Alman bilim insanlarından Marmara Denizi için 7.1-7.4 büyüklüğünde deprem uyarısı

Alman bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonucunda Türkiye'ye uyarıda bulunarak Marmara Denizi'nde gelecek günlerde 7.1-7.4 büyüklüğünde bir depremin yaşanabileceğini söyledi.

10.07.2019 - 16:05
10.07.2019 - 18:10
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Nature Communications dergisine açıklamalarda bulunan Geomar-Helmholtz Merkezi’nde Okyanus Araştırmaları yapan jeofizikçi Dietrich Lange, Marmara denizinde İlerleyen zamanlarda meydana gelebilecek büyük bir deprem olabileceğini dile getirdi. Lange, Almanya’nın Kiel kentinde Geomar-Helmholtz Okyanus Araştırma Merkezi’nde yaptığı araştırmalara göre Marmara Denizi altında bulunan tektonik gerginliklerin büyük bir depremin oluşabilmesi potansiyelini tetiklediğini ifade etti. Gerginlikler incelendiğinde 7.1 – 7.4 şiddetinde bir depremin meydana gelmesi için yeterli verilerin ortaya çıktığını belirten bilim insanı, bu konuda Türkiye’yi uyardı.

Marmara Denizi’nin altında 2,5 yıl araştırma yapıldı

Marmara Denizi’nin 800 metre altında Geomar tarafından geliştirilen ölçüm sistemi GeoSEA ile 2,5 yıl araştırma yapan bilim insanları ile birlikte çalışan proje yöneticisi Heidrun Kopp, denizin altındaki gerginliğin bir deprem sırasında çözülmesi durumunda fay hattının birden bire 4 metreden fazla hareket edebileceğini ifade etti. Kopp, Marmara’da meydana gelebilecek olan depremin ne zaman olacağı konusunda bir tahminde bulunamadıklarını söyleyerek, yaşanacak depremini sonuçlarının 17 Ağustos 1999 tarihindeki depreme benzer olabileceğini dile getirdi. Marmara Denizi’nin altında Türkiye’de bulunan en büyük fay hatlarından biri olarak bilinen Kuzey Anadolu Fay Hattı bulunuyor.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim