Sağlık

Siz Fark Etmeden Alerjiye Neden Olan Sebzeler

Yiyecek tüketiminde ortaya çıkan alerji, vücudun bu yiyeceği tüketmesiyle aldığı bir ya da birden çok bileşene karşı verdiği bir tepkidir. Bağışıklık sisteminin yarattığı bu duruma sebzeler de neden olabilmekte, IgE adı verilen bir tür antikora sahip kişilerde sebzelere karşı alerji gelişebilmektedir. Alerjik sebzeler hakkında tüm detaylarsa yazımızda yer almaktadır.

Siz Fark Etmeden Alerjiye Neden Olan Sebzeler

Sebze Alerjisi Neden Olur?

Vücudun bağışıklık sisteminin bazı maddelere karşı verdiği bir tepki olan alerjiye farklı besinler ya da sebzeler neden olabilmektedir. IgE antikoruna sahip kişiler, önceden şikayeti olmadan tüketebildiği sebzeleri tüketememeye ve sonradan vücudunda alerjik reaksiyonlar göstermeye başlar.

İspanya’da gerçekleştirilen bilimsel bir araştırma (Alergológia 2015) esnasında alerjiye yol açan besinler nedeniyle uzmana başvuran kişi sayısının toplam nüfusun %7.4’ü olduğu kaydedilmiştir.

Gıdalara karşı alerji herkeste farklı belirtiler yaratabilmekte, belirtilerin nerede çıktığı gibi şiddeti de değişkenlik içermektedir. Tüketilen gıdaların doğal olması ne yazık ki alerjiden korunmanız için yeterli olmamakta, işlenmiş gıdalara karşı olduğu gibi vücudunuz sebzelere de tepki verebilmektedir.

Alerjik Sebzeler Nelerdir?

Her bünyeyi etkileyebilecek farklı bir alerjen olsa sa yaygın şekilde alerjik sebzeler olarak karşımıza çıkan yiyecekler şu şekilde sıralanabilir:

Siz Fark Etmeden Alerjiye Neden Olan Sebzeler

Havuç

Bazı insanlarda var olan havuç alerjisi, ilginç bir şekilde genelde polene alerjisi olan kişilerde daha sık görülür. Bunun nedeni polenin ve havucun içerik benzerliği olmakla birlikte, havucun alerjik özelliğini yok etmek için pişirerek tüketmek yeterli olmaktadır.

  • Kalp ritminde hızlanma
  • Sinirlilik hali
  • Baş dönmesi ve sersemleme
  • Solunumda güçlük
  • Tansiyonun düşmesi

havuca karşı alerji halinde görülen semptomlardır. Tüm belirtilerin bir arada olması halinde komaya, hatta ölüme varan sonuçlar gelişebilmekte, bu nedenle şüphe halinde acil tıbbi müdahale için başvurmak gerekmektedir.

Marul

İçeriğinde bulunan bileşenler nedeniyle lipid transfer protein alerji türüyle yakından ilgili olan marul, en sık alerjiye neden olan besinler arasında yer almaktadır. Marulun ayrıca içeriğinde bulunan anafilaksinin bakteri üretimini tetiklemesi nedeniyle dikkatli şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Marulun faydalarını alabilmek ve zararlarını minimuma indirmek adına nasıl yıkandığı oldukça önemli olmakla birlikte doğru yıkama hakkındaki detayları Meyve ve Sebzelerin Üzerindeki Tarım İlaçları Nasıl Temizlenir? yazımızda bulabilirsiniz.

Kereviz

Siz Fark Etmeden Alerjiye Neden Olan Sebzeler

Yaygın görülen bir diğer alerji çeşidi de kerevize karşı olmakla birlikte kereviz alerjisi hem çiğ hem de pişmiş halde görülebilir. Cildi etkileyen kerevizi tüketmeniz halinde ilerleyen vakalarda havuç alerjisine benzer semptomlar görülmektedir.

Ispanak

Yaygın bir sebze alerjisi de ıspanağa karşı olmakla birlikte, histamin adlı bir madde bakımından zengin olan ıspanak, vücuttaki iltihaplanmalarla aynı etkileri gösterebilmekte, bunun nedeni bir hormon olan histaminin enfeksiyon halinde artış göstermesidir.

Kuru Soğan

Soğanın içerisinde bulunan sülfür, dolaşım için faydalı olsa da bulantı, kusma, ishal, kramp gibi semptomlarla beliren alerji türlerine neden olabilen bir mineraldir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu