Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Akrostiş nedir nasıl oluşturulur

Son Güncelleme:
 Akrostiş nedir nasıl oluşturulur

AKROSTİŞ NEDİR

Sözlük anlamı: Mısralarının ilk harfleri aşağıya doğru okunduğunda manalı bir söz veya isim meydana gelecek şekilde tanzim edilmiş şiir, teşvih, istihraç.

Akrostiş- İlkleme, bir şiirde dizelerin ilk harflerinin yukarıdan aşağıya doğru sıralandığında anlamlı bir sözcük meydana getirmesine denilmektedir. Divan edebiyatında akrostişe muvaşşah ya da istihrac denmektedir. Edebiyatta Eski Yunan ve Latin eserlerinde akrostiş “üç dize” anlamına gelmektedir. Şiirde dizelerin ilk harfleriyle anlamlı bir sözcük meydana getirilmesi sanatına İLKLEME denir. Bir akrostiş nasıl oluşturulur? Yaklaşık Bir “dakika” uğraşarak! Akrostiş üretmenin akrostişi de 1 DAKİKA’dır. Açılımı

Düşünce

Anahtar kelime

Kafiye

İlişki

Konsept

Ayarlamalar

Akrostiş oluşturmak için ilk basamak o konu ile ilgili düşüncelerin beyinde toplanmasıdır. Örneğin; sorun halletmek için önce neler olup bittiğini gözlemlemek, tespitler yapmak gerekmektedir. Bu tespitlerin iyi değerlendirilip, taklit edilmesi gerekmektedir. Bir Sonraki adım problemin adını koymaktır. Soruna karşı doğru bir tutum, hal benimsemek de önem teşkil etmektedir. Sorun çözebilme formülünü içeren şu akrostiş şiir de güzel bir örnektir; Tahlil et, Tespit et, Tanımla, Tavrını iyi belirle, Teknik öğren. Siz de mutlu olmak adına, başarılı olmak adına ve insanlarla iyi geçinebilmek adına neler yapılması gerektiği hususunda birikimlerinizi bir araya getirerek kendi akrostişlerinizi yapabilirsiniz. Örnekler Ülkemizdeki en meşhur akrostiş ‘’aspava’’olarak adlandırılan Allah, Saadet, Para ve Afiyet Versin, Amin’den oluşan akrostiştir.  Mahcup  aşıkların da şöyle bir matbu şiirleri bulunmaktadır. Seviyorum acep kimi, En tatlı birisini, Nasıl anlatabilirim sana, İlk harflere göz atsana! Yani baştan aşağı okununca seni çıkar. Otomobil sahiplerine otomobilin günlük bakımını anımsatan akrostiş ‘’hayret’’de ise kelimeler Hava, Akaryakıt, Yağ, Radyatör, Elektrik ve Tedbirler’dir.

Akrostiş Örneği;

Art ardadır dizeler

Kelimeler, heceler

Rastgele değil lakin

Oluştursun bir anlam

Sırala, örerek doku

Tertiple düzen gerek

İlk harflerini sen oku

Şimdi birleştirerek.

Akrostiş Şiir, yıllardır birçok kitleye hitap etmektedir ve etmeye de devam etmektedir. Ciddi anlamda güzel işlerinde meydana çıktığı bu şiir türü; yukarıdan aşağıya doğru okunduğunda ilk harfler anlamlı bir kelime oluşturmakta ve daha da hoş ve samimi bir şiir haline gelmektedir.

Kaynak : www.akrostissiirler.net/akrostis-nedir.html

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51