Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Altın Mevduat Hesabı Nedir? Çeşitleri, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? Nasıl Açılır?

Son Güncelleme:
 Altın Mevduat Hesabı Nedir? Çeşitleri, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? Nasıl Açılır?

Birikim yapmanın en geleneksel ve kazanç garantili görülen yöntemlerinin başında gelen altın mevduat hesabı yatırımcıların kafasını karıştıran birtakım soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Bu nedenle altın mevduat hesabı nedir, nasıl açılabilir, avantajları ya da dezavantajları nelerdir,  sorularının yanıtlarını aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

altın mevduat hesabı

Altın Mevduat Hesabı Nedir?

Altın Mevduat Hesabı Nedir?

Altın mevduat hesabı, yatırımlarını altın üzerinden yapmak isteyen yatırımcıların bankaları kuyumculara nispeten daha güvenilir ve yüksek getirili görmesi sonucunda gelişen taleplere yanıt olarak, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından 2010 senesi itibariyle zorunlu karşılık ayrılma işlemlerinin altın bazında yapılabileceğini belirtmesi sonucu yürürlüğe giren bir tür hesap açma ve yatırım işlemidir.

Bankaların bu talep karşısında altına duyulan ilgiyi neden olarak göstermesi sonucundaysa altın mevduat hesapları çeşitlilik ve yaygınlık kazanmıştır. Altının güvenli bir yatırım aracı olarak algılanmasıysa talebin önemli etmenlerinden biridir.

Altının borsa, döviz gibi değişken ve risk oranı yüksek yatırım araçlarından daha farklı bir klasmanda olması onu geleneksel bir yatırım aracına dönüştürmüştür. Halihazırda geniş bir kitle tarafından yastık altı olarak tabir edilen altınla yatırım şekli, çağa ayak uydurarak daha sistematik bir hal almıştır.Altının bankada döviz, faiz ve enflasyon risklerinden bağımsız olarak uzun vadede kar sağlamasıysa, banka hesabı açmanın yastık altından çok daha cazip olmasını sağlamaktadır.

Altın Mevduat Hesabı Çeşitleri

Bankaya giderek altın üzerinden yatırım yapmak istediğini belirten kişiye, altın mevduat hesabı açılması gerektiğini söyleyerek yönlendirme yapılır. Ancak altını bu hesap içerisinde değerlendirmenin farklı yolları vardır ve bu yollar vadeli ya da vadesiz olarak iki başlığa ayrılmaktadır.

altın mevduat hesabı

Altın Mevduat Hesabı Çeşitleri

Vadesiz Altın Mevduat Hesabı

Altınla ilgili bozdurma ya da ekleme işlemleri için herhangi bir vade beyan etmediğiniz, yani vadesiz altın mevduat hesabı açtırdığınız takdirde dilediğiniz zaman hesabınıza erişerek işleminizi yapabilirsiniz. Altının miktarına karşılık gelen ücreti virman yaparak hesaba yatırdığınız takdirde yatırımınız sizin adınıza sağlanacaktır ve kuyumcularda karşılaşılan işçilik masrafı, vergi gibi ekstra maliyetlerle karşılaşmazsınız.

İnternet bankacılığı ile vadesiz altın hesabı yönetme talebinde bulunan kişiler için işlemler çok daha kolay ve hızlı gerçekleştirilebilmektedir. Vade beyanında bulunmadığınız için günün istenilen saatinde mobil uygulamalar ya da internet siteleri aracılığıyla altın fiyatlarına bağlı olarak değerlendirme ve değişiklik yapmak mümkün olur.

Vadeli Altın Mevduat Hesabı

Altın üzerinden yatırımın belli bir süre sonra birikim olarak geri alındığı hesaplar ise vadeli altın mevduat hesabı olarak geçmektedir. TL ya da dolar bazında yatırılan ücretin altın fiyatlarındaki karşılığına göre hesap oluşturulur, ancak bu defa faiz oranı ve vade de belirlenir. Belirtilen vade içerisinde yatırımcı sadece hesap kontrolü yapabilir, bir işlem yapmak istediği takdirde faizle elde edeceği kazançtan feragat etmiştir. Bu hesap tipinde miktarı bankadan bankaya değişiklik gösterecek şekilde tasarruf mevduat sigortası uygulanmaktadır.

altın mevduat hesabı

Altın Mevduat Hesabı Çeşitleri

Altın Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Birlikte çalışmak istediğiniz bankayı belirlemek altın mevduat hesabı açmanın ilk adımı olup, bu aşamada bankaların altına karşılık verdiği ücretleri değerlendirerek karar vermek gereklidir. Çünkü bankaların altın ihtiyacı ve buna bağlı verdiği ücret de değişkenlik gösterir. Eğer açılmak istenen hesap türü vadeli mevduat hesabı şeklindeyse faiz oranı da altın fiyatları ile birlikte değerlendirilmesi gereken bir diğer kriter olacaktır.

Birlikte çalışılmak istenen bankaya başvurmak ve gerekli prosedürleri kabul ederek hesap açma talebinde bulunmak için tek şart 18 yaşını doldurmuş olmaktır. Sonrasında tüm işlemleri birimden ya da online olarak kontrol etmek mümkün olmaktadır.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Gratis Babalar Günü indirimi 2020! 21 Haziran Gratis Babalar Günü kampanyası
19 06 2020 - 16:24
19 Haziran Cuma evde bakım maaşı yatan iller! Hangi illerde evde bakım parası yatırıldı?
19 06 2020 - 10:43
2020 Memur ve Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak? Emekli ve Memur Maaş Zammı Belli Oldu mu?
18 06 2020 - 16:25
18 Haziran evde bakım maaşı yatan iller! Evde bakım parası sorgulama
18 06 2020 - 10:47
17 Haziran evde bakım maaşı yatan iller! Evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır?
17 06 2020 - 11:09
16 Haziran evde bakım maaşı yatan iller! Evde bakım parası sorgulama ve başvuru ekranı
16 06 2020 - 11:23
Yorum Yap