Sağlık

Akran zorbalığına karşı çözüm yolları

Akran Zorbalığı nedir?

Genel olarak ergenlik ve çocukluk dönemlerinde görülen psikolojik şiddete akran zorbalığı denir. Akran zorbalığı uygulandığı durumlara göre şiddeti sınıflandırılabilir mesela kişiler birbirlerine akran zorbalığı uygulayabilir ya da gruplar farklı gruplara akran zorbalığı uygulayabilir ya da bir grup bir kişiye akran zorbalık uygulayabilir. Uygulanan bu akran zorbalıklarının her biri psikolojik şiddet sınıfı olarak değerlendirilir.

Akran zorbalığı olan psikolojik şiddetler onur kırıcı sözlü davranışlar, zarar verici davranışlar olarak kişiye psikolojik açıdan değersizlik hissi veren davranışların hepsini içerir. Akran zorbalığı süresince şiddetten etkilenen insan genellikle çekinik bir karakter özelliğine sahiptir bu yüzden şiddet bireyler üzerinde uzunca bir süre etkili kalabilir ve sürecin beraberinde getirdiği etkilerde artış gözlemlenebilir.

Akran zorbalığı nasıl engellenir?

Akranları tarafından zorbalığa uğramış bir birey bunu çevresindeki herhangi bir insan ile paylaşıyorsa ve bu kişi siz iseniz karşınızdaki bireyin sözlerini kesmeden ve onu önemsediğinizi belli ederek onu dinlemelisiniz. Maruz kaldığı bu durumun nasıl olduğunu nasıl geliştiğini ve bunu sizle paylaşan bireyin nasıl tepkiler verdiğini anlamaya çalışmalısınız.

Zorbalıkların önlemlenebilmesi için velinin ya da öğretmenlerin olaya karşı yaklaşımı önemlidir. Bu duruma ek olarak hem aileler hem de öğretmenler çocuklara dışarıdan gelebilecek zararlı durumlara karşı kendilerini korumayı, kendi haklarını savunabilmeyi ve kendi düşüncelerini söylemeyi öğretebilmelidirler.

Sonuç olarak akran zorbalığına karşı aileler ve öğretmenler birlik içinde hareket etmelidirler ve çocuklar üzerinde kontrolü sağlayabilmelidirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu