Nedir?

Aloe Vera Nedir? Nasıl Kullanılır, Yararları ve Zararları Nelerdir?

Başta cilt ve saçlar olmak üzere vücudun birçok bölgesinde aloe vera içerikli ürünler kullanılabilir. Afrika kökenli olan bu bitkiyi, evde sadece süs bitkisi olarak görmemek gerekir. Önceki zamanlarda bu kadar önemli ve faydalı olduğu bilinmemekteydi, yapılan araştırmalar sonucunda ne kadar değerli bir bitki olduğu anlaşılmıştır. İçeriğinde bulunan mineraller, vitaminler ve aminoasitler adeta bir şifa kaynağıdır. Mısırda aloe vera “ölümsüzlüğün bitkisi” gibi iddaalı bir isimle anılmaktadır.

Aloe Vera Nedir?

Aloe Vera yani halk arasında bilinen adıyla Tıbbi Sarısabır, “Asphodelaceae” ailesine ait bir bitki türüdür. Dikenli, uzun yapraklı ve koyu yeşil renge sahip bir bitkidir. Yaprak dipleri ise etli bir yapıya sahiptir. Tıp alanında fazlaca kullanılır, boyları 60-70 cm kadar uzayabilir.

Aloe Veranın Yararları Nelerdir?

  • Cilt üzerinde nemlendirici, yaşlanmayı engelleyici, yumuşatıcı ve iyileştirici özelliği vardır. Ciltteki ölü hücreleri yeniler. Yüzde bulunan siyah noktaları yok etmeye yardımcı olur. Güneş lekelerine, yanıklarına iyi gelir. Kadınlarda selülit tedavisinde kullanılabilir. Cilt lekeleri üzerinde uygulandığında gözle görülür farklar görülebilir. Tüm bu nedenlerden dolayı kozmetik alanında birçok ürünün içeriğinde yer alır.
  • Saç alanında da birçok yerde aloe vera kullanılmaktadır. Saçlara canlılık verdiği, saçlardaki kepek problemlerini giderdiği ve saç dökülmelerine iyi geldiği bilinmektedir.
  • Kabızlık tedavisinde de kullanılabilir, hazımsızlığa iyi gelir. Birçok kişi tarafından doğal müshil olarak kullanılmaktadır.

Aloe Vera Zararları Nelerdir?

Hamileler aloe vera içerikli ürünleri kesinlikle kullanmamalıdır. Ağız yoluyla tüketildiği takdirde dikkatli olunmalıdır, aksi halde mide yanmasına veya başka mide problemlerine neden olabilir. Bilhassa ülseri ve crohn hastalığı olanlar kullanmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu