Kadın

Aloe Vera Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

 Aloe vera, insan sağlığı için mucizevi bir bitkidir. Tıp dünyası tarafından faydaları ispatlanan ve bu sayede yaşamın merkezinde olan bu bitki, vücut açısından çok sağlıklıdır. “Afrika çiçeği” olarak da bilinen bu bitki, önceleri evlerde süs olarak kullanılıyordu. Faydaları keşfedildiğinde ise, mucizevi bir bitki olarak yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Mısırlılar, “ölümsüzlüğün bitkisi” adını verdikleri bu bitkiyi, sağlık alanında çok tercih etmişlerdir. İçerisindeki Aminoasit, mineral ve vitamin sayesinde; saç sağlığı , zayıflama ve cilt sağlığı için çok etkilidir.

Aloe Vera Nedir?

Zambakgiller ailesinin bir üyesi olan Aloe Vera, 400 ayrı türe sahiptir. Her türü, içerdiği mineral ve vitamin bakımından farklılık gösterir.  Uygun ortamda yetiştirilen bitkiden daha hızlı verim alınır ve daha fazla fayda sağlar.  Dikenli yapıda olan bu bitkinin yaprakları, ince uzun ve rengi koyudur. Uçları sivri, dipleri bol etli yapıdadır. Ortalama 65 cm kadar uzayabilir. Çiçek açan türleri de bulunmaktadır. Hemen hemen her türlü cilt problemlerine karşı etkili çözüm sağlayan bu bitki, başka hastalıkların tedavisi içinde, tıp alanında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aloe vera bitkisinin jeli, vücudun nem dengesini kazandırmak amacıyla kullanılmaktadır. Kadınlarda, hamileliğe bağlı olarak hızlı kilo alıp verme sonucu, vücutta çatlaklar oluşmaktadır. Bu jel, ciltteki çatlakları iyileştirerek, pürüzsüz bir cilt sağlar. Bu bitki, krem olarak da kullanılmaktadır. Ancak kullanmadan önce, hekime danışılması sağlık açısından önemlidir. Nemlendirme özelliğini kullanmak için, bitkinin içerisinde bulunan jelin çıkarılıp, bölgeye uygulanması gerekiyor. Yatmadan evvel de işlem uygulanabilmektedir. Bu jel, çok kuru ve yıpranmış saçlar için de kullanılmaktadır.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]
  • www.medikalakademi.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu