1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Altın Fiyatlarını Belirleyen Faktörler Nelerdir?
Altın Fiyatlarını Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Altın Fiyatlarını Belirleyen Faktörler Nelerdir?

A+A-

Halkımızın büyük bir çoğunluğunun (özellikle X kuşağı) altına yatırım yapması fikrinin altında, düşük risk ve kazancı enflasyona karşı koruma mantığı yatmaktadır. Bu mantığı değerlendirdiğimizde, altının kazancı enflasyona karşı büyük oranda koruduğunu söyleyebiliriz. Risk açısından değerlendirme yapmak gerekirse, altın fiyatını düzenli olarak artıran bir yatırım aracı olduğu için diğer yatırım araçlarına göre riski oldukça düşüktür.

Altına uzun vadeli yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar için fiyatlar üzerinde etkili olan faktörler çok önemli değildir. Altının son 5 yıllık grafiğine baktığımızda, ufak çaplı düşüşler yaşansa da son 5 yılda fiyatını sürekli olarak artıran yatırım araçlarının başında gelmektedir.

Altın Fiyatlarını Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Altın fiyatlarına etki eden faktörlerin bilinmesi durumunda kısa vadeli yatırımlarla da kazanç elde etmek mümkündür. Bu yazımızda altın fiyatlarına etki eden temel faktörleri detaylıca açıklayacağız.

Enflasyon

Bir yatırımcının bilmesi gereken kavramların başında enflasyon gelmektedir. Ülkedeki enflasyon oranı sadece altın için değil birçok yatırım aracı için önemli etkilere sahiptir. Altının kazançları enflasyona karşı koruma sağladığını belirtmiştik. Bunun temel sebebi ise enflasyon oranlarının artması durumunda altının fiyatının da artmasıdır.

Enflasyonun giderek artığı bir ekonomik ortamda altına olan talep artığı için fiyatlarda talep bazlı bir artış yaşamaktadır. Aynı zamanda yüksek enflasyon, riskli bir ekonomi anlamına gelmektedir. Riskli ekonomilerde ise hisse senedi gibi yatırım araçlarına olan talep düşer, altın ve faiz gibi yatırım araçlarına olan talep artar.

Arz - Talep İlişkisi

Talep oranında yaşanan artış karşısında arz oranında bir artış yaşanmıyorsa, bu ürüne karşı olan ilgi arttığı için ürünün fiyatı artacaktır. Birçok yatırım aracında olduğu gibi altın içinde arz/talep ilişkisi çok önemlidir. Yukarıda da anlattığımız gibi enflasyonun yüksek olduğu ekonomilerde altın fiyatlarının artmasının temel sebebi altına olan talebin artmasıdır.

Ekonomik krizlerde veya resesyonlarda altın fiyatlarının artmasının temel sebebi de arz/talep ilişkisinden kaynaklanmaktadır. Bu tarz durumlarda krizden etkilenmeyen veya tasarruf yapmış kişiler faiz veya altın gibi riski düşük yatırım araçlarına yönelirler.

Krizleri ise ülke ve dünya çapında olmak üzere iki farklı kategoride incelemek gerekiyor. Küresel bazda yaşanan krizlerde de altın fiyatları artmaktadır. Orta Doğu'da patlak verecek bir savaş, ABD ekonomisinde yaşanan bir kriz veya arz noktasında yaşanacak olan bir sıkıntı sonrası da fiyatlar artmaktadır.

[bilgikutusu text="Altının arz/talep ilişkisinden çok fazla etkilenmesinin sebebi, altının sınırlı bir varlık olmasından kaynaklanmaktadır." tur="info"]

ABD Doları

Doları diğer Fiat para birimlerinden ayıran temel durum, doların kullanım oranının çok yüksek olmasıdır. Ülkeler arasında yapılan anlaşmalarda bile ülkeler kendi para birimlerinden ziyade para birimi olarak doları tercih etmektedir. Doların kullanım oranı çok fazla olduğu için, doların altın üzerinde net bir etkisi bulunmaktadır.

Altın ile dolar arasında ters bir ilişki bulunmaktadır. Dolar fiyatlarının global bazda arttığı durumlarda altın fiyatları düşmektedir. Dolar fiyatlarının artması üzerinde de FED'in kararları çok önemlidir. FED'in faiz artırması durumunda dolar ABD'de toplandığı için dolar fiyatları global bazda artmaktadır.

Dolar fiyatlarının artmasını iyi yorumlamak gerekiyor. Global bazda dolar fiyatları artıyorsa bu ABD'den kaynaklı bir durumdur. Diğer yandan, Türk Lirası birçok para birimi karşısında değer kaybediyorsa bu doların global bazda artığı anlamına gelmemektedir. Global bazda dolar fiyatlarının artmasında ABD'nin açıkladığı büyüme rakamları, ABD ekonomisinin mevcut durumu ve FED'in para politikaları etkilidir.

[bilgikutusu text="Fiat Para Birimi: Ülkelerin kullandığı para birimlerine verilen genel isimdir. TL, Euro, Dolar ve Sterlin bu kavrama örnektir." tur="info"]

TCMB Rezervleri

Merkez Bankası'nın rezervlerinin giderek azaldığı iddiası kısa süre önce tartışılmıştı. Sadece ülkemizde değil, dünya genelindeki tüm Merkez Bankaları dolar veya altın gibi varlıkları rezervlerinde tutarlar. Bazı ülkeler ağırlıklı olarak rezervlerinde altın barındırırken bazı ülkeler ise tercihlerini dolardan yana kullanmaktadır.

Dünya genelindeki Merkez Bankaları altın rezervlerini artırmak istediğinde, altına olan talep artacağı için doğal olarak altın fiyatları da artmaktadır.

Faize Olan Talep

İki yatırım aracı arasındaki ilişkiden dolayı da altın fiyatları değişebilir. Faizlerin artması ve bankaların yüksek oranda faiz kazancı vermesi durumunda birçok kişi daha fazla kazanç elde etmek adına altınlarını satarak faize yatırım yapmaktadır. Bu noktada da altına olan talep azalacağı için altın fiyatları artacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.