart 18 yaşını doldurmuş olmaktır. Sonrasında tüm işlemleri birimden ya da online olarak kontrol etmek mümkün olmaktadır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim