1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ali Babacan: Yeni Bir Çalışma Başlatmak İçin Büyük ve Tarihi Bir Sorumluluk Hissediyoruz
Ali Babacan: Yeni Bir Çalışma Başlatmak İçin Büyük ve Tarihi Bir Sorumluluk Hissediyoruz

Ali Babacan: Yeni Bir Çalışma Başlatmak İçin Büyük ve Tarihi Bir Sorumluluk Hissediyoruz

Son günlerde yeni parti kuracağı iddiaları ile sık sık gündeme gelen eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan, son dakika açıklaması yaparak AK Parti'den istifa ettiğini duyurdu.

A+A-

Eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan, son dönemlerde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte yeni parti kurma hazırlıklarını sürdürüyor. Ali Babacan bugün bir açıklama yaparak kurucularından olduğu AK Parti'den 18 yıl sonra istifa ettiğini duyurdu. İstifasının gerekçelerine basınla paylaşan Ali Babacan, aynı zamanında ilk kez yeni parti hazırlıklarından da bahsetti. Ali Babacan yaptığı açıklamada, son dönemlerde bazı sorunların yaşandığını ve bu sorunların çözümünün ancak temsil gücü yüksek ve geniş bir kadro çalışması ile mümkün olacağını söyledi. Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyeliğinin devam etmesinin artık mümkün olmadığını belirten Babacan, parti genel merkezine istifa dilekçesini ulaştırdığını ifade etti. Herkesin ortak amacının Türkiye'nin itibarını yükseltmek ve Türk milletinin refah ve mutluluğunu arttırmak olduğunu belirten Babacan, Türkiye’yi hak ettiği güzel bir geleceğe ulaştırmak için çok çalışacaklarını dile getirdi.

Partinin Kuruluş Değerlerini İnanarak Savundum

Ali Babacan açıklamasının devamında, Ağustos 2001 tarihinde Adalet ve Kalkınma partisinde kurucu üyesi olarak çalışmaya başladığını ve 14 yıl MKYK üyeliği yaptığını, 3 Kasım 2002 seçimlerinin ardından da 13 yıl Bakanlar Kurulu üyesi olduğunu dile getirdi. Görev yaptığı süre boyunca Türkiye'nin elde ettiği büyük başarılara katkı vermekten onur duyduğunu belirten Ali Babacan, görevde olduğu süre boyunca partinin kuruluş ilke ve değerlerini hem Türkiye'de hem de yurt dışında inanarak savunduğunu ifade etti. Son dönemlerde yapılan uygulamalar ile kendisinin inandığı değer ve ülkeler arasında derin farklılıklar oluştuğunu belirten Ali Babacan, AK Parti ile kalben ve aklen bir ayrılma yaşadığını, aynı süreç içerisinde Türkiye'nin yeni sınamalarla karşı karşıya kaldığını ve dünyanın hızlı bir şekilde değiştiğini söyledi. Türkiye için yeni bir gelecek vizyonuna ihtiyaç olduğunu dile getiren Ali Babacan, Türkiye için her alanda yeniden düşünülmüş, doğru analizleri yapılmış, stratejiler ve planlar gerektiğini, birçok çeşitli kesimle yaptıkları istişareler sonucunda da bunu teyit ettiklerini ifade etti.

Yeni Bir Çalışma Başlatmak Kaçınılmaz Hale Gelmiştir

Ali Babacan açıklamasının devamında, Türkiye'nin bugünü ve geleceği için yeni bir çalışma başlatmanın kaçınılmaz hale geldiğini belirterek, kendisi ve birçok arkadaşının böyle bir çalışma için büyük ve tarihi bir sorumluluk hissettiklerini dile getirdi. Türkiye'nin karşı karşıya olduğu bu sorunu çözmek için temsil gücü yüksek ve geniş bir kadro gerektiğini belirten babacan, her konuda beyaz sayfalarla işe başlamak gerektiğine dikkat çekti. Söz konusu gerçeklerin göz önünde bulundurulduğunda bundan sonrasında Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyelerinin devam etmesinin mümkün olmadığını söyleyen Babacan, istifa dilekçesini bugün itibariyle parti merkezine ulaştırıldığını ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.