Aloe Vera Nedir? Nasıl Kullanılır, Yararları ve Zararları Nelerdir?

NAVİGASYONAloe Vera Nedir?Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?Aloe Vera Kullanım AlanlarıAloe Veranın Yararları Nelerdir?Aloe Vera Zararları Nelerdir? Başta cilt ve saçlar olmak üzere vücudun birçok bölgesinde aloe vera içerikli ürünler kullanılabilir. Afrika kökenli olan bu bitkiyi, evde sadece süs bitkisi olarak görmemek gerekir. Önceki zamanlarda bu kadar önemli ve faydalı olduğu bilinmemekteydi, yapılan […]

06.07.2018 - 23:41
06.07.2018 - 23:42
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Başta cilt ve saçlar olmak üzere vücudun birçok bölgesinde aloe vera içerikli ürünler kullanılabilir. Afrika kökenli olan bu bitkiyi, evde sadece süs bitkisi olarak görmemek gerekir. Önceki zamanlarda bu kadar önemli ve faydalı olduğu bilinmemekteydi, yapılan araştırmalar sonucunda ne kadar değerli bir bitki olduğu anlaşılmıştır. İçeriğinde bulunan mineraller, vitaminler ve aminoasitler adeta bir şifa kaynağıdır. Mısırda aloe vera “ölümsüzlüğün bitkisi” gibi iddaalı bir isimle anılmaktadır.

Aloe Vera Nedir?

Aloe Vera yani halk arasında bilinen adıyla Tıbbi Sarısabır, “Asphodelaceae” ailesine ait bir bitki türüdür. Dikenli, uzun yapraklı ve koyu yeşil renge sahip bir bitkidir. Yaprak dipleri ise etli bir yapıya sahiptir. Tıp alanında fazlaca kullanılır, boyları 60-70 cm kadar uzayabilir.

Aloe Vera Bitkisi İçerisindeki Jelin Görünümü

Yaprak kısmı iki bölümden oluşur. Kabuklu olan bölümüne “antrakinonlar” adı verilir ve bu bölüm müshil olarak kullanılabilir. Aloe jeli olarak bilinen kısmına ise “müsilaj” adı verilir. Jel bölümü daha çok değerli olup, genelde kozmetik ve tıp alanında bu bölüm kullanılmaktadır. Bu kısımda 20 mineral, 12 vitamin ve 18 aminoasit olduğu uzmanlarca belirlenmiştir.

Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bahçelerinizde yetiştirebileceğiniz gibi, evlerde saksılarda bile yetiştirmek mümkündür. Akşam rüzgarını çok severler. Fazla soğuktan pek hoşlanmazlar. Mineral bakımından zengin, humuslu topraklarda, torf ve gübre yardımıyla sağlıklı bir şekilde büyüme sağlanabilir. Dip kısmından sürekli yeni filizler alabilirsiniz, bu çıkan filizleri başka bir yere ekebilirsiniz. Güneşi ve hafif esintili havayı çok severler.

Avrupa’nın En Büyük Aloe Vera Tarlası-Almanya

Fazla sulama yapraklarında çürümeye neden olacak, bu çürüme kısa sürede tüm bitkiye yayılacaktır. O yüzden aloe vera bakımında en önemli husus sulamadır. Ayrıca yapraklarına su temas ettirilmemesi tavsiye edilir. Topraktaki nem dengesini saksıya koyduğunuz taşlar vasıtasıyla sağlayabilirsiniz.

Aloe Vera Kullanım Alanları

Alove Vera genelde haricen cilde sürülerek uygulanmaktadır, fakat bazı kişiler aloe verayı yemeklerinde kullanarak veya suyunu içerek tüketebilirler.

Evinizde yetiştirdiğiniz bitkinin bir yaprağını koparabilir, ardından dış kısmını iç kısımda bulunan jelden ayırabilirsiniz. Bu jel doğal aloe vera jelidir ve cildinize haricen uygulanabilir. Saçlara parlaklık ve canlılık verdiği bilinmektedir, ayrıca yüzünüze maske olarak ta uygulayabilirsiniz.

Saksıda Yetiştirilen Aloe Vera Bitkileri

Aloe Veranın Yararları Nelerdir?

  • Cilt üzerinde nemlendirici, yaşlanmayı engelleyici, yumuşatıcı ve iyileştirici özelliği vardır. Ciltteki ölü hücreleri yeniler. Yüzde bulunan siyah noktaları yok etmeye yardımcı olur. Güneş lekelerine, yanıklarına iyi gelir. Kadınlarda selülit tedavisinde kullanılabilir. Cilt lekeleri üzerinde uygulandığında gözle görülür farklar görülebilir. Tüm bu nedenlerden dolayı kozmetik alanında birçok ürünün içeriğinde yer alır.
  • Saç alanında da birçok yerde aloe vera kullanılmaktadır. Saçlara canlılık verdiği, saçlardaki kepek problemlerini giderdiği ve saç dökülmelerine iyi geldiği bilinmektedir.
  • Kabızlık tedavisinde de kullanılabilir, hazımsızlığa iyi gelir. Birçok kişi tarafından doğal müshil olarak kullanılmaktadır.

Aloe Vera Zararları Nelerdir?

Hamileler aloe vera içerikli ürünleri kesinlikle kullanmamalıdır. Ağız yoluyla tüketildiği takdirde dikkatli olunmalıdır, aksi halde mide yanmasına veya başka mide problemlerine neden olabilir. Bilhassa ülseri ve crohn hastalığı olanlar kullanmamalıdır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim