Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı
G.ALTIN
370,50
DOLAR
6,7789
EURO
7,4685
STERLİN
8,3311
BIST 100
105.453
FAİZ OR.
9,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü
Gazete Oku
Gazete Oku
Foto Galeri
FOTO Galeri
Video Galeri
Video Galeri

Altın Fiyatlarını Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Eklenme:
 Altın Fiyatlarını Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Halkımızın büyük bir çoğunluğunun (özellikle X kuşağı) altına yatırım yapması fikrinin altında, düşük risk ve kazancı enflasyona karşı koruma mantığı yatmaktadır. Bu mantığı değerlendirdiğimizde, altının kazancı enflasyona karşı büyük oranda koruduğunu söyleyebiliriz. Risk açısından değerlendirme yapmak gerekirse, altın fiyatını düzenli olarak artıran bir yatırım aracı olduğu için diğer yatırım araçlarına göre riski oldukça düşüktür.

Altına uzun vadeli yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar için fiyatlar üzerinde etkili olan faktörler çok önemli değildir. Altının son 5 yıllık grafiğine baktığımızda, ufak çaplı düşüşler yaşansa da son 5 yılda fiyatını sürekli olarak artıran yatırım araçlarının başında gelmektedir.

Altın fiyatlarına etki eden faktörlerin bilinmesi durumunda kısa vadeli yatırımlarla da kazanç elde etmek mümkündür. Bu yazımızda altın fiyatlarına etki eden temel faktörleri detaylıca açıklayacağız.

Enflasyon

Bir yatırımcının bilmesi gereken kavramların başında enflasyon gelmektedir. Ülkedeki enflasyon oranı sadece altın için değil birçok yatırım aracı için önemli etkilere sahiptir. Altının kazançları enflasyona karşı koruma sağladığını belirtmiştik. Bunun temel sebebi ise enflasyon oranlarının artması durumunda altının fiyatının da artmasıdır.

Enflasyonun giderek artığı bir ekonomik ortamda altına olan talep artığı için fiyatlarda talep bazlı bir artış yaşamaktadır. Aynı zamanda yüksek enflasyon, riskli bir ekonomi anlamına gelmektedir. Riskli ekonomilerde ise hisse senedi gibi yatırım araçlarına olan talep düşer, altın ve faiz gibi yatırım araçlarına olan talep artar.

Arz – Talep İlişkisi

Talep oranında yaşanan artış karşısında arz oranında bir artış yaşanmıyorsa, bu ürüne karşı olan ilgi arttığı için ürünün fiyatı artacaktır. Birçok yatırım aracında olduğu gibi altın içinde arz/talep ilişkisi çok önemlidir. Yukarıda da anlattığımız gibi enflasyonun yüksek olduğu ekonomilerde altın fiyatlarının artmasının temel sebebi altına olan talebin artmasıdır.

Ekonomik krizlerde veya resesyonlarda altın fiyatlarının artmasının temel sebebi de arz/talep ilişkisinden kaynaklanmaktadır. Bu tarz durumlarda krizden etkilenmeyen veya tasarruf yapmış kişiler faiz veya altın gibi riski düşük yatırım araçlarına yönelirler.

Krizleri ise ülke ve dünya çapında olmak üzere iki farklı kategoride incelemek gerekiyor. Küresel bazda yaşanan krizlerde de altın fiyatları artmaktadır. Orta Doğu’da patlak verecek bir savaş, ABD ekonomisinde yaşanan bir kriz veya arz noktasında yaşanacak olan bir sıkıntı sonrası da fiyatlar artmaktadır.

[bilgikutusu text=”Altının arz/talep ilişkisinden çok fazla etkilenmesinin sebebi, altının sınırlı bir varlık olmasından kaynaklanmaktadır.” tur=”info”]

ABD Doları

Doları diğer Fiat para birimlerinden ayıran temel durum, doların kullanım oranının çok yüksek olmasıdır. Ülkeler arasında yapılan anlaşmalarda bile ülkeler kendi para birimlerinden ziyade para birimi olarak doları tercih etmektedir. Doların kullanım oranı çok fazla olduğu için, doların altın üzerinde net bir etkisi bulunmaktadır.

Altın ile dolar arasında ters bir ilişki bulunmaktadır. Dolar fiyatlarının global bazda arttığı durumlarda altın fiyatları düşmektedir. Dolar fiyatlarının artması üzerinde de FED’in kararları çok önemlidir. FED’in faiz artırması durumunda dolar ABD’de toplandığı için dolar fiyatları global bazda artmaktadır.

Dolar fiyatlarının artmasını iyi yorumlamak gerekiyor. Global bazda dolar fiyatları artıyorsa bu ABD’den kaynaklı bir durumdur. Diğer yandan, Türk Lirası birçok para birimi karşısında değer kaybediyorsa bu doların global bazda artığı anlamına gelmemektedir. Global bazda dolar fiyatlarının artmasında ABD’nin açıkladığı büyüme rakamları, ABD ekonomisinin mevcut durumu ve FED’in para politikaları etkilidir.

[bilgikutusu text=”Fiat Para Birimi: Ülkelerin kullandığı para birimlerine verilen genel isimdir. TL, Euro, Dolar ve Sterlin bu kavrama örnektir.” tur=”info”]

TCMB Rezervleri

Merkez Bankası’nın rezervlerinin giderek azaldığı iddiası kısa süre önce tartışılmıştı. Sadece ülkemizde değil, dünya genelindeki tüm Merkez Bankaları dolar veya altın gibi varlıkları rezervlerinde tutarlar. Bazı ülkeler ağırlıklı olarak rezervlerinde altın barındırırken bazı ülkeler ise tercihlerini dolardan yana kullanmaktadır.

Dünya genelindeki Merkez Bankaları altın rezervlerini artırmak istediğinde, altına olan talep artacağı için doğal olarak altın fiyatları da artmaktadır.

Faize Olan Talep

İki yatırım aracı arasındaki ilişkiden dolayı da altın fiyatları değişebilir. Faizlerin artması ve bankaların yüksek oranda faiz kazancı vermesi durumunda birçok kişi daha fazla kazanç elde etmek adına altınlarını satarak faize yatırım yapmaktadır. Bu noktada da altına olan talep azalacağı için altın fiyatları artacaktır.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Sigaraya zam geldi! 13 Mayıs Çarşamba yeni sigara fiyatları ne kadar?
13 05 2020 - 10:40
500 TL bayram harçlığı kimlere verilecek? 500 TL bayram harçlığı almak için şartlar
11 05 2020 - 15:52
11 Mayıs evde bakım maaşı yatan iller! Hangi illerde evde bakım maaşı yattı?
11 05 2020 - 10:49
Bim Aktüel 12 Mayıs 2020 Temizlik ve Kişisel Bakım Ürünleri Kataloğu
10 05 2020 - 16:36
Gratis Anneler Günü indirimleri yayınlandı! 4-10 Mayıs Gratis Anneler Günü kataloğu
9 05 2020 - 14:53
Almanya Merkezli Firmaların Yarısından Fazlası Azalan Taleplerden Yakınıyor
8 05 2020 - 18:27