Almanya’da gelecek yıl nisan ayından itibaren plastik poşetler tamamen yasaklanacak!

Poşetlerin parayla satılması uygulamasının tatmin edici seviyede poşet kullanımının azalmasıyla sonuçlanmadığı için plastik poşetlerin tamamen yasaklanacağını açıklayan Almanya Çevre Bakanı Svenja Schulze, ülkede plastik poşet kullanımının 2015'ten bu yana %64 oranında azalma kaydettiğini belirterek bunun yeterli olmadığını ve bu yüzden de bir yasağa gidileceğini ifade etti.

13.08.2019 - 12:14
13.08.2019 - 12:18
Yorum Yap
30 sn okuma süresi

Schulze paralı poşet uygulmasının plastik kullanımını “yeterince azalttığını ancak bunun arzu etikleri bir sonuç olmadığını” vurgulayarak, “Amacımız kullanıp atan bir toplum olmayı bırakmak ve daha az plastik kullanmak” dedi. Almanya Çevre Bakanı söz konusu yasak uygulamasının ne zaman başlayacağına dair herhangi bir tarih vermedi.

İngiltere’de plastik poşet kullanımı %90’a kadar azaldı

İngiltere de plastik poşet kullanımı konusunda 2015’ten bu yana yoğun uğraşlar içerisinde. İngiltere’de plastik poşetler şu an 5 peni yani yaklaşık 33 kuruşa satılıyor ve 2015’ten beri devam eden bu uygulamanın plastik poşet kullanımı %90’a kadar azalttığı belirtiliyor. Bu uygulamanın işe yaradığını söyleyen İngiltere yönetimi 2020’den itibaren plasttik poşet fiyatlarının iki katına çıkacağını belirtti.

Almanya’da gelecek yıl Nisan ayından itibaren plastik poşetler, kokteyl karıştırıcıları ve kulak temizleme çöpleri de tamamen yasaklanacak. Ayrıca pipet, çatal ve kaşık gibi tek kullanımlık plastik ürünlerin de 2021’den itibaren yasaklanacağı düşünülüyor.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim