1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Akustik Dalga Terapisi Nedir?
Akustik Dalga Terapisi Nedir?

Akustik Dalga Terapisi Nedir?

A+A-

Selülit tüm kadınların ortak sorunlarından biridir. Portakal kabuğu görünümü ile estetik bir kaygıya neden  olan selülitler aynı zaman sağlığın yerinde olmadığının da bir göstergesidir. Çünkü selülitler yağ dokularından oluşmaktadır. Bu durumda tercih edilebilecek onlarca tedavi seçeneği olabilir. Bunlardan biri de akustik dalga terapisidir. Kısaca AWT ses dalgalarını kullanarak yağ hücrelerini parçalar ve kollajen üretimini teşvik ederek  selülit görünümünü azaltır.

Akustik dalga terapisi, ameliyat ve şok dalgası tedavileri gibi birçok alternatif terapiye kıyasla ağrısızdır.  Aslında, akustik dalga terapisinin cildin görünümünü iyileştirmedeki etkinliği ağrı tedavisinde kullanıldığı zaman keşfedildi. Selülit tedavileri için popülerlik kazanarak, akustik dalga terapisinin kollajen açısından zenginleştirici faydaları, vücudun tüm bölgelerinde genel cilt elastikiyetini ve güneş hasarını iyileştirmek için giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Akustik dalga terapisi, cerrahi olmayan bir işlem olarak, yara izi veya yan etki riski taşımaz. Bağ dokusu rahat olduğu ve kan dolaşımı daha serbestçe gerçekleştiğinden, tedavi edilen bölgenin bir miktar kızarıklığına neden olabilir.

Akustik dalga terapisinin tedavi süresi caziptir. Tedavi süresi haftada iki kere birkaç hafta boyunca 15 ile 45 dakika arasında olabilir, ancak altı hafta veya daha uzun da sürebilir. İlk tedavilerin tamamlanmasının ardından, her 3 ayda bir yeni destekleyici tedaviler gerekebilir. Aynı zamanda kişinin uzun zaman harcaması gerekmediği için bir öğle tatilinde de işlemi gerçekleştirebilir ve ardından günlük yaşantısına geri dönebilir.

Akustik Dalga Terapisi Nedir?

Akustik Dalga Terapisi (AWT) Sırasında Neler Beklenmeli?

Akustik Dalga Terapisi , cildin yüzeyinin altında kalan yağ hücrelerini serbest bırakmak için akustik basınç dalgaları kullanan, cerrahi olmayan bir selülit azaltma tedavisidir. Bu yenilikçi teknoloji, vücudun dış hatlarını yumuşatır. Eğer akustik dalga terapisi tedavisine karar verdiyseniz neler beklemeniz gerektiğini de bilmeniz gerekmektedir.

Bir Akustik Dalga Terapi (AWT) seansı 15-30 dakika arasında sürer. Tipik bir tedavi 3 haftada bir gerçekleştirilen 6 oturumdan oluşur. Oturum sırasında özel bir masaj masasına yatmanız istenecektir. Doktor, hedef bölgelere el cihazı bağlar. Bu cihaz selülit oluşumuna neden olan bağ dokusuna nüfuz edecek ve yumuşatacak titreşimler yayacaktır. Titreşimler dolaşımı artıracak ve kollajen üretimini teşvik edecektir. İşlem hemen hemen ağrısızdır.

Akustik Dalga Terapisi uygulamasında hiçbir cerrahi kesi gerekmez. Tedavi seansınızı takiben derhal normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Hafif morarma veya şişme yaşayabilirsiniz, ancak bu yan etkiler birkaç gün sonra azalacaktır.

İlk oturumdan birkaç hafta sonra sonuçları fark etmelisiniz. Akustik Dalga Terapisi selülit görünümünü azaltır ve cildin elastikiyetini arttırır. Tedavi aynı zamanda cildin dokusunu iyileştirir ve size daha genç bir görünüm kazandırır. Bununla birlikte, sonuçları korumak için her üç ayda bir bir takip oturumuna girmeniz gerekir.

Akustik Dalga Terapisinin Kozmetik ve Sağlık Faydaları

Bir akustik dalga terapisi tedavisi büyük yarar sağlamaktadır. selülitlerle savaş için en etkili tedavi yöntemlerinden biri olan akustik dalga terapisi bu tedavi için ses dalgalarını kullanır ve selülit görünümünü azaltarak vücudu şekillendirir. Akustik dalga terapisi sadece kozmetik açıdan değil, aynı zamanda sağlık açısından da oldukça faydalıdır.

Akustik dalga terapisi (AWT), yağ ve deri içinden geçmek için tam kontrollü bir basınç dalgası üretir. Amacı, cilt sertliğinde lifli septaları dermis tabakasından ayırmak ve böylece pürüzsüz, esnek bir cilt yüzeyi elde etmektir. Bu etkileri elde etmek için, basınç kolajeni parçalamalı ve cilde bırakmalıdır. Nihai sonuç, cildin yüzeyinin mükemmel bir pürüzsüzlüğü ve parlaklığıdır.

Genellikle, selülit, cildin dokusunu bozan, portakal kabuğu benzeri bir etki oluşturan, cilt yüzeyinde dalgalanmaya neden olan olumsuz bir durumdur.

Akustik Dalga Terapisinin Kozmetik Faydaları

Akustik dalga terapisi, hastanın cilt görünümünü ve dokusunu iyileştirmek için kullanılan invaziv olmayan uygulamalardan biridir. Terapi ciltteki kan dolaşımını arttırır ve doku esnekliğini geliştirirken kollajen üretimini yükseltir. Bu değişiklikler sonucunda cilt pürüzsüz, yumuşak, elastik, daha parlak ve güzel olur. Terapinin diğer faydaları dermal sıkılaştırmanın arttırılmasıdır.

Akustik Dalga Terapisinin Sağlık Faydaları

İşlem için anestezi kullanmaz. Tedavi sonrasında rapor edilen herhangi bir risk veya komplikasyon yoktur.  AWT'nin en belirgin sağlık yararları arasında, aşırı vücut yağ birikimlerini kaybetme yoluyla ideal bir vücut kilosuna sahip olmak belki de en önemlisidir.

Buna ek olarak, sağlıklı cildin bir insanın sağlık ve genel refahı için çok fazla etkisi vardır. Daha iyi cilt atılım süreci, vücuda kendisini toksinlerden ve atıklardan kurtulması için yardımcı olur, aksi halde hastalık ortaya çıkabilir. Bu, daha iyi dolaşım ve sağlıklı bir cilt yapısı tarafından desteklenmektedir. Ayrıca, AWT aracılığıyla güzel bir cilde kavuşmak, bir kişinin benlik saygısı kazanmasına, stres azaltmasına ve güven kazanmasına yardımcı olur. Bu psikolojik durumların kişinin sağlığı üzerinde doğrudan etkisi vardır.

Akustik Dalga Terapisi Nedir?

Akustik Dalga Terapisinin (AWT) Sonuçları

Akustik dalga terapisi sonuçları, uzun süre boyunca gelişme eğilimindedir. Bu cerrahi olmayan selülit redüksiyon tedavisinin ilk sonuçları, tekrarlayıcı tedavi seansları gelişimlerini arttırmakla birlikte, minimal düzeyde göze çarpan etkilerin oluşmasını da sağlar.

Akustik Dalga Terapisinin Başlangıç Sonuçları

Büyük yağ azaltma ameliyatlarının ya da liposuction’a benzer yöntemlerin aksine, akustik dalga terapisi yağ dokusunu parçalayarak vücudun selülitli bölgesindeki yağların kollajen doku sayesinde onarılmasını sağlar.

Sonuç olarak, sonuçların netleşmesi için bu süreç daha uzun sürer. Başlangıçtaki sonuçlar sadece hafif fark edilebilir farklılıklar içermektedir. Selülitten kaynaklanan portakal kabuğu görünümü etkisi daha az görünür hale gelir.

Akustik Dalga Terapisinin Uzun Vadeli Sonuçları

Akustik dalga terapisi uzun bir süre boyunca birden fazla tedaviye tabi tutulduktan sonra selüliti vücuttan atma eğilimindedir ve onu uzak tutmaya meyillidir. Tedavi alanının büyüklüğüne bağlı olarak, sonuçların gelişme şansı daha yüksektir. Daha büyük tedavi bölgeleri daha uzun ve daha kapsamlı terapi seansları ile tedavi edilmelidir.

Cerrahi olmayan yöntemlerle selülit azalması her zaman en önemli özelliklerin aksine uzun vadeli, gelişimsel sonuçlar doğurur. Akustik dalga terapisi bu eğilimi takip eder. Birden fazla tedavi almak genellikle sağlıklı bir yaşam tarzıyla kombine edildiğinde, hastalara zamanla daha olumlu hale gelen en iyi sonuçları verir.

Besleyici olarak sağlıklı bir beslenme alışkanlığını sürdürürken akustik dalga terapisi uygulanan ve düzenli olarak egzersiz yapan hastalar, daha kısa sürelerle iyileştirilmiş sonuçlarla karşı karşıya kalırlar.

Akustik Dalga Terapisi (AWT) Hakkındaki Mitler

Akustik dalga terapisi, selülit kaygısı ve sorunu olan insanlara yardımcı olabilen bir estetik uygulamadır. AWT, ciltte selülit oluşumuna neden olan yağ dokularını parçalamak için çalışır. Akustik dalga terapisi, kalça, bacaklar ve üst kollar da dahil olmak üzere vücudun çeşitli alanlarında kullanılabilir. Bununla birlikte, akustik dalga terapisi ile alakalı da bazı mitler bulunmaktadır.

Akustik Dalga Terapisi Cerrahi Bir İşlemdir

Akustik dalga terapisi cerrahi bir uygulama değildir. Birçok kişi akustik dalga terapisi tedavisinin geleneksel liposuction veya diğer yağ azaltma ameliyatları gibi cerrahi bir işlem olmadığını bilmiyor. Uygulama ciltte herhangi bir kesiye gerek kalmaksızın  çalışır ve bu nedenle de hastalar uygulamanın hemen akabinde günlük aktivitelerine geri dönebilirler. Bazı hastalar, tedavinin yapıldığı alanlarda hafif bir karıncalanma veya kızarıklık hissedebilir ancak bu etkiler çok az bir süre görünür ve daha sonra kendiliğinden geçer.

Akustik Dalga Terapisi İçin Çok Fazla Zaman Gerekli

Akustik dalga terapisi bölgeye ve kişiye özel olarak hazırlanan bir tedavidir. Uygulama bölgeye bağlı olarak yaklaşık 30 dakika sürer. Bu kısa zaman dilimi, bir hastanın tedavi için, programında herhangi bir kesinti olmamasını sağlar.

Akustik dalga terapisi ile hastalar, travmatik olmayan yan etkiler, önemli maliyetler veya zamanlama zorlukları olmaksızın selülit görünümünde anında iyileşme görmeye başlayabilir. Geleneksel liposuction bu sıkıntılara ve daha fazlasına neden olabilir. Akustik dalga terapisi, cerrahi unsuru kaldırarak, çeşitli hastalar, yaşlar ve bütçeler için uygulanabilen bir işlem haline gelir.

Akustik Dalga Terapisi Sonrası Bakım ve Yaşam Tarzı

Akustik dalga terapisi , bağ dokuyu mekanik olarak titreşim ve ses dalgalarıyla harekete geçirerek selüliti azaltan ve cildin görünümünü geliştiren bir uygulamadır. Akustik dalga terapisi, cildin altındaki yağı düzleştirmek için ses dalgalarını kullanır. Her akustik dalga terapi seansı yaklaşık otuz dakika sürer. Fark edilen sonuçları elde etmek için en az altı oturum gerekir.

Bu işlem esnasında, alt dermise yayılan basınç dalgaları ile kollajen doku harekete geçirilir ve cilt pürüzsüz bir doku elde eder. Akustik dalga terapisi ciddi yan etkilere neden olmaz. Nadir durumlarda, tedaviden sonra kızarma, hafif rahatsızlık ve morarma meydana gelebilir. Akustik dalga terapisi bakımına aşağıdakiler dahil olmalıdır;

Egzersiz

Akustik dalga terapisi sonrasında sonuçları korumak için yaşam tarzı ve düzenli egzersiz gerekmektedir. Selülit aşırı vücut yağından üretilmiştir. Koşu ve bisiklet gibi egzersizler, gelecekteki selülit oluşumunu önlemek için vücut yağ seviyelerini düşürebilir, cildin altındaki dolaşımı arttırır.

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı bir beslenme düzeni, akustik dalga terapisi sonrasında mutlaka olması gereken bir durumdur. Yağ bakımından zengin gıdaları yemek önerilir. Vücudunuz yağlı gıdaları parçalamayı zor buluyor, bu nedenle yağ olarak depoluyor. Bu selülit sorunlarını tetikleyebilir. Rafine yiyecekler, şekerli gıdalar ve katkı maddeleri gelecekte selülite neden olabilir.

Organik meyveleri ve sebzeleri yemek bu sorunu önlemeye yardımcı olur. Bol miktarda su içmek, selülite neden olan toksinleri ortadan kaldırır. Vücudunuzun yiyecekleri kolaylıkla sindirmesine yardımcı olduğu için, üç ağır yemekten ziyade beş küçük yemek daha mantıklıdır.

Sağlıklı Atıştırmalıklar

Salatalık, yer fıstığı ve haşlanmış patates gibi sağlıklı atıştırmalıklar, sağlıklı ve ideal bir ağırlığın korunmasına yardımcı olur. Gece karbonhidratların alınması, gece fiziksel aktivitenin olmaması nedeniyle kilo alımına neden olur.

Vücudunuzda toksinlerin birikmesi, sindirim sisteminizde sorunlara neden olur. Akustik dalga terapisi sonrasında selülite neden olabilir. Terapi sonrası, vücudunuzda toksinler oluşturan gıdalardan kaçınmanız önerilir. Kahve, alkol ve sigara, vücudunuzu zehirleyen şeylerden bazılarıdır.

Akustik Dalga Terapisi Nedir?

Akustik Dalga Terapisinin (AWT) Yan Etkileri

Akustik dalga terapisi , selülitin azaltılması amacıyla ve güneşin cilt üzerindeki olumsuz etkilerinin tedavisinde kullanılan bir teknolojidir. Genellikle işlem, vücudun tanımlanan bölgelerindeki bağ dokusunu mekanik olarak ses dalgalarıyla bağ dokusunun manipülasyonu yoluyla derinin görünümünü daha iyi hale getirir.

Tipik olarak, AWT hastaları uygulamadan sonra deri dokusunda iyileşme, dermal sıkılaşma ve cilt elastikiyetinin artmasını gözlemler. Süreç genellikle cilde daha iyi bir görünüm vermek için çalışır. Bu terapiden kaynaklanan yan etkiler olabilir, ancak bunlar nadiren ortaya çıkar ve çok fazla sorun yaratmaz

AWT'den kaynaklanabilecek muhtemel yan etkiler arasında kızarıklık bulunur. Ancak, kızarıklıklar kısa sürelidir ve hastalar işlemden bir gün sonra normal aktivitelerine devam edebilirler. Sonuçta, işlemle ilişkili riskler soyuttur ve şu ana kadar ciddi komplikasyonlarla ilgili rapor bulunmamaktadır. Daha önce de belirtildiği gibi, süreçten kaynaklanan yan etkiler nadirdir ve ortaya çıktıkları yerlerde genellikle hafiftir ve kısa bir süre içinde kaybolurlar. İşlemlerin ardından kızarıklıklar, çürükler veya hafif rahatsızlıklar hastaların sadece küçük bir kısmı tarafından bildirilir.

Bir AWT için ideal kabul edilen kişiler, bazı vücut alanları egzersiz, diyet ve diğer hafif tedavilere yanıt vermeyen kişilerdir. İşlemde uygulama yapılan bölgeler  arasında kalçalar, uyluklar ve karın vardır. Tedaviyi gerçekleştirirken 3 hafta sürecek bir oturum için, iki haftada bir tedavi yapılır ve seanslar 15 dakika veya daha fazla sürebilir.

Tedavinin sonucu, ikinci veya üçüncü oturumdan sonra belirginleşir. Akustik dalga terapisi cerrahi bir uygulama değildir.

AWT (Akustik Dalga Terapisi) İyileşme Süreci ve Komplikasyonlar

Akustik dalga tedavisine başlamadan önce cildiniz hekim tarafından hafifçe temizlenecektir. Sonda veya aplikatör kafası daha sonra derinin yüzeyinden geçirilecektir. Tedavi şiddetli bir masaj gibi hissetmek olarak tarif edilir ve tedavi edilen bölgeye bağlı olarak 30 dakika ile 1 saat arasında sürecektir.

İyileşme Süreci

Bu tedaviyle ilgili cerrahi bir işlem yapılmaması nedeniyle günlük faaliyetlerinize hemen geri dönebileceksiniz. Sonuçlar genelde 2-3 hafta içinde görünür ve tedaviden sonraki üç ay içinde daha fazla gözle görülür sonuç ortaya çıkar.

AWT Tedavisinden Sonra

Terapinin sonuçlarını desteklemek ve yağ hücrelerinin uygun şekilde vücuttan atılmasını sağlamak için tavsiye edilen birtakım şeyler vardır;

  • Günde en az 2-3 litre su içme
  • Düşük yağlı, sağlıklı bir beslenme
  • Günde 30 dakika egzersiz

Gebelik ve Akustik Dalga Terapisi

Akustik dalga terapisi veya AWT, selülit görünümünü azaltan etkili bir kozmetik bir işlemdir. Kadınlar, kadınlarda yağın erkeklerinkinden farklı şekilde oluşması nedeniyle selülite daha yatkındırlar. Diğer kozmetik tedavilerde olduğu gibi, Akustik dalga terapisi uygulamasında da gebelik göz önüne alınmalıdır.

Gebelik Öncesi Akustik Dalga Terapisi Uygulaması

Akustik dalga terapisi, herhangi bir komplikasyon olmaksızın hamilelik öncesinde uygulanabilir. Tedavi, üreme sistemini veya gebe kalma kabiliyetinizi etkilemeyen mekanik bir cihaz kullanır.

Gebelikte Akustik Dalga Terapisi Uygulaması

Akustik dalga terapisi, herhangi bir kimyasal madde veya lazer kullanmayan mekanik bir cihaz kullanmaktadır. Tedavi hamile kadınlarda test edilmemiş olsa da, hamile iken akustik dalga terapisinden uzak durulması önerilir. Önce bebeğin güvenliği düşünülmeli ve bebeğin doğuşuna kadar AWT uygulaması ertelenmelidir. Alternatif olarak, cerrahınızla konuşabilir ve işlemin önerilip getirilmediğini belirleyebilirsiniz. Bununla birlikte, gebelik sırasında da sıklıkla selülit oluşturabileceği göz önüne alındığında, bir akustik dalga terapisi tedavisi uygulanması için bebek doğana kadar beklemek isteyebilirsiniz.

Gebelik Sonrasında Akustik Dalga Terapisi Uygulaması

Çoğu kadın, gebelik sonrasında selülit oluşturabilir veya var olan selülitler daha da yoğunlaşabilir, gebelikten sonra akustik dalga terapisi tedavisi yaptırmayı istemek mantıklı bir seçim olacaktır. Hamilelik selülitin bir nedeni değildir, ancak oluşumuna katkıda bulunabilir ve bu da çoğu kadını rahatsız edecek bir sorundur. Gebeliğin ardından akustik dalga terapisi tedavisini tercih edecekseniz en doğru zaman emzirmeyi bıraktıktan sonradır ve buna göre planlama yapılmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.