1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Sinüzit Nedir? Alerjik Sinüzit (Rinit) Belirtileri ve Tedavisi
Sinüzit Nedir? Alerjik Sinüzit (Rinit) Belirtileri ve Tedavisi

Sinüzit Nedir? Alerjik Sinüzit (Rinit) Belirtileri ve Tedavisi

A+A-

Sinüs enfeksiyonu sinüzit olarak da bilinir ve önemli bir sağlık sorunudur.

Alerji

, astım, burun veya sinüslerde yapısal tıkanıklık veya zayıf bağışıklık sistemi olan kişiler bir diğer adıyla rinit geliştirmek için daha fazla risk altındadır.

Sinüs Enfeksiyonu Belirtileri

Baş ağrısı veya yüz ağrısı, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi birçok semptom nedeniyle genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılan sinüs enfeksiyonları, soğuk algınlığından farklı olarak bakteriyel enfeksiyonlardan dolayı belirti verir. Genellikle antibiyotiklerle (enfeksiyona neden olan mikropları öldüren ilaçlar) tedavi gerektirir.

Sinüs Enfeksiyonu Teşhisi

Sinüs enfeksiyonunuz olduğunu düşünüyorsanız, uygun teşhis için doktorunuza başvurmalısınız. Çoğu durumda, sinüs enfeksiyonu tedavisi kolaydır.

Sinüzit Nedir? Alerjik Sinüzit (Rinit) Belirtileri ve Tedavisi

Sinüzit Nedir?

Sinüzit sinüslerin iltihaplanmasıdır. Genellikle bakteriyel (mikrop) enfeksiyonundan kaynaklanır. Bazen virüsler ve mantarlar (küfler) da buna sebep olur. Çoğu kişi sinüzite ne iyi gelir sorusunu doktoruna sormaktadır. Ancak öncesinde teşhis yapılmalıdır.

Zayıf bağışıklık sistemi olan kişilerin bakteriyel veya fungal sinüs enfeksiyonu geliştirmesi daha olasıdır. Alerjisi olan bazı kişilerde alerjik sinüs enfeksiyonu ortaya çıkabilir. Akut sinüs enfeksiyonu üç ile sekiz hafta sürer. Sekiz haftadan uzun süren bir sinüs enfeksiyonu kronik olarak kabul edilir.

Sinüsler hava dolu boşluklardır ve şu bölgelerde bulunurlar:

 • Yanak kemik yapısı içinde
 • Alın ve kaşların arkasında
 • Burun köprüsünün her iki tarafında

Sinüs kavitesinin beyne yakın oluşan bir enfeksiyonu, tedavi edilmezse hayatı tehdit edebilir. Nadir durumlarda, beyne yayılabilir.

Normal sinüsler havadaki toz, mikrop ve diğer parçacıkları yakalayan ince bir mukus tabakası ile kaplıdır. Sinüslerdeki küçük saç benzeri çıkıntılar, boğazın arkasına doğru açılan açıklıklara doğru mukusu temizler ve oradan mideye doğru gönderir. Bu süreç normal vücut işlevidir.

Bir sinüs enfeksiyonu, sinüslerden boğazın arkasına açılan normal mukus akışını durdurur. Küçük saç benzeri "süpürücüler" enfeksiyonlar veya alerjiler küçük burun dokularının şişmesine neden olduğunda bloke olur. Şişlik, sinüslerdeki mukusla kapanır. Bazı insanlar sinüs enfeksiyonuna katkıda bulunan bedensel kusurlara sahiptir. Bu kusurların en yaygın olanları şunlardır:

 • İki burun geçişi arasındaki kemik bölümünün deformitesi
 • Nazal polipler (mukus içeren iyi huylu burun büyümeleri)
 • Sinüs açıklıklarının daralması

Bu kusurları olan kişiler sıklıkla kronik sinüs enfeksiyonlarından muzdariptir.

Sinüzit Nedir? Alerjik Sinüzit (Rinit) Belirtileri ve Tedavisi

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüs enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkan yaygın sinüzit belirtileri şu şekildedir:

 • Renksiz burun akıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Yüz hassasiyeti (özellikle gözlerin altında veya burnun köprüsünde)
 • Ön baş ağrısı
 • Dişlerde ağrı
 • Öksürme
 • Ateş
 • Yorgunluk
 • Ağız kokusu

Sinüs enfeksiyonu (sinüzit) genellikle burun iltihabı ve tahrişine eşlik eden semptomları tanımlamak için kullanılan bir tıbbi terim olan rinit ile karıştırılır. Ancak rinit soğuk algınlığı veya alerjiden kaynaklanabilir. Bu durumda alerjik sinüzit ya da rinit olarak adlandırılır.

Alerjiler kronik (uzun süreli) veya mevsimsel rinit ataklarında önemli bir rol oynayabilir. Sinüsler, alerjiyi tetikleyen inhale partikülleri temizlemeyi denemek için şişer, tıkanır ve iltihaplanır. Polen mevsimsel alerjenlerdir. Küfler, toz akarları ve evcil hayvan kılları yıl boyunca semptomlara neden olabilir.

Astım ayrıca kronik sinüs enfeksiyonlarıyla da ilişkilidir. Kronik burun iltihabı, tahriş veya astımı olan bazı kişiler, enfeksiyondan kaynaklanmayan bir tür kronik sinüzit gelişebilir. Sinüs enfeksiyonunun uygun tedavisi sıklıkla astım semptomlarını iyileştirir.

Sinüzit Nasıl Teşhis Edilir?

Tanı semptomlara bağlıdır, ayrıca boğaz, burun ve sinüslerin incelenmesini gerektirir. Doktorunuz sinüzit olup olmadığını belirlemek için şunları inceleyecektir:

 • Kırmızılık
 • Nazal dokuların şişmesi
 • Yüz hassasiyeti
 • Renksiz burun akıntısı
 • Ağız kokusu

Sinüs enfeksiyonunuz sekiz haftadan uzun sürerse veya standart antibiyotik tedavisi işe yaramıyorsa, sinüs BT taraması doktorunuzun problemi teşhis etmesine yardımcı olabilir. Ayrıca doktorunuz burnunuzu veya sinüs açıklıklarınızı inceleyebilir. Ayrıca şu yöntemleri kullanarak da sinüzit teşhisi yapılabilir:

Mukus kültürü: Sinüs enfeksiyonunuz kronikse veya antibiyotik sonrasında iyileşmemişse, mukus kültürü neyin enfeksiyona yol açtığını belirlemede yardımcı olabilir. Çoğu mukus örneği burundan alınır. Bununla birlikte, bazen doğrudan sinüslerden mukus almak gereklidir.

Biyopsi: Daha ciddi tipte fungal sinüs enfeksiyonu tehlikesi, mantarın yakındaki kemiğe nüfuz edebilmesidir. Bunun olup olmadığını sadece bir kemik biyopsisi belirleyebilir. Sinüs dokusu  söz konusu olduğunda biyopsi, burun içinden sokulan esnek aletler ile alınır.

Sinüs dokusunun biyopsileri ayrıca, kronik sinüs enfeksiyonu, bronşit ve pnömoni dahil olmak üzere tekrarlayan enfeksiyonlardan muzdarip olan nadir bir bozukluk olan immotil cilia sendromunu test etmek için de kullanılır.

Sinüzit Nedir? Alerjik Sinüzit (Rinit) Belirtileri ve Tedavisi

Rinit (Alerjik Sinüzit) Tedavisi

Rinit söz konusu olduğunda farklı tedavi çeşitleri mevcuttur ve çoğu kişi sinüzit nasıl geçer merak etmektedir. Eğer sinüzit alerji kayaklıysa buna uygun tedavi yöntemleri kullanılacaktır. Genel sinüzit tedavisi için şu yöntemler kullanılır:

Antibiyotikler

Antibiyotikler, bakteriyel sinüs enfeksiyonları için standart tedavilerdir. Antibiyotikler genellikle antibiyotik tipine bağlı olarak 3 ile 28 gün arasında kullanılır. Sinüsler kemiklerde derin yerleşime sahip olduğundan ve kan akışı sınırlı olduğundan, daha uzun süreli veya ciddi vakalara sahip kişiler için daha uzun tedaviler önerilebilir.

Aşırı kullanım ve antibiyotiklerin kötüye kullanılması antibiyotik direncinde büyük bir artışa neden olmuştur. Bu nedenle, sinüs semptomları olan hastalar, ancak semptomlar 7-10 günden sonra devam ederse antibiyotik almayı düşünmelidir.

Antibiyotikler, buna neden olan bakterilere saldırarak bir sinüs enfeksiyonunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur, ancak ilaçlar etkili olana kadar, semptomları hafifletmek için fazla bir şey yapmazlar. Bazı reçetesiz ilaçlar rahatlama sağlayabilir.

Rinit çeşitlerinden biri olan saman nezlesi hakkında detaylı bilgiye Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) Nedir? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Nazal Dekonjestan Spreyler

Topikal nazal dekonjestanlar üç ile dört gün boyunca kullanılırsa yararlı olabilir. Bu ilaçlar, sinüslerden drenaj akışını kolaylaştıran şişmiş nazal geçişleri rahatlatır. Topikal nazal dekonjestanların aşırı kullanımı, ribaunt fenomeni denen bağımlı bir duruma neden olabilir.

Antihistaminikler

Antihistaminikler, alerjik reaksiyonun neden olduğu rinit vakalarında inflamasyonu bloke eder, böylece, şişmiş nazal ve sinüslere yol açabilen alerjilerin semptomlarıyla savaşmaya yardımcı olabilirler.

Topikal Nazal Kortikosteroidler

Bu reçeteli burun spreyleri, sinüs enfeksiyonu ile ilişkili en büyük problemi ele alan burun geçişlerinde ve sinüs açıklıklarında iltihaplanma ve şişmeyi önler ve tersine çevirir. Topikal nazal kortikosteroid spreyler, nazal poliplerin geri çekilmesinde de etkilidir.

Cerrahi

İlaç tedavileri başarısız olursa, ameliyat son çare olarak önerilebilir. Genellikle bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılır. Cerrahınız, burun deliklerini ayıran kemiklerdeki kusurları düzeltebilir, nazal polipleri çıkarabilir ve kapalı delikleri açabilir. Sinüs cerrahisi lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilir ve hastalar aynı gün evlerine gidebilirler.

Sinüzit Nedir? Alerjik Sinüzit (Rinit) Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Rinit ve Sinüzit SSS

Sinüzit tanımı sinüs enfeksiyonu ile aynı mıdır?

Esasen, sinüzit tanımı sinüs iltihabı ile aynıdır. Sinüsler normal olarak yüz kemiğindeki hava dolu ceplerdir. Onlar alnınızda, burun köprüsünde, gözlerin arkasında ve yanaklarınızda bulunurlar. Eğer bu hava cepleri sıvı ile tıkanırsa, virüs veya bakteriler gibi mikroplar bu erişilmesi zor alanlarda çoğalırlar ve sonra bir enfeksiyonunuz olur.

Sinüs enfeksiyonları ne kadar sürer?

Sinüs enfeksiyonlarının iki ana formu vardır (sinüzit olarak da adlandırılır): akut ve kronik. Aku” sinüs enfeksiyonu on gün ile sekiz hafta arasında sürer. Kronik bir enfeksiyon daha uzun sürer. Kronik sinüs enfeksiyonları aylarca sürülebilir. Hem akut hem de kronik sinüs enfeksiyonları viral veya bakteriyel olabilir.

Sinüs enfeksiyonundan nasıl kurtulursunuz?

Öncelikle sinüs enfeksiyonunun nedenini bilmelisiniz. Akut mu yoksa bakteriyel mi? Eğer akut ise, muhtemelen iki haftadan az sürmelidir. Sinüs enfeksiyonu semptomlarından kurtulmak için nazal dekonjestan spreyler, oral ve topikal antihistaminikler ve nazal steroidler kullanabilirsiniz. Bakteriyel bir enfeksiyon için, genellikle antibiyotikler reçete edilir. İlaç tedavileri sizin için işe yaramıyorsa, nazal delikleri ayıran kemiklerdeki kusurları onarmak, nazal polipleri çıkarmak ya da kapalı delikleri açmak için cerrahi yapılması önerilebilir.

Sinüzit Nedir? Alerjik Sinüzit (Rinit) Belirtileri ve Tedavisi

Sinüs enfeksiyonlarına ne sebep olur?

Sinüs enfeksiyonları sinüslere virüs, bakteri ya da küf yerleştiğinde ve sinüslerinizi kaplayan alanın iltihaplanmasına neden olduğunda meydana gelir. Karanlık bir mağara gibi olan sinüs boşluğu, sıvı ile dolar ve tıkanır. Bu mikropların büyümesi için mükemmel bir yerdir. Nazal alerjisi olan kişilerde bu sinüs tahrişi zaten vardır ve zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa enfeksiyon geliştirmeniz daha olasıdır. Sinüs enfeksiyonlarına neden olabilecek diğer şeyler soğuk algınlığı, mevsimsel alerjiler, nazal polipler veya septum deviasyonudur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.