1. HABERLER

  2. KİMDİR?

  3. Alparslan Kuytul Kimdir
Alparslan Kuytul Kimdir

Alparslan Kuytul Kimdir

A+A-

Alparslan Kuytul Kimdir

20 Ağustos 1965 yılında Adana’nın 45 km güneyinde bulunan, Karataş ilçesinde dünyaya gelen Alparslan Kuytul, Furkan hareketinin manevi lideri olarak bilinmektedir. Henüz küçük yaşlardayken, ailesinden aldığı ilim ve terbiye ile İslam’ı seven bir çocuk olarak yetişmiş, ortaokula gittiği dönemlerde bile, dini anlama ve öğrenme isteği ile araştırmalar yapmaya başlamıştır. Lise yıllarına geldiğinde ise halkın içerisinde bulunduğu duruma üzülerek, daha çok çalışma arzusu hissetmiş ve İslam’ı herkese anlatmak istemiştir. Bunun sonucunda yapmış olduğu araştırmalar, okuduğu kaynaklar ve çeşitli hocalardan almış olduğu Arapça ve Klasik ilimlerin öğrenimi ile, Kuran ve sünnet kavramlarına daha çok yaklaşmıştır.

1991 yılında Çukurova Üniversitesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olan Kuytul, 1993 ve 1997 yılları arasında ise Mısır’ın El- Ezher Üniversitesi, Şeriat Fakültesi, İslam Hukuk bölümünde okumuştur. 1997 yılında ise Ezher Üniversitesi’nden mezun olan Kuytul, bu üniversitede okumuş olduğu yıllarda Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’nı kurmuştur.

Temeli 1980 yılında atılmış olan ve zaman içerisinde Alpaslan Kuytul tarafından geliştirilerek, halkın bilinçlenmesini sağlayan bu hareket, 1994 yılında Furkan Vakfı ismiyle anılmıştır. Bu hareketin en büyük amacı, Kuran ve Sünnet kuralları içerisinde, toplumun sorunlarına çözüm bulunması, yoldan sapmış olanlara ışık tutması, İslam’i hizmetlerin yerine getirilmesi ve Kuran’ı okuyan ve anlayan öncü neslin yetiştirilmesidir. Bunu gerçekleştirmek için uzun yıllardan beri çalışan ve emek veren Kuytul, bu çalışmalarına halen devam etmekte ve bütün zamanını bu amaçları gerçekleştirmek için eğitim ve hizmet alanındaki çalışmalara harcamaktadır.

Yine uzun yıllardan beri çok sayıda öğrenciye ders vermekte olan Kuytul, İslam Ümmetinin kurtuluşunun alim ve aydınların elinden olacağını belirterek, bu alanda insanlar yetiştirmeye özen göstermektedir. Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı, Türkiye genelinde, Alparslan Kuytul’un önderliğinde, bir yılda toplam 200.000’den fazla insanın katıldığı, 100’den fazla konferans düzenlemiştir. Kuytul’un kendisine ait olan ve internet üzerinden yayın yapabilen TVFurkan isminde bir kanalı bulunmaktadır. Günümüzün en önemli din alimlerinden biri olan Kuytul bunlarla birlikte, 2011 yılından günümüze kadar Furkan Nesli Dergisi’nin baş yazarlığını da yapmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.