1. HABERLER

  2. HABER

  3. Akne Türleri Nelerdir?
Akne Türleri Nelerdir?

Akne Türleri Nelerdir?

A+A-

Akne pek çok kişinin hayatının bir döneminde yaşadığı cilt sorunlarından biridir. Yağ bezi tarafından fazla sebum üretildiğinde, gözenek etrafındaki ölü cilt hücreleri gözenekleri kısmen tıkayarak yağın cilt yüzeyine akmasını engeller. Bu, bir siyah nokta ile gözenekleri dolduran sebumun katılaşmasıyla sonuçlanır. Siyah noktanın koyu rengi kirden kaynaklanmaz, kurumuş yağdır ve kıl foliküllerinin açıklıklarındaki dökülen cilt hücrelerinin bir pigmentinden oluşur.

Normalde ciltte bulunan propionibacterium acnes bakterisi de gözenek içinde sıkışır. Bu nedenle de sivilce oluşur ve sivilce ile oynandığı veya patlatıldığı zaman diğer bölgelere de bu mikrop sayesinde bulaşır.

Cilt için büyük bir sorun olan akneler belirli türlere ayrılmaktadır. Bunlar iltihaplı ve iltihapsız akneler olarak ayrılsa da bunlar da kendi aralarında farklı şekillerde sınıflandırılır. İltihaplı akne türlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Nodül: Şişliğin ve kırmızılığın olduğu derin sivilce türüdür.
  • Papül: Kabarıklık ve kırmızılığın olduğu sivilce türüdür.
  • Püstül: Kabarık ve içi iltihaplı olan sivilce türüdür.

İltihapsız akne türleri ise iltihapsız ve kist şeklinde, siyah nokta şeklinde (açık komedon) ve beyaz yağ bezesi şeklinde (kapalı komedon) olarak sayılabilir.

Akne tedavileri çok çeşitli olsa da bazı tedavi türleri hiçbir işe yaramayabilmektedir. Son zamanlarda oldukça trend bir tedavi yöntemi olan agnes akne tedavisi ile aknelerin oluşmasına neden olan mikrop radyofrekans ile yok edilmekte ve bu nedenle de sivilce oluşumları durarak aktif sivilceler de yavaş yavaş tedavi olmaktadır.

Akne Türleri Nelerdir?

Komedon Tedavisi

Komedonların ana nedeni cilt gözeneklerinin tıkanmasıdır. Cildiniz saçların büyümesi için milyonlarca gözenek içerir. Derinin hemen altında, her gözenekte, yağ bezi olan sebase bez adı verilen bir bez bulunur.

Yağ bezi, saç ve cildin beslenmesini sağlar ve saç ve cildin kurumasını doğal olarak önler. Normal olarak salgılanırsa sebum adı verilen, gözle görülebilir bir cilt problemine neden olmayan yağlı bir sıvıyı salarak yapar. Bununla birlikte, sebum fazla üretildiğinde, stres zamanlarında olduğu gibi ya da hormonların dengesiz olduğu durumlarda derinin hemen altında birikme meydana gelebilir. Gözenekler ölü cilt hücreleri veya kir veya makyaj gibi diğer maddeler tarafından tamamen veya kısmen bloke edildiğinde, bu durum daha da kötüleşebilir.

Bu koşullar altında sebum, açık gözenek yoluyla doğal olarak akma kabiliyetine sahip değildir. Sonuç, cildin üzerinde hafif bir çıkıntı oluşturan küçük bir komedondur. İnsanlar çoğunluğu ergenlik döneminde komedon sivilcelerini belirgin şekilde görür. Hem erkek hem de kızlarda, vücutta meydana gelen hormonal değişiklikler, sebase bezlerin fazla çalışarak, sebum akışkanının fazlalığını üretmesiyle yağlı cildi yarattığı anlamına gelir.

Komedonal sivilce ve bunun nedenleri yetişkinliğe kadar sürebilir. Hormonal dengesizlikler bezlerden aşırı sebumun üretilmesinin başlıca nedenleri olmakla birlikte, yetişkinler için bu kadar uzun süren akne şikayetlerinin neden olduğu acıyı azaltmak için birçok tedavi önerilebilir.

Komedon sivilceleri ve diğer birçok sivilce formlarının tedavisi söz konusu olduğunda akne şiddeti tedavi planınızın ne kadar kapsamlı olması gerektiğini belirler. Ancak her durumda, iki yönlü bir yaklaşım önerilmektedir. İlk yol sivilceleri içten veya sistematik olarak ele alır. İkinci yol akne dışından veya topikal olarak kullanılır. Ancak tüm bunlar doktor gözetimi altında yapılmalıdır.

Yaz Aknelerini Önlemek İçin İpuçları

Yaz aylarında cildimize yılın geri kalan kısmından daha fazla özen göstermeye çalışırız. Doğal olarak, sağlıklı, parlayan ve lekesiz bir cildin olması en iyisidir. Ancak, yaz aylarında cildin bakımı doğru yapılmalı ve yaz akneleriyle başa çıkılmalıdır. Bunu salayacak birkaç ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.

Çoğu kadın, yüzlerinde, sırtlarında, göğüslerinde ve hatta plajda güneşe maruz kalma nedeniyle kalçalarında da yaz sivilceleri ile uğraşmaya eğilimlidir. Birçok kadın genellikle komedojenik ve yağlı güneş kremi kullanır. Bu, daha sonra P.Acnes bakterileri için üreme alanı haline gelen deri gözeneklerini tıkar. Ayrıca aşırı eğilimi olan insanlar yaz sivilcelerine yakalanma konusunda daha fazla risk altındadır. Doğrudan güneş maruziyeti, güneşin sert UV ışınları cildi tahriş eder ve sorunu daha da ağırlaştırır.

Akne Türleri Nelerdir?

Aknejenik Yiyeceklerden Kaçının

Yaz sıcağı, bizi dondurma, şekerli içeceklere yaklaştırmaktadır. Aşırı şeker tüketimi ve sivilce arasındaki bağlantı henüz kanıtlanmamış olsa da, bu gıdalardan kaçınmak en iyisidir. Rafine karbonhidrat özellikle yaz aknesi için en kötü besinlerdendir ve çikolata, ekmek, kek, kızarmış gıdalarda bulunur. Bazı deniz ürünlerinin sivilce oluşumuna neden olduğu bilinmektedir.

Kabızlığı Önleyen Besinleri Tercih Edin

Yetişkinlerde sivilce genellikle boşaltım sisteminin normal bir şekilde işlev görmediğinin bir işaretidir. Bu nedenle kabızlığa neden olan gıdalara dikkat edin. Beslenmenizde meyve, sebze gibi lif bakımından zengin gıdaları deneyin.  Yağlı yiyeceklerden kaçının ve kırmızı et tüketimini azaltmaya çalışın. Bunun yerine yaz aylarında sivilceleri önlemek için haşlanmış veya buğulanmış gıdalar seçin.

Yaz sivilcelerinin yanı sıra normal hayatta da sivilce sorunu yaşıyorsanız o halde tedavi şart olabilir. Agnes akne tedavisi ile aknelere sonsuza kadar elveda diyebilirsiniz. Kullandığı ranyofrekans enerjisi ile aknelerin oluşmasını sağlayan mikrobu öldüren bu tedavi akneden kurtulmak için en yeni tedavi yöntemlerinden biridir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.